de rijksoverheid vraagt hoofd (mnl./vrl.) bureau reprografie Ons oogmerk daarbij was een methode van weergave te vinden die in Staat Steide de landen in het Middel- landse Zeegebied zö groot weer te geven dat de Symbolen er in pasten. De symboolsehaal was zö ge- kozen dat bij de kleinste grootte de verdeling mannen- vrouwen van een afstand nog duidelijk was. We hebben daarvoor uiteindelijk de afbeeldingsmethode gekozen die Karssen voor de luchtvaartkaart uit de Atlas van Nederland gebruikte, zij het in een andere stand. Joegoslaviö, Belgig en Noorwegen blijken de enige landen te zijn van waaruit meer vrouwen dan mannen naar Utrecht vertrokken, voor Noorwegen zal het verschil echter niet veel meer dan een paar personen bedragen. U zult zieh afvragen waarom we bij de bevolkings- pyramiden de mannen links en de vrouwen rechts, en bij de herkomstlanden de mannen rechts en de vrouwen links hebben staan - dat lijkt inconsequent maar is het o.i. niet: de leesrichting is van links naar rechts (dus in het bevolkingsdiagram mannen eerst) maar bij een cirkeldiagram met de klok mee, vanaf de 12-uurstand, dus ook daar komen de mannen eerst. De diagrammen laten de getalmatige samenstelling van de vreemdelingen zien, links naar leeftijd en rechts naar tijdstip. Bij de bevolkingspyramiden links wordt het beeld voor de verschillende nationaliteiten steeds met dat van de totale Utrechtse bevolking vergeleken. Utrecht heeft op zieh al een typisch beeld, mede als Universiteitsstad, met een groot percentage 15-30 jarigen. Bij de vreemdelingen zijn het vooral de mannelijke 30-45 jarigen die de uitschieters vormen. Kijken we naar de ontwikkeling van het aantal, dan blijkt het aandeel van de vreemdelingen gestaag toe te nemen - de verdeling op de Y-as had wellicht iets meer gecomprimeerd kunnen worden. De absolute toe- en afname geeft eenzelfde totaalbeeld. Hier valt de explosieve groei van de Marokkanen rond 1966 en van de Türken in het begin der jaren '70 op. Voor 1972 was het aantal mensen met 'overige nationalitei ten' niet bekend en het is niet gelukt om dat duidelijk aan te geven, want niet alleen de hoogte van 'overige nationaliteiten' maar ook het totaal aantal voor 1972 wordt daarmee een onzeker gegeven. De kaart is bedoeld om aan de wand te hangen, en de typografie is daarop afgestemd: grote duidelijke on- derkast letters. Het is dus in eerste instantie niet de bedoeling geweest om hem te vouwen, gebeurt dat toch dan is het störend dat er altijd wel wat kaartjes zijn waar een vouw doorheen komt. Met het resultaat - ook als wandkaart - zijn we toch niet helemaal gelukkig, het is iets te leeg en de twee grijze kaart jes links en rechtsboven hadden misschien een wat minder neutrale kleur moeten hebben. We prijzen ons trouwens gelukkig met het materiaal dat door Falkplan en de Gemeente Utrecht ter beschikking is gesteld: de bebouwing van de grijze Utrechtkaarten is van een Falkplankaart van Utrecht overgenomen en de vergrote uitsnede is van de gemeentekaart 1 2.000. Mimstede van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening Hoofddirectie van het Kadaster en de Openbare Registers, Directie Landmeet- kundige Zaken en Landinrichting, Afdeling Fotogrammetrie. Functie-informatie: leiding geven aan het Bureau bestaande uit 6 secties en ca. 40 medewerkers; zorg dragen voor de plan- ning, coördinatie en kwaliteit van het repro- grafisch werk; bijhouden van ontwikkelingen op het gebied van reproduktietechnieken; onderhouden van in- en externe contacten met o.a.: het hoofd van de Afdeling Foto grammetrie t.a.v. het te voeren beleid; de directies KADOR in de provincies; de Afdeling Algemene Zaken t.a.v de door te berekenen kosten; de leveranciers van reproduktiematerialen. Vereist: HBO-opleiding (b.v.k. landmeet- kunde) aangevuld met kennis van karto- grafische reproduktietechnieken; leiding- gevende en organisatorische ervaring. Zij die geen kennis bezitten op het gebied van kartografische reproduktietechnieken, maar bereid zijn door voortgezette Studie die kennis te verwerven kunnen eveneens solliciteren. Standplaats: Apeldoorn. Salaris: max. f 4078,- per maand. Bovengenoemd max. salaris is in het algemeen afhankelijk van leeftijd, opleiding en ervaring en is exclusief 7,5% vakantie- uitkering. Schriftelijke sollicitaties onder vermelding van vac.nr. 1-1510/3544 (in linkerbovenhoek van brief en enveloppe) en uw huisadres met postcode, inzenden voor 9 juli 1981 aan de Rijks Psychologische Dienst, Prins Mauritslaan 1. Corr. adres: Postbus 20013, 2500 ES 's-Gravenhage. Een mededeling van ontvangst van uw sollicitatiebrief wordt u door het Ministerie toegezonden. KT 1981. VII. 2 37

Kartografisch Tijdschrift | 1981 | | pagina 39