Karakteristiek van een bevolkingsgroep: vreemdelingen in Utrecht F. J. Ormeling Onder verantwoordelijkheid van de auteur van dit artikel heeft een groep doctoraalstudenten in de kartografie aan de Utrechtse Rijksuniversiteit in 1979/80, zoals elk jaar, een kaartblad vervaardigd. Dit keer over de vreemdelingen - d.w.z. de mensen zonder de Nederlandse nationaliteit - in de stad Utrecht. Dit artikel wil de overwegingen presenteren die tot een bepaalde vormgeving hebben geleid en wil bovendien de fouten bespreken die weook zoals elk jaar, gemaakt hebben. Driekwart van de vreemdelingen in Utrecht bestaat uit gastarbeiders, mensen uit de landen rond de Middel- landse Zee. Dit woord heeft een denigrerende beteke- nis in het Nederlands gekregen - wat dat betreft is het eufemisme Mediterranen nauwelijks beter - en daar- om is bewust naar een andere omschrijving gezocht. Met "vreemdelingen" hopen we die gevonden te heb ben, al gaat het - ook blijkens de kaarten over voor- zieningen, herkomstlanden, de bevolkingspyramiden en -ontwikkeling - vooral om diezelfde mensen van rond de Middellandse Zee, nationaliteit was het enige gebruikte criterium. Mensen afkomstig uit Suriname doch met de Nederlandse nationaliteit, Valien niet onder de "vreemdelingen". Het aanvankelijke redactieplan wilde tonen waar de vreemdelingen wonen, of er concentraties van nationaliteiten waren; waar ze werken en welke infrastructuur er voor ze bestaat, waar ze vandaan komen en hoe ze samengesteld zijn en of ze in hui- zen van een bepaalde kwaliteit zaten. Een onderzoek van de beschikbare bronnen leverde daar niet voldoende gegevens voor op. De jaarlijkse publicatie"Vreemdelingen in de Gemeente Utrecht" per 1 januarivan het Gemeentelijk Statistisch Bureau geeft een onderverdeling van buitenlanders naar nationaliteit en wijk. Voor een kaart van de ver- spreiding waren echter meer gedetailleerde gegevens nodig, en die zijn gevonden in een aparte publicatie over de stadsvernieuwingsgebieden. Driekwart van de vreemdelingen woont binnen de grens van deze gebieden en hierop gebaseerd hebben we verspreidingskaarten vervaardigd van de vreem delingen, verdeeld in de getalmatig best vertegen- woordigde groepen: Türken, Marokkanen, Grieken, overige Mediterranen en overige nationaliteiten. Uit een misplaatste veronderstelling dat de kleur- verschillen in de stippen niet uit zouden komen, zijn ze voor de gedrukte kaart meer gecombineerd. Figuur 2 laat een tweetal van de oorspronkelijke kaartjes zien, met een duidelijk eigen verspreidings- patroon per groep. Afhankelijk van de kwaliteit van de woonwijk spreekt men hier van ruimtelijke segregatie of ghettovorming. Aan de kaart "Ver- spreiding van de vreemdelingen" kan men duidelijk concentraties aflezen: Amsterdamsestraatweg Zuid, Lombok, het oosten van de wijk Vogelenbuurt, Wittevrouwen en Amsterdamsestraatweg Noord zijn de voornaamste woongebieden van vreemdelingen. In de tweede kaart, die het aandeel van de vreemde lingen per wijk uitdrukt, wordt de relatie vreemde lingen - totale bevolking gepresenteerd. Om de verhouding tegen de juiste achtergrond te zien zijn de oppervlaktes der wijken proportioneel met hun totale aantal inwoners getekend. Als kritiek op deze kaart kan men aanvoeren dat de tint voor de hoogste klasse, 19-25% vreemdelingen, te donker is gekozen. De geografische ligging van de wijken had wellicht ook in de stippenkaart aangegeven kunnen worden, de wijknamen zullen niet-Utrechters echter weinig zeggen, en ze zijn in Utrecht zelf vol doende bekend om geplaatst te kunnen worden. De derde kaart, die van de vreemdelingenvoorzienin- gen, heeft grafisch te weinig benadrukt dat het bij de cirkel links om een inzet gaat, een vergroting van een deel van Utrechts centrum. Het is de wijk waar blijkens de eerste twee kaarten de dichtheid van de buitenlanders het grootst is. De Studenten hebben daar - trouwens overal in de stad - rondgereden en rondgelopen op zoek naar instellingen voor vreemde lingen: Winkels die speciaal voedsel verkopen, reis- bureaus met speciale bestemmingen, belangenorga- nisaties, koffiehuizen, educatieve voorzieningen, Scholen met meer dan 20% buitenlandse leerlingen, en religieuze voorzieningen zoals grieks-orthodoxe kerken of moskeeön. De concentratieook van de voorzieningen, levert op de schaal van de kaart van heel Utrecht (dat is 1 50.000) een interessant pa- troon. Op de inzet-kaart (als men de randen ervan evenals die van het vergrote deel en de stippellijnen met een viltstift aanzet geeft dat een veel duidelijker beeld) op de schaal 1 3. 300 komt wat we als een typisch door vreemdelingenvoorzieningen beinvloed straatbeeld hadden willen presenteren niet of nauwe lijks uit de verfmet name het zuidelijk deel van de Amsterdamsestraatweg die als de 'kasbah' bekend Staat blijkt die naam niet te verdienen. De kaart Herkomstlanden was het leukst om te ma- ken, vanwege alle mogelijke projecties die uitgeprö- beerd zijn, met alle mogelijke soorten vertekening. KT 1981. VII. 2 35

Kartografisch Tijdschrift | 1981 | | pagina 37