Een handelskaart van Europa uit 1602. G. G. Schilder Een Nederlandse bijdrage aan de historisch-themadsche kartografie Inleiding Een in zijn soort enig kartografisch document van de Nederlandse handel rond de wisseling van de zestien- de naar de zeventiende eeuw vormt de kaart van Europa van Comelis Doedszoon, die door Jodocus Hondius is gegraveerd en door de bekende Amster- damse uitgever Comelis Claeszoon in 1602 is gepu- bliceerd (fig. 1). Deze kaart geeft een fantastisch overzicht van de commerciele ontwikkeling en de immense opleving van de Nederlandse scheepvaart in een periode, waarin de jonge om haar onafhanke- lijkheid vechtende Republiek een belangrijke rol onder de zeevarende naties opeiste. De kaart toont het Nederlandse handelsgebied, dat zieh uitstrekt van de Noordkaap en IJsland in het noorden tot de Canarische Eilanden in het zuiden, terwijl de Azoren en de Adriatische Zee in het westen resp. oosten de be- grenzing vormen. Door haar karakter en kaartinhoud behoort deze kaart van Europa tot de oudste voorbeel- den van de Nederlandse thematische kartografie en ze vertegenwoordigt een kaarttype zoals niet eerder in andere Europese landen versehenen is. Met de totstandkoming van deze kaart van Europa zijn drie bekende namen verbonden, die belangrijke bijdragen hebben geleverd aan de reputatie van de Nederlandse kartografie in de wereld. De auteur Comelis Doeds zoon van Edam is ddn van de hoofdvertegenwoordi- gers van de Noordhollandse kartografenschool, waar- over nog zal worden gesproken. Comelis Claeszoon (1546/47-1609) is ddn van de grootste boekdrukkers en boekverkopers uit de laatste decennia van de zes- tiende en het begin van de zeventiende eeuw te Am sterdam, hij bezat in feite een monopolie van alles wat op het gebied van geograüe, reisbeschrijvingen, kartografie en stuurmanskunst in Amsterdam ver- scheen (1). Voor hem werkten de meest befaamde graveurs uit die tijd, zoals de Van Langren-familie, de Van Deutecum-familie, Saenredam, Jodocus Hondius en Pieter van den Keere. De uit de Zuide- lijke Nederlanden afkomstige Jodocus Hondius (1563-1612), die zieh na een verblijf van tien jaren te London in 1593 te Amsterdam vestigde, verwierf eerst een grote naam door het graveren van afzon- derlijke kaartbläden. Later heeft hij als uitgever van nieuwe edities van Mercators atlas een belangrijke aanzet gegeven tot de ontwikkeling van de Nederlandse atlasproduktie in Amsterdam, die spoedig een sleutel- rol op de wereldmarkt veroverde (2). De Noordhollandse kartografenschool Aan het einde van de zestiende en begin van de zeven tiende eeuw bestond in Noord-Holland een buitenge- woon belangrijke kartografenschool, die zieh met het vervaardigen van wereld- en zeekaarten bezighield. Centra van deze kartografische school waren de Ste den Edam en Enkhuizen, die gezien hun havenfunetie een ideale achtergrond vormden voor de ontwikkeling van een kartografische werkplaats voor Produkten op het gebied van de navigatie. Naast de bekende Lucas Janszoon Waghenaer, die als stamvader van deze school te beschouwen is, waren in deze beide haven- steden zogenaamde 'kaartschrijvers' werkzaam, die pas door een in de laatste jaren verricht onderzoek meer in het voetlicht kwamen te staan (3). Onder hen zijn te noemen Comelis Doedszoon, Evert Gijsberts- zoon, Jan Dirckszoon Rijckemans, Claes Pieterszoon, Joris Carolus en de gebroeders Härmen en Marten Janszoon. Terwijl van Waghenaer geen enkele hand- schriftkaart bekend is en zijn bijdragen op het gebied van de navigatie slechts in gedrukte vorm bewaard zijn, bestaat er wat betreft de overige 'kaartschrij vers' een andere situatie. Slechts een deel van hun kartografisch werk is gedrukt, hun oeuvre bestaat grotendeels uit handschriftkaarten op perkament. Edn van de redenen dat er tot nu toe zo weinig over de Noordhollandse kartografenschool bekend was, ligt in het feit, dat het merendeel van het materiaal over de gehele wereld (b.v. in Parijs, Londen, Berlijn, Tokyo, Florence) verspreid is en er slechts een paar voorbeelden in Nederlandse verzamelingen bewaard worden. Het werk van de 'kaartschrijvers' kan in twee cate- gorieän worden verdeeld. Allereerst zijn er de kaar- ten te noemen, die een funetioneel karakter dragen en als navigatiemiddel aan boord van de Nederlandse schepen door de Nederlandse zeeman werden gebruikt. Hun kenmerk is een sober kaartbeeld, decoratieve elementen zijn, afgezien van een mooi getekende kompas-roos, achterwege gelaten. Daarnaast bestaat een categorie, die ik met 'kantoor'-kaarten aanduid, omdat ze wegens hun decoratieve vormgeving en kleu- ring op de kantoren van de rijke reders en kooplieden als wanddecoratie en informatiebron dienst deden. Deze kaarten behoren met de erop voorkomende miniatuurschilderijen tot de mooiste portolaankaarten, die de Gouden Eeuw van de kartografie opleverde. Een verder kenmerk van deze 'kaartschrijvers' is KT 1981. Vn. 3 35

Kartografisch Tijdschrift | 1981 | | pagina 37