het gebied, dat op hun kaarten weergegeven is. Ter- wijl Waghenaer - afgezien van kleine uitzonderingen in de latere edities van zijn Thresoor - zieh tot de navigatie längs de Europese kusten beperkte, tonen de kaarten van de andere kaartmakers meestal een geheel continent of wereldzee met de aangrenzende kusten. In feite kan binnen de Noordhollandse karto- grafenschool onderscheid worden gemaakt tussen twee groepen kaartmakers. Allereerst moeten dege- nen worden genoemd, die het materiaal voor hun kaar ten grotendeels gedurende hun loopbaan als zeeman bij een gebracht hebben (Waghenaer, Carolus). De grootste categorie behoort echter tot de 'kamer- geleerden' (zoals Comelis Doedszoon, Evert Gijs- bertszoon, de gebroeders Härmen en Marten Janszoon enz.), die hun kaarten met behulp van materiaal van anderen samenstelden. Hun kennis betrokken ze ten dele direct uit Spaanse of Portu- gese bronnen of ten dele uit werken van Nederlandse geleerden (Plancius, Van Linschoten), die op hun beurt eveneens op Iberische kaarten gebaseerd zijn. Op hun kaarten verwerkten de 'kaartschrijvers' ook de resultaten van de eerste Nederlandse handels- en ontdekkingsreizen naar alle windstreken, zodat ze een volledig aan de laatste geografische kennis aan- gepastkaartbeeld konden bieden. Tenslotte moet nog worden geattendeerd op een nauwe en vruchtbare samenwerking tussen de Noordholland se kartografenschool en Amsterdamse uitgevers, zo als Comelis Claeszoon, Willem Janszoon (Blaeu) en Everard Cloppenburg. Deze hebben herhaaldelijk kaarten van de 'kaartschrijversin druk uitgegeven en op die manier speelden zij een beslissende rol in de verspreiding van de Produkten van deze school. De Amsterdamse uitgevers hebben naast de gedrukte kaarten ook de handschriftkaarten van de 'kaart schrijvers' aan de man gebracht. Zo wordt bijvoor- beeld in 1609 in een verkoopeatalogus van Cornelis Claeszoon naast een opsomming van de gedrukte zeekaarten nog de volgende mededeling geplaatst: .Noch heb ick te coop met de penne getrocken pascaerten, van alle soorten van Oost-Ihdien, van West-Indien, Van Gunea, Van Terneuf, van de beste caert-schrijvers gemaeckt' (4). Zonder twijfel stelt de in de afgelopen jaren verwor- ven kennis Over de Noordhollandse kartografenschool ons in de gelegenheid een beter inzicht te verkrijgen in de vroege ontwikkeling van de Nederlandse porto- laankaarten, voordat Amsterdam een monopolie- positie op dit kartografisch vlak opeiste. De Europakaart van Cornelis Doedszoon uit 1602 Cornelis Doedszoon (Doetsz.Dousz.overleden in 1613) uit Edam is als ddn van de meest produktieve vertegenwoordigers van de Noordhollandse kartogra fenschool te beschouwen. Van zijn hand zijn tot nu toe vijftien kaarten aan het licht gekomen, zowel in handschrift als in druk. Een belangrijk deel van zijn werk bestaat uit diverse kaarten van Europa, die ik reeds in een andere Studie kort heb beschreven (5). Onze aandacht is nu in het bij zonder gericht op de op perkament gedrukte handelskaart van Europa uit 1602. Er is slechts een enkel exemplaar van deze kaart bewaard gebleven en dit bevindt zieh in de Badische Landesbibliothek te Karlsruhe (B.R.D.)(6). De prachtig gekleurde en met goud opgehoogde perka- mentkaart (540 x 705 mm) heeft de volgende titel, die in het midden van de bovenste kaartrand tussen haven- gezichten is ingelast: Nieuwe PASCHAERTE ge trocken by Comelis Douszoon inde 4 Hems: Rinde ren Chaertschrijverbegrijpende seer perfectelijck alle de Zeecusten van Europa. In de rechter bene- denhoek bevindt zieh in een cartouche het impressum van de uitgever en de graveur: Cornelis Nicolai (d.i. Comelis Claeszoon) exeudit Jodocus Hondius caela- vit Amsterodami anno 1602. Het handelskarakter van deze kaart van Europa komt in het bijzonder tot uitdrukking doordat in cartouches (b.v. fig. 2 en 3) de handelsprodukten die in de diver se landen waren te verkrijgen, worden opgesomd. Rusland: Russen ofte Moscovien geeft Was, Huenick Stockvisch, Gesouten Salme, alderley costelicke Pelteryen die gans Europa door gebrocht worden. Zweden: Suweden geeft Coper Yser, Loot, Pelterien Elands huyden Ossen huyden, Bocken en Gey ten Vellen, Smeer,/ Teer, Gerste ende mout, Haes- noten Noorwegen: Noorwegen geeft Stockvisch ende ander soorten van visch, Gerste, costelicke vellen Hout, Balcken, Delen, Masten, Sperren, Boter, Gesouten huyden, Traen, Teyr. Denemarken: Deunmerck (sie) geeft Peerden, Ossen, Pick, Teyr, Mout, Geerste, Noten, Boter, Spek Vleesch, Gesouten huyden, costelicke vellen, Harinck, Sperren, Hout. IJsland: Island geeft gedroghden Visch ende grofve gebreyde Coussen, oock Traen. Schotland: Scotlant geeft Lakenen, Cassayen, Stamet- ten Frisetten, Wolle, Geerste, Huyden, Steencolen. Engeland: Engeland Wolle, Laken, Cassayen Bayen, Saffraen, Tin, Loot, Tar=/we, Geerste, Bier, Wolle. Ierland: Yrland is wel vruchtbaer maer geeft weinich behal=/ven Tarwe en huenich. Nederland: Neerland g(eeft) Wolle ende Lynen Laken Camerijcx doeck, Smallakens, Borat=/ten Cangianten Sayen Gard, Turijn, Schil=/deryen, Cabels, Spellen Cremeryen. Frankrijk: Vranckrijck geeft Tarwe, Rogge, Sout, Wijnen, Olye, Castanien, Aman:/delen, Pruymen, Pastel, Cannefassen Corael, Lijnwaet, Bontweerck. SpanjeSpangie deelt ander Landen Wijnen Olye Rijs, Spaensche fruyten, zyde Soethout, Wolle, Lammervellen, Corck, Stael, Yser, ende Wapenen. BarbarijeBarbarien seind Suycker, Dadelen, Olye, velderley vrueten, verwen, Leeuwen. Behalve de opgaven van handelsprodukten worden op de kaartrand vijfentwintig afbeeldingen gegeven van de belangrijkste havens, waarmee de Nederlandse reders handel dreven: Links: ORAN, ALGER, GOLETTA, De haven van Malta, Messina, Genua, Napoli. Boven: De haven can Canarie, Arzilla, Setuval geseyt S.Uvis. S.Lucas de Barameda, Corunna, Brest, Rochelle, Walcheren, De Mondt vanden Tames in Engelandt. Rechts: De Sund, Dantzijck, Revell, Insul.Kilduyn, Insul. Wardhuys. Beneden: Venetia, Ancona, De haven ende fort van Corfu, Ragusi. 36 KT 1981. VII. 3

Kartografisch Tijdschrift | 1981 | | pagina 38