CENTRALE LUCHTFOTO- CATALOGUS VAN NEDERLAND Sinds april j1is bij de Topogra- fische Dienst in Delft een Centrale Luchtfoto-Catalogus van Nederland beschikbaar, waarin uitvoerige gegevens van alle vertikale lucht- opnamen van Nederland vanaf 1975 staan vermeid. Deze cata logus is bedoeld als schakel tus- sen de instellingen die beschikken over luchtfoto's (en daarvan ook vergrotingen, afdrukken, enz. kunnen leveren) en potentiele gebruikers. De geboden informa- tie kon voorheen slechts op zeer omslachtige wijze verkregen wor den. Voorgeschiedenis. De Centrale Luchtfoto-Catalogus is tot stand gekomen op initiatief van de Contactcommissie betref fende Landmeetkundige en Karto- grafische Aangelegenheden (CCLK), het permanente overleg- orgaan van het Kadaster, de Land- inrichtingsdienst, de Meetkundige Dienst van Rijkswaterstaat en de Topografische Dienst. In 1975 werd door de CCLK een inventarisatie van vertikaal- opnamen van Nederland opgemaakt, met het doel te komen tot het op- zetten van een centrale luchtfoto- bibliotheek, waarin negatieven en afdrukken van alle luchtfoto's zouden worden opgenomen. Een dergelijke centrale bibliotheek bleek al spoedig om verschillende, vooral financife'le, redenen niet haalbaar. Daarom werd besloten om - als alternatief - wel alle informatie over luchtfoto's te verzamelen en daaruit een centrale catalogus samen te stellen. Het nadeel, dat men bij het raadplegen van deze catalogus het fotomateriaal niet zelf kan bekijken, zou enigs- zins gecompenseerd worden door de onderbrenging van de catalogus bij de Topografische Dienst, die in haar fototheek een volledige bedekking van het land ter inzage heeft. Opzet en uitvoering. De luchtfoto-catalogus is een los- bladige uitgave op A 3-formaat. De gefotografeerde gebieden zijn ingetekend op overzichtskaarten 1 100. 000 (rechtstreekse ver- kleiningen van de topografische kaart 1 50.000); in een tekst- blok onder de kaart zijn de opnamekarakteristieken beschre- ven. Per kaartblad zijn maximaal tien gefotografeerde gebieden aange- geven. Is of komt er meer foto materiaal beschikbaar dan wordt dit ingetekend op een vervolgblad resp. vervolgbladen. De volgende opnamegegevens zijn vermeld: - opnamedatum - opnameschaal - cameraconstante - fotoformaat - soort opname - opname-firma. Bij luchtopnamen, die ten behoe- ve van het Kadaster, de Neder- landse Spoorwegen, Rijkswater staat, Rijksdienst IJsselmeer- polders en de Topografische Dienst zijn vervaardigd, is tevens de opdrachtgever vermeld, aan- gezien in deze gevallen niet de opnamefirma maar ddn van de ge- noemde diensten als verwijsadres fungeert. De catalogus wordt jaarlijks bij gehouden met de gegevens van het voorgaande jaar. De bijwerking vraagt ca. 2 3 maanden, zodat ieder jaar in de maand maart de nieuwste gegevens beschikbaar komen. De jaarlijkse aanwas van catalogusbladen bedraagt ongeveer 140. Raadpieging en be Stelling van catalogusbladen De Centrale Luchtfoto-Catalogus ligt voor ieder ter inzage bij de Fototheek van de Topografische Dienst, Westvest 9, Delft (tel. 015-120846, toestel 152). Afzonderlijke bladen uit de cata logus worden geleverd als foto- kopie tegen de prijs van f 0, 75. Voor verzending wordt f 2,in rekening gebracht (alle prijzen excl. BTW). Het is ook mogelijk om zieh van automatische toezending na het gereed komen van de jaarlijkse bijwerking te laten verzekeren. Voor het verkrijgen van afdrukken, vergrotingen, ontschrankingen, enz. van de luchtfoto's zelf dient men contact op te nemen met de opdrachtgever (voorzover vermeld) of met de opnamefirma. De Topo grafische Dienst verleent in deze geen bemiddeling. AANBEVELING SCHRIJFWUZE LANDENNAMEN Eind 1980 werd de Ldjst van Landennamen, samengesteld door de Commissie voor de Spelling van Buitenlandse Aardrijkskundige Namen gepubliceerd. (Staatsuit- geverij 's-Gravenhage 1980. Prijs j 7,50; per post f 8. 95). Deze voor kartografen belangwek- kende publicatie bevat een aanbe- veling voor de schrijfwijze van de namen van landen. Dat de lijst nog niet officieel voorgeschreven is, komt omdat zoiets slechts in een Taalunieverdrag met Belgife' kan worden geregeld. Ondanks het nog ontbreken van deze formele be- krachtiging acht Minister Pais het in een 'ten geleide' van belang dat de lijst ingang vindt. De Commissie voor de Spelling van Buitenlandse Aardrijkskundige Namen (CBAN) is sedert 1968 aan het werk, en bestaat uit Prof. Dr. D.P.Blok, Prof. Dr.B. C. Damsteegh, Prof.Dr. F. J.Ormeling en Drs. A.J.Thurkow. Naast de lijst van landennamen, waaraan het meest behoefte bestond, is de CBAN bezig met een inven tarisatie van de overige Nederlandse exoniemen (namen van objecten in KT. 1981. VII. 2 39

Kartografisch Tijdschrift | 1981 | | pagina 41