Periode 1975 tot 1980 circa 2.000 verschillende luchtfoto-projecten te zijn gefotografeerd. Blijkbaar is de rol van de orthodoxe-luchtfoto in het tijdperk van satellietopnamen en MSS-beelden nog lang niet uitgespeeld. Enkele zaken die opvallen zijn: - Verreweg de meeste projecten zijn slechts van geringe omvang: meestal minder dan 10 km 2 groot. - Er bestaan regionaal grote verschillen in aantallen gefotografeerde projecten. Zeer grote aantallen vluchten in het Westen en midden van het land, veel geringere aantallen in de rest» - De luchtfotobedekking is zeer fragmentarisch en inhomogeen. Zelfs in zeer druk bevlogen gebieden komen gedeelten voor welke weinig of niet zijn ge fotografeerd. Soms echter zien we dat gelijke ge bieden binnen enkele dagen door dezelfde opname- maatschappij voor verschillende opdrachtgevers twee maal worden gefotografeerd. Ook bestaan er grote verschillen in schaal en opnamejaar. Een uitzondering op deze punten wordt gevormd door de luchtfotografie van de Topografische Dienst. Deze vormt de enige luchtfotobedekking welke voor het ge- hele land voorhanden is en op gezette tijden wordt herhaald, doch ook hiervoor geldt dat men om geheel Nederland in luchtfoto's te bekijken ca. 10 jaargangen nodig heeft. Een belangrijke verrijking van het nationale bezit aan luchtfoto's is thans verkregen door de realisering van het Project Bebouwing. Belangrijke pluspunten van deze fotografie zijn: - Voor het eerst in de geschiedenis is geheel Neder land in de loop van 2-g maand, dus nagenoeg op het- zelfde tijdstip, gefotografeerd. (Voor de volledig- heid: Rottum en de Afsluitdijk ontbreken!). - De luchtfotografie is voor het gehele land op dezelf de schaal (1 18.000) uitgevoerd. - De opnamen zijn op zeer systematische en over- zichtelijke wijze in Oost-West stroken gerangschikt en genummerd. - Het materiaal kan door iedereen gratis worden be- studeerd of tegen geringe vergoeding in bruikleen worden verkregen uit de Fototheek van de Topo grafische Dienst. De nu öeschikbaar gekomen luchtfotocollectie zal zonder twijfel door velen worden benut. Maar nog belangrijker kan het worden als in de toekomst op een regelmatige herbevlieging van Nederland gere- kend mag worden. De kans hierop is zeker aan- wezig, maar de plannen voor het bijwerken van de gegevens van het Project Bebouwing kunnen de körnende 2 jaar nog wijzigingen ondergaan. AIvorens aandacht te wijden aan de uitwerking volgen nog enkele technische bijzonderheden betreffende de luchtopnamen. De fotografie is uitgevoerd met de opnamecamera's Wild RC 8 - 15/23, Wild RC 10 - 15/23, Wild RC 10 - 21/23 en Zeiss RMK-A-15/23. Het gehele land, groot35.000 km^, is bedekt door circa 8.000 stereo-opnamen 1 18.000. De kosten hiervoor belopen ongeveer 1,25 miljoen gülden. Ondanks het, vooral aanvankelijk, ongunstige weer kon 98% van de fotografie vddr half mei worden gerealiseerd, hetgeen in belangrijke mate te danken is aan de uitstekende wijze waarop KLM Aerocarto alle gunstige weersituaties heeft weten de benutten. ledere foto bevat een gebied van 4,1 x 4,1 km2. De strokenindeling is streng systematisch en ingepast tussen de kaderlijnen van de topografische kaarten 1 50.000. Op deze wijze is Nederland bedekt door 97 oost-west lopende vliegstroken van wisselende lengte. Slechts over de Waddeneilanden en enkele kustgebieden moesten in totaal 11 schuine stroken worden gelegd, om ongunstige modelvormen te voorkomen. De uitwerking Met de uitwerking van het fotomateriaal zal door beide deelnemende firma's weldra worden begonnen. Alle gegevens en kaarten moeten vddr 15 december 1982 zijn afgeleverd. Fugro zal het fotogramme- trische deel van de opdracht gedeeltelijk in de Ver- enigde Staten en gedeeltelijk in Nederland uitvoeren. Daarvoor zal op körte termijn in Leidschendam een stereokaarteerapparaat worden geplaatst. Bij de uitwerking zijn een aantal fasen te onderschei- den: interpretatie - voorbereiding - fotogramme- trische meting - berekening - kaartproduktie. 1. De interpretatie heeft tot doel om de begrenzing van de bebouwde kommen vast te stellen. Onder "bebouwde kom" wordt in dit project verstaan een verzameling van ddn of meer gebouwen, begrensd door een gesloten veelhoek waarvan de zijden niet langer dan 200 meter mögen zijn. Binnen deze kommen kunnen soms vrij grote open plekken voor komen, welke evenwel toch tot de bebouwde kom gerekend worden. Kleine kommen waarvan de totaal- inhoud minder dan 25.000 is, worden verwaar- loosd. Dit is voor de interpreteur soms moeilijk vast te stellen. Daarom zal hij in twijfelgevallen de kom voorlopig wel op de luchtfoto aangeven. Indien uit de meting en berekening blijkt dat de kom te klein is, wordt deze alsnog verwaarloosd. Bij het interpreteren worden onder de stereoscoop de begrenzingen van de bebouwde kommen vastgesteld en op een papierafdruk van de luchtfoto ingetekend. De afzonderlijke gebouwen binnen de kom worden niet gemarkeerd. 2. De voorbereiding levert voor ieder stereomodel minstens 6 inpaspunten. De coördinaten van deze punten worden ontleend aan de topografische kaart 1 10.000. Aerotriangulatie en blokvereffening zijn niet nodig. De inpaspunten worden stereoscopisch op de filmdia's overgedragen. 3. Voor de fotogrammetrische metingen worden stereokaarteerapparaten van diverse makelij ingezet. (Wild A7, A8, Aviomap, Santoni HC, Kern PG2). Van ieder binnen een kom gelegen gebouw registreert de Operateur de X, Y en Z-coördinaten van de dak- hoekpunten. Ook wordt de hoogte van het maaiveld ter plaatse vastgelegd. Kleine uitbouwen als erkers, dak- kapellen enz. kunnen worden weggelaten. 4. Berekening. In de Computer worden de oppervlakte en inhoud van alle gebouwen en de oppervlakte van de bebouwde kommen berekend. Afgeleverd worden lijsten en digitale gegevens. De lijsten per gemeente geven o.a. de totale oppervlakte van de bebouwde kommen en voorts de totale grond- oppervlakte en inhoud van de gebouwen binnen de kommen. KT 1981. VII. 2 33

Kartografisch Tijdschrift | 1981 | | pagina 35