roose moet gebruycke om de streckinge van dese 2. geteekende plaetsen te vinden. De 2.de Cruyslinie, dewelcke het regelken ge- naeckt anden 7.graed 25 minuten'. In de in Europa opgenomen legenda (zie üg. 3) wordt een andere methode beschreven om de afstand te be palen Manniere om de streckinge van plaetsen seer sekerlick te vinden Om dit te doen salmen nemen een regelken gedeelt in graden en minuten en dit selve leggen neffens de 2.plaetsen waervan men de strec=/kinge begeert te weten, en meercken an wat graedt ofte minuten dat dit regelken wort genaeckt van 2 naeste gelegen cruyslinien, dit waergenomen hebbende, sult ghy dit regelken schuyven naer het Zuyden ofte Noorden, Oosten ofte Westen, (naer dat de plaetsen gelegen syn) tot dat ghy de eerste plaetse daer het regelken genaeckt was bringet tot in den center ofte midden van de naeste roose gestaen op de selve eerste cruyslinie ende de ander plaetse oock juyst op de cruyslinie daer sy te voren was son der hooger ofte leeger te leggen ende sult alsdan sien met wat linie ofte streckinge dat dit geleit regelken Over een comt en dienvolgens hoe de begeerde plaetse deen van anderen strecken In de plaetse van het regel=Aen te verschuyve machmen nemen eenen passer den selven openende en stellende dat hy de /2 naeste cruys linien genaecke neffens het regelken en den ondersten voet setten in het center van naeste roose als voorseit, ende den anderen voet op de ander cruyslinie en sult also sien de streckt ge als voren. Het bezit van Cornelis Doedszoon's kaart van Europa van 1602 was een heel dure aangelegenheid. De reeds eerder aangehaalde verkoopcatalogus uit 1609 van Cornelis Claeszoon vermeldt deze perkamentkaart, gekleurd en met goud opgehoogd, voor een prijs van niet minder dan vijftig gülden: 'Pascaerten van Oost ende West middelsoorte van Cornelis Doetsen met de Hävens op parkement ghedruct ende wel afgheset ende vergult'. Dezelfde kaart kon echter ook voor de helft van de prijs worden verworven, in dit geval echter 'op parckement ghecleeft'. Dit betekent dat de koper- plaat eerst gewoon op papier werd afgedrukt en het bedrukte papier vervolgens op een perkamentvel werd geplakt om zo het kaartblad steviger en duur- zamer te maken. Wat betekent de bovengenoemde prijs? Voor hetzelfde bedrag kon je in 1598 een Ortelius-atlas met 147 kaarten (prijs 23 gülden) §n een Mercator-atlas met 105 kaarten (prijs 19 gülden) kopen. Samenvattend vertegenwoordigt de hier beschreven kaart van Europa van 1602 een knap staaltje van de Nederlandse ondernemingsgeest, een gelukkig huwe- lijk tussen de commercife'le instelling van de Neder landse reders met de ontwikkeling van de in Neder- land bedreven stuurmanskunst. Dat deze kaart ook een eerste bouwsteen betekent voor de Nederlandse thematische kartografie, onderstreept de betekenis van dit unieke kartografische document. Noten 1. Over Cornelis Claesz. zie b.v. E.W. Moes-C. P. Burger, De Amsterdamsche boekdrukkers en uit- gevers in de zestiende eeuw, II (Amsterdam 1907), 27-209; IV (Amsterdam 1915), 395-445; C.P. Burger, De Amsterdamsche uitgever Cornelis Claesz (1578-1609). In: De Gulden Passer, NR 9 (1931) 59-68; F. J.Dubiez, "int Schrijfboeck". De Amsterdamse boekdrukker en boekverkoper Cornelis Claeszoon. In: Ons Amsterdam, 12 (1960) 206-13 en 240-48. 2. Voor leven, werk en bibliografie van Jodocus Hondius zie G.Schilder, The World Map of 1669 by Jodocus Hondius the Eider Nicolaas Visscher. Nummer 2 of Wall-maps of the 16th and 17th centuries. A series of full-size facsimiles of wall- maps published in the Low Countries (Amsterdam, N. Israel, 1978). 3. Een kort overzicht vindt men in Maritieme Geschie- denis der Nederlanden, 2 (Bussum, De Boer Mari- tiem, 1977) 168-69 en bij G.Schilder, The North Holland Cartographical School. A new contribution to the knowledge of the oldest Dutch portolan Charts. In: Proceedings of the 3rd International Conference for the history of nautical science and hydrography (Greenwich 1979, in druk). 4. Const ende Caert-Register, In welcke gheteyckent staen, alderhande soorten van Caerten ende Mappen des gantschen Aertbodemst'Amstelredam, by Cornelis Claesz.1609. Zie B. van Selm, Some Amsterdam stock catalogues with printed prices from the first half of the seventeenth CenturyIn Quaerendo, X,1 (1980) 3- 46. 5. G.Schilder, Willem Janszoon Blaeu's Map of Europe (1606). A recent discovery in England. In: Imago Mundi, 28 (1976) 9-20. 6. Badische Landesbibliothek, Karlsruhe, sign. F 14 (R). 7. J.R.Bruijn, De vaart in Europa. In: Maritieme Geschiedenis der Nederlanden, 2 (Bussum, De Boer Maritiem, 1977) 200-241 met bibliografie opblz. 366-67. 40 KT 1981. VII. 3

Kartografisch Tijdschrift | 1981 | | pagina 42