het buitenland in een van de plaat- selijke versie afwijkende, Neder- landse vorm). Naast de landennamen worden ook de inwoners en de op de landenna men gebaseerde bijvoeglijke naam- woorden in de lijst gegeven. Van de landennaam zelf geeft de lijst twee versies, de populaire en de officiele. De opgaven zien er als volgtuit: Brunei - het Sultanaat Brunei - bruneier - bruneis; India - de Republiek India - indier - indisch; enz. In totaal zijn er 229 staatkundige eenheden op deze manier behandeld Het is te hopen dat door het volgen van deze lijst de discrepanties tus- sen de media en de kartografische naslagwerken die ons begeleiden bij het leren kennen van de wereld, wat betreft de spelling der landen namen, zullen verdwijnen. Vaak vindt men in eenzelfde krant verschillen tussen de landennamen in de kaarten en in de bijbehorende tekst. F. J. Ormeling jr. DE GROTE BOSATLAS. 49e druk. Groningen, Wolters-Noordhoff. 159 kaartblz.registers. 24,5 x 34 cm. 1981. ISBN 90 01 12100 4. Prijs f 59,—. Het bespreken van de 49e druk van de 'Grote Bos' voor ons tijdschrift is zeer vergemakkelijkt doordat de uitgever, de firma Wolters-Noord hoff, aan al onze leden een aan- trekkelijke brochure, getiteld Verantwoording, heeft toegestuurd, waarin de voornaamste verande ringen ten opzichte van de vorige druk zijn opgesomd en toegelicht met een aantal gekleurde kaartjes. Ik kan mij dan ook beperken tot een (uiteraard subjectieve) beoor- deling van een aantal vernieuwin- gen in bestaande kaarten en van een kleine keuze uit de geheel nieuwe kaarten. Er zijn er heel wat, en dat is alleen mogelijk ge worden doordat een nog groter aantal is vervallen (zie de Verant woording), waardoor het aantal kaartbladzijden van 164 tot 159 is teruggebracht. De gebruikers mögen de uitgevers wederom heel dankbaar zijn dat zij deze vele vernieuwingen ook nu weer moge lijk hebben gemaakt, en de bewer- kers voor de wijze waarop zij deze hebben uitgevoerd. Er is deze keer geen hoofdredakteur vermeld; in de Verantwoording zijn de meer geografische onderwerpen (zoals themakeuze) behandeld door drs. K.Parie, de meer kartografische door drs. G.F.Willems. Als we beginnen met de hoofdkaar- ten van landen en werelddelen, dan zien we bij de orografische kaarten van de werelddelen een grote ver- betering, waar al vaker op was aan- gedrongen, nl. het aanbrengen van rode Staatsgrenzen. De gebruiker ziet nu met ddn oogopslag hoe het relief van een bepaald land er uit ziet en kan zieh beter op de kaart orie'nteren. Verder is de leesbaar- heid van de hoofdkaarten vergroot doordat de riviernamen niet meer in blauw doch in zwart zijn afge- drukt. De bergschaduwing is op een aantal bladen wat verzwakt (vooral bij de bladen Europa en Oost-Europa), waardoor het overdreven rimpelige beeld van in werkelijkheid bijna vlakke ge- bieden nu is verdwenen. Door een andere manier van binden lopen kaarten op twee tegenover elkaar liggende bladzijden niet meer door, rriaar de smalle strook wit midden door de kaart is nauwelijks hinder- lijk. Geheel vernieuwd is het blad van de Grote Oceaan (127), dat iets kleiner en veel mooier is gewor den; alleen jammer dat het staat kundige kaartje van de Pacific (140 in de 48e druk) is vervallen. Eveneens vernieuwd zijn de beide poolkaarten (131), die veel duide- lijker zijn geworden, maar tege- lijk wat nuchterder en minder plastisch. Een nieuwkomer is het blad 'Nederland, Provincies' (8), eigenlijk een tot zijn eenvoudigste vorm teruggebrachte algemene overzichtskaart (hij bevat nl. ook verkeerswegen en plaatsen). Op het eerste gezicht ziet het blad er wat plomp uit in vergelijking met zijn fijn bewerkte overbuur- man en vele andere bladen in de atlas, maar in feite is het toch een zeer functionele kaart. Opvallend is het krachtige letter type, dat we ook in andere ver- nieuwde bladen aantreffen en dat duidelijker is dan het dünne en soms moeilijk leesbare letter type van de oudere kaarten. Terwijl het aanbrengen van de Staatsgrenzen op de orografische kaarten een verbetering is, blij- ven de grenzen op de thematische kaarten nog een zwak punt in de atlas. De dünne streep-punt- lijntjes gaan vaak verloren in de thematische inhoud, zodat men niet direct ziet of bijv. een olie- veld in het ene of het andere land ligt. Het ergst is dit bij vrij volle kaarten, bijvoorbeeld waar bodemgebruik met mijnbouw is gecombineerd: op het reeds in de vorige druk voorkomende blad van de Middellandse Zee (74-75 A) kost het de grootste moeite om de om- trek van bv. Oostenrijk te vinden, en op het fraaie vernieuwde blad van het Midden-Oosten (97), dat in de vorige druk nog staatkun dige kleuren had, moet men zorgvuldig kijken om de omstre- den grens tussen Irak en Iran te zien. Dat het ook anders kan tonen de mooie nieuwe choropletenkaartjes van Europa (45 B,C, 46), waar de staten door een krachtige zwarte lijn zijn begrensd en de onderdelen daarvan door dünne zwarte lijn- tjes, die tevens de kleurgrenzen zijn. Heel fraai zijn ook de zacht- rode kleurbiezen längs de grenzen op het nieuwe economische kaartje van West-Afrika (108 E). Een kleur- bies kan echter ook te zwaar worden op het staatkundige kaartje van Israel (98 D) lijkt het of de 'West- oever' door een reep Israel van de Jordaan is gescheiden, terwijl hier alleen de grens van het bezette ge- bied wordt bedoeld. In aansluiting op de geografische hoofdkaarten moet nog iets gezegd worden over de stadskaartjes. Dat deze een vernieuwing hebben onder- gaan, hebben de lezers al kunnen zien in de Verantwoording, waarin een stuk van New York in de oude en de nieuwe uitvoering is afgebeeld. De bebouwing is bij de meeste stadskaartjes nu gedifferentieerd in 'Zakencentrum'Overige kan- toor- en winkelgebieden' (soms), 'Industrie' en 'Woongebied'. Met dit laatste woord wordt wel eens wat slordig omgesprongen, zo'n woongebied bevat vaak veel meer dan dat (op blad 28 F en de haven- kaarten van blad 32 zelfs het hele zakengebied)Een omschrijving als 'Overige stadsbebouwing', zo als op enkele andere kaartjes, verdient dan ook de voorkeur. Nieuwkomers zijn de beide gede- tailleerde stadskaarten van Amsterdam. De ene (34) toont de 40 KT 1981. VII. 2

Kartografisch Tijdschrift | 1981 | | pagina 42