Zijn brugfunctie Het was door Koeman 's bemiddeling dat de oprichting van de Kartografische Sectie d.w.z. de oprichting van een onderafdeling van een geografisch genootschap (KNAG) in een geodetische omgeving plaats vond nlin het Laboratorium voor Geodesie aan de Kanaalweg te Delft. Het is voorts aannemelijk te veronderstellen dat Koeman's participatie de interesse heeft gestimuleerd van een aantal leidende figuren uit de landmeetkundige en fotogrammetrische wereld waaronder Bramlage, Von Freytag Drabbe, Roelofs, Scherpbier etc. die de oprichtingsvergadering met hun aanwezigheid ver- eerden en Schermerhom, die, overhet algemeen niet zo snel warm lopende voor initiatieven van geografi- sche zijde, reeds eerder als feestredenaar tot het welslagen van de Eerste Nederlandse Kartografendag 0 had bijgedragen. Zijn aanstelling in 1957 tot docent in de Kartograüe aan de Rijksuniversiteit te Utrecht - een functie die in 1964 tot een lectoraat en in 1968 tot een ordinariaat zou uitgroeien - verschalte Koeman vervolgens een be- langrijk geodetisch-kartografisch bruggehoofd binnen de geograüsche veste, een positie die door zijn promo- tie tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen aan dezelfde universiteit op het carto-bibliografisch onderwerp "Collections of Maps and Atlases in The Netherlands" aan prestige won. Zijn goede relaties met de academische werelden in Delft en Utrecht, met de Meetkundige Dienst RWS en met het ITC, bestem- pelden Koeman tot een potentieel bruggenbouwer Ris sen Geodesie, Kartograüe en Geograüe, een positie die hij herhaaldelijk ten gunste van de KS heeft aange- wend. Gebundeide activiteit Bij het doorbladeren van de oude notulen van secre- taris Koeman trekken de eerste jaren van de Karto grafische Sectie weer aan het geestesoog voorbij. De herinnering die men van deze pioniersfase heeft over- gehouden, wordt bevestigd. Het was een aantrekkelijke periode, vol van uitdaging, waarin de sterk gemoti- veerde oprichters-bestuursleden zieh gezamenlijk in- zetten ter versteviging en erkenning van de jonge ver- eniging. Blijkbaar was de kartograüe in die jaren onze broodwinning, onze hobbie en ons tijdverdrijf en waren wij er steeds mee bezig. Opvallend is het aantal, dik- wijls sterk uiteenlopende activiteiten die in die begin- jaren werden gestart, niet zelden zonder dat de kon- sekwenties voldoende konden worden overzien. Zo beet de Sectie zieh aanstonds vast in de ingewikkelde problematiek der beroepsopleiding, een inspanning die pas 15 jaar later vruchten zou afwerpen. Zo experi- menteerde de Sectie met een jaarlijks educatief dien- stenpakket voor haar leden - studiedagen, kartografen- dagen, aangeklede ledenvergaderingen - dat sedert lang zijn vaste bedding in het verenigingsleven heeft gevonden. Zij organiseerde kaartententoonstellingen in binnen- en buitenland, zocht aansluiting bij het internationale kartografendomhaalde een indrukwek- kende rij buitenlandse sprekers naar Nederland, or ganiseerde excursies naar kartografische inrichtingen en bedrijven in het buitenland. Zij bemoeide zieh in dringend met de schrijfwijze van buitenlandse geogra üsche namen, onderhield twee tijdschriften (1. Kar tograüe, Mededelingen van de KS en 2. Kaartbulletin) en slaagde er allengs in uitgevers en leveranciers en importeurs van tekenmaterialen en repro-apparatuur voor haar doelStellingen te interesseren, waardoor niet alleen tal van firma's als institutioneel lid toe- traden, doch voorts menige bijeenkomst door demon- straties konden worden verlevendigd. Natuurlijk waren er ook vergissingen en mislukkingen. Diverse initiatieven verzandden. Zo werd de Mercator- medaille, voorgesteld door Koeman, nooit geslagen, zo kwam het denkbeeld van regionale of districtsbij- eenkomsten nimmer van de grond, terwijl een lang- durige gedaehtenwisseling met de gemeente Amster dam over de vervaardiging van een stadsatlas bij ge- brek aan weerklank terzijde werd gelegd. Westfries geestesmerk Intussen zal het niemand die Koeman wat beter kent verbazen dat de notulen van zijn hand uitmunten door zakelijkheid en soberheid. Weinig vatbaar als hij schijnt voor emoties en illusies beperkt zijn bericht- geving zieh gewoonlijk tot het strikt noodzakelijke. De levendige soms feile discussies die de bestuursverga- deringen destijds verlevendigden zijn vakkundig weg- gegeneraliseerd. Koeman's bestaan beweegt zieh niet altijd längs bewegwijzerde paden der mededeelzaam- heid. Ook in het persoonlijk contact is het moeilijk zijn masker van onbewogen rust te doorgronden en te gissen wat er zieh achter het strenge voorhoofd af- speelt. Koeman kennende is men geneigd te veronder stellen dat zijn voorouders in Westfriesland, toen tij- dens de tachtigjarige oorlog de wereldgeschiedenis hun drempel beroerde en in 1573 het admiraalschip van de Spaanse vloot vlak voor de Zuiderzeedijk bij Wijdenes ten onder ging, dit schouwspel onbewogen hebben gadegeslagen. Tdch heb ik de sensatie meegemaakt collega Koeman denmaal meegesleept te zien door hevige gemoedsbewegingen. Het was in 1970 toen wij beiden, deelnemers van de ICA-Conferentie te Stresa in Noord-Italieeen avond uitbraken om in het San Siro-stadion te Milaan de Europacupünale tussen Feijenoord en het Schotse Celtic bij te wonen. Het werd een 1-0 overwinning voor de Rotterdammers. Toen het eindsignaal deze overwinning bezegelde heb ben wij in collegiale omarming staan juichen van vreugde en ontroering. Veelzijdige werkzaamheid Het zal duidelijk zijn dat in vele activiteiten van de Kartografische Sectie in die jaren de hand van secre- taris, na 1964 gewoon bestuurslid Koeman, direct of indirect, aanwijsbaar was. Een bloemlezing leert het volgende. Het was op zijn initiatief dat de eerste werkgroep der Sectie, die voor Geschiedenis der Kartograüe, werd opgericht, een werkgroep waarvan in de jaren '60 belangrijke stimulansen zijn uitgegaan tot het doen verschijnen van facsimile-uitgaven van oude kaartwerken. Het was voorts Koeman die de eer ste kartografische studiedagen van de Sectie in 1959 voorbereidde, een experiment dat slaagde en de weg opende voor een lange reeks van söortgelijke bijeen- komsten in de volgende jaren. Geboeid door het per spectief van het vestigen van 10 KT 1981. VII. 3

Kartografisch Tijdschrift | 1981 | | pagina 12