historische groei tot in de buiten- wijken en de naaste omgeving en is een juweel van verfijnde karto- grafie, haast mooier dan strikt nodig is voor een schoolatlas (alleen jammer dat de stations niet zijn vermeld). Over de andere (35), dat de functies weergeeft in de binnenstad, moet het oordeel he- laas minder gunstig zijnde kaart ziet er op het eerste gezicht aan- trekkelijk uit, maar wat aange- geven is, is de overwegende func- tie van een heel bouwblok (uitge- zonderd de Winkels), waardoor de functie van allerlei bekende ge- bouwen verloren gaat. Amster- damse scholieren zullen vreemd opkijken dat de Stadsschouwburg er als horeca op Staat en Paradiso als kantoor. Hier was öf een gro- tere detaillering öf een grotere generalisatie (bv. 'gebied met veel kantoren') op zijn plaats ge- weest. De havenkaarten van Rijnmond en Noordzeekanaal zijn verkleind en vullen nu samen een blad. In de (paarse) industrie- en haven- terreinen zijn niet meer de namen van de bedrijven vermeld, maar alleen de functies door middel van symbooltjes op de wijze van de industriekaarten. Op zichzelf een juist beginsel, maar het gevolg is dat een klein symbooltje nu de functie van een veel en veel grote re oppervlakte moet aangeven; bovendien is voor olieopslag het- zelfde tekentje gebruikt als voor andere opslag en pakhuizen, zodat het karakter van de Rijnmond als oliehaven enigszins schuil gaat. Een omgrenzing van een gebied waar een tekentje op betrekking heeft, of een extra-tintje voor alles wat met olie te maken heeft, zou misschien een oplossing geven. Gaan we nu over tot de thematische kaarten, dan zien we bij de geolo- gie dat men met de kleuren nog niet op de goede weg is. Een lo gische kleurstelling bij een geo logische overzichtskaart zou kun- nen zijn: hoe ouder hoe donkerder, maar bij de geologische kaartjes van Europa (42 A) en de wereld (134 A) is het (groene) Mesozoicum veel donkerder geworden en het Precambrium roze. Ook bij de tektonische kaartjes is er weinig systeembij Europa (42 B) is de weinig geplooide sedimentbedek- king donker-blauwgrijs, de alpine plooiihgsgordel bleekgroen, bij de wereld (134 C) is deze zelfde alpine plooiihgsgordel juist donker blauw- grijs, het weinig geplooide sedi- mentaire gebied bleekgroen. Ver- der is er nu wel een kaartje van de platentektoniek bij gekomen (134 B), maar hierop ontbreken de grote plooiihgsgebergten (de subductiezones van de platen), die op een ander kaartje op het- zelfde blad staan. Eigenlijk zou het kaartje van de platentektoniek als ondergrond mede afgedrukt moeten worden op de kaartjes over tektoniek en seismiciteit, die hier- door pas begrijpelijk worden. De industrie- en mijnbouwkaartjes zijn nu bijna overal in de atlas uniform bewerkt met behulp van een groot aantal symbooltjes. Deze veel gebruikte methode heeft ook wel bezwaren, vooral bij klei ne schalen: de Symbolen komen dan wel heel ver van de stad te liggen waar ze bij hören. Een kaartgebruiker zou bv. kunnen denken dat de metaalindustrie van Stuttgart in de universiteitsstad Tübingen is geconcentreerd. Meer monothematische kaartjes, zoals die van de houtpulp- en Papierin dustrie in Zweden (71 C, F) of de vele fraaie monothematische wereldkaartjes, zouden een be- vredigender beeld gegeven hebben. Een vlakke tint voor een bepaalde soort industrie, een methode die in de vorige druk nog veel werd toegepasten die in sommige ge- vallen voordelen biedt, komt in deze druk alleen nog maar bij Zwitserland (66 B) voor. De kaartjes van de dichtheid van bevolking van de meeste Europe- se landen zijn, zoals in de Verantwoording wordt gezegd, nu uitgevoerd met choropleten, dus volgens administratieve eenheden, wat ook verantwoord is zolang deze eenheden niet te groot zijn. Bovendien zijn op de nieuwere kaartjes de grote Steden op fraaie wijze aangegeven door open cirkels (nog niet bij Frank- rijk en Gr. Brittannie)Men heeft nu geen last meer van die grote verschillen in generalisatie van de isolijnen zoals in de vorige druk bv. die van Spanje en het Middellandse Zeegebied (alleen Belgie en Zwitserland hebben in de nieuwe druk isolijnen behouden). Voor grotere eenheden (Skandi- naviö, Midd. Zeegebied, wereld- delen en grote stukken daarvan) worden daarentegen isolijnen gebruikt. Bij Voor-Indie bv. ziet men nu ineens het verschil tussen het dicht bevolkte Indusdal en de woestijn er naast, een grote verbetering. De Verantwoording vermeldt ook dat het aantal grafieken in de at las is uitgebreid, waarbij een grote variatie in typen wordt ge bruikt. Voor kartografen zijn vooral de grafieken die in kaarten zijn verwerkt interessant. Behalve allerlei cirkel- en sectorgrafieken zijn er een aantal heel mooie kaar ten met staafgrafieken bij gekomen, met een verdeling van de staven in eenheden, waardoor de waar- den direct afleesbaar zijn. Het veelkleurige kaartje van gast- arbeiders in Europa (43 D) met landen van herkomst is een mees- terwerkje. Andere mooie voor- beelden zijn migratie in Italiö (80 C), toerisme in het Midd. Zee gebied (81 A) en Nederlandse han- del met de wereld (159). Er zijn ook wel enkele minder ge- slaagde kaartjes bijzoals Aard- olie Europa (44 A), waar 6 met kleur opgevulde cirkels over el- kaar heen vallen, of het lelijke diagrammetje van de uitvoer van bloembollen (28 D). De vele nieu we thematische wereldkaartjes munten daarentegen uit door hun hoge kwaliteit en fraaie uitvoering. Samenvattend kunnen we zeggen dat deze nieuwe druk ons weer een rijke schat aan voortreffelijke kartografie biedt, waard om tel- kens opnieuw ter hand te nemen en van te genieten. A. J. Pannekoek C.I.WIELAND, Diagram en kaart als geografische hulpmiddelen. Uitgeverij Romen, Haarlem 1980. 272 blz. 324 ill. ISBN 90 228 8927 0. Prijs f 29,50 In de serie De wereld in stukken verschijnen inleidende teksten ten behoeve van aardrijkskunde- docenten en -Studenten. Na een aantal "echte" geografische onder- werpen is nu een deel gewijd aan belangrijke hulpmiddelen voor geografendiagrammen en kaar ten. Deze grafische hulpmiddelen worden in deze publikatie benaderd vanuit hun betekenis voor de pre- sentatie en overdracht van geo grafische informatie. Weliswaar KT 1981. VII. 2 41

Kartografisch Tijdschrift | 1981 | | pagina 43