De digitale bestanden bevatten de RD-coördinaten van de dakhoekpunten van de gebouwen met de daarbij hörende dakhoogte. De bestanden zijn uitgevoerd in het Standaard Uitwisselings Formaat (SUF) voor kartografische gegevens, zoals ontworpen door de Kontaktgroep Automatisering in de Kartografie. (zie Geodesia 1980 nr. 10). Hierdoor wordt de toegankelijkheid van de gegevens voor andere gebruikers vergroot en de mogelijkheid om het bestand te muteren verbeterd. Dit laatste is belangrijk omdat het in de bedoeling ligt de bebouwings- gegevens van het Project Bebouwing na 1984 periodiek bij te werken. 5. Kaartproduktie. Met behulp van automatische te- kentafels worden kaartbladen 1 10.000 geproduceerd, waarop de komgrenzen, de gebouwen binnen de kom men en de gemeentegrenzen worden weergegeven. Deze kaartbladen hebben dezelfde bladindeling als de gedrukte topografische kaarten 1 10.000. De resultaten van de uitwerking (kaarten en digitale gegevens) zullen voor andere belanghebbenden beschikbaar zijn. De tarieven voor de te betalen vergoeding zijn vastgesteld en worden op aanvraag verstrekt. SamenvattingBegin 1981 is een aanvang gemaakt met het Project Bebouwing. Het doel van dit project is de bepaling van de oppervlakte- en inhoudsge- gevens van de bebouwing in alle Nederlandse gemeen- ten met behulp van recente luchtfotografieDeze gegevens zullen mede dienen als basis voor de vast- stelling van de door het Rijk aan de gemeenten uit te keren bedragen uit het Gemeentefonds In het kader van het project zijn in het voorjaar van het gehele land stereoscopische luchtfoto's opgeno- men. De mogelijkheid bestaat dat na 1984 deze systema tische luchtopname ten behoeve van de bijwerking van de beboüwingsgegevens periodiek herhaald zal worden. De luchtfotografie zowel als het te vormen gegevens- bestand zullen ongetwijfeld ook voor andere toepas- singen van groot nut kunnen zijn. KARTOGRAFIE-OPLEIDINGEN IN NFDFRLAND: EEN AANVULLING In tegenstelling tot hetgeen F. J. Ormeling in het K. T. 1981. VII. 1, in een artikel over kartografische oplei- dingen in Nederland, vermeldt zijn er geen drie maar vier nederlandstalige opleidingen. Deze Vierde opleiding is de kartografie-specialisatie aan de Afdeling der Geodesie van de Technische Hoge- school Delft. Ter aanvulling volgen hier enkele gegevens over deze Studie die praktisch-technisch van aard is. In de figu- ren 1 en 4 van bedoeld artikel kan op de plaats waar 'universiteit' vermeld staat 'universiteit en technische hogeschool' gelezen worden. Doorstroming van de H. T. S. naar het akademisch onderwijs vindt in de praktijk meestal plaats via de T. H. De kartografie-specialisatie aan de Technische Hoge school kan gekozen worden in de eindstudie die volgt op een driejarige basisstudie. Afstuderen met spe- cialisatie kartografie is mogelijk zowel in de hoofd- richting pianologische en technisch-administratieve geodesie. Het programma voor deze Studie wordt individueel samengesteld en omvat minimaal 1000 en maximaal 2000 studie-uren die besteed worden aan kartografische vakken. Verwante vakken als fotogrammetrie, projektieleer, landmeetkunde, automatisering en informatica worden eiders in de Studie al onderwezen. De doelstellingen voor de opleiding tot geodetisch ingenieur met specialisatie kartografie zijn als volgt samen te vatten: - het bijbrengen van voldoende kennis en vaardigheid om de kaart als kommunikatiemiddel en als technisch produkt te kunnen beoordelen; - het bijbrengen van voldoende kennis en ervaring om te kunnen fungeren als kaartredakteur; - het voorbereiden op de mogelijke vervulling van leidinggevende funkties bij landmeetkunde en karto grafische diensten en instellingen. De thans herdrukte brochure 'Opleidingsmogelijkheden in de kartografie' geeft een totaal overzicht van alle kartografiestudies in ons land. A. van Slobbe (Afd. der Geodesie, T. H. Delft) 34 KT 1981. VII. 2

Kartografisch Tijdschrift | 1981 | | pagina 36