de kartografie laten verrichten door ingezetenen van het eigen land. De hulp aan ontwikkelingslanden moet erop gericht zijn hen voor de karteringstaak capabel te maken. Geconstateerd hebbende dat onderwijsfaciliteiten voor kartografie in de ontwikkelingslanden grotendeels ont- breken en dat de opbouw van een eigen karterings- capaciteit aldaar noodzakelijk is, kan zondermeer ge- steld worden dat, door het ontbreken van kartogra- fische traditie en ervaring (voor een aantal ex- kolonife'n zou het wellicht beter zijn te spreken van verloren gegane traditie en ervaring)steunverle- ning vanuit de geihdustraliseerde landen een absolute voorwaarde is voor de oplossing van de genoemde Problemen. Mede gezien het karakter van de reeds in het ITC aanwezige vakgebieden en de kennis en ervaring met het onderwijs t.b.v. ontwikkelingslanden, was de uitbreiding van het ITC-dienstenpakket met het onder- werp kartografie een voor de hand liggende zaak. De zeer grote belangstelling die ontwikkelingslanden to nen voor de ITC kartografie cur süssen (jaarlijks cir ca 90 100 aanmeldingen voor ongeveer 35 plaatsen) bewijst hoe juist deze beslissing is geweest. Door het nagenoeg ontbreken van vergelijkbare, spe- cifiek op de ontwikkelingslanden gerichte onderwijs faciliteiten in West-Europa en Noord-Amerika, ne in en de ITC kartografie-cursussen een relatief unieke positie in. Naast het ITC, heeft slechts ddn ander instituut in Europa een op de ontwikkelingslanden gerichte cur- sus kartografie 'techniciansniveau)Dit is de cur- sus 'Cycle TC-Etude de technicien Cartographe1 van de Ecole Nationale des Sciences Gdographiques (ENSG) van het IGN te Parijs. De cursus rieht zieh vooral op de franssprekende landen in Afrika. Ook het Directorate of Overseas Surveys (DOS) in England verzorgt een opleiding ten behoeve van ont wikkelingslanden, doch beperkt zieh hierbij tot het niveau van kartografisch tekenaar. De opleiding heeft een enigszins ad hoc karakter, doordat DOS geen be leid voert gericht op regelmatig terugkerende cur- sussen voor groepen Studenten. Voorzover mij bekend bestaan in West-Europa en Noord-Amerika geen andere formele opleidings- faciliteiten in de kartografie die speeifiek bedoeld zijn voor ontwikkelingslanden. Wel komt het voor dat kartografische bedrijven veelal om commercie'le belangen in ontwikkelingslanden enige, individueel gerichte training verzorgen, die meer het karakter van een stageperiode vertoont. Volledigheidshalve moet wel vermeld worden dat Studenten uit ontwikkelingslanden deel kunnen nemen aan bestaande onderwijsprogramma's in de geihdus- trialiseerde landen, v.n.l. op universitair niveau. Beperkende factoren hierbij zijn de taal, een niet op deze doelgroep aangepast programma, hoge kosten en de lange duur van deze opleidingen. Hier of daar Met recht kan men zieh de vraag stellen of de hier- boven geschetste noodzakelijke steun vanuit de ge- industrialiseerde landen, moet resulteren in oplei- dingsmogelijkheden in laatstgenoemde landen, dan wel in de ontwikkelingslanden zelf. Met als uitgangspunt de gedachte dat steun aan ont wikkelingslanden van het algemene principe behoort uit te gaan dat gestreefd moet worden naar een uit- eindelijke situatie waarin het land zichzelf kan red- den ('self-reliance'), is een beleid waarin hulp- activiteitenzoveel mogelijk in het ontwikkelingsland moeten plaatsvinden, verklaarbaar. Diverse aspecten, verschillend van land tot land, van project tot project van onderwerp tot onderwerp, spe ien bij de keuze 'hier of daar?' een rol en zijn aanlei- ding een al te rigoreuze voorkeur voor uitsluitend onderwijs 'on the spot' af te wijzen en een wat meer genuaneeerde benadering te volgen. Tot bedoelde aspecten behoren - Het aantal onderwijsvragenden per land voor een vakgebied als de kartografie is, zeker voor zover dit de hogere opleidingsniveaus betreft, vaak niet groot genoeg om de hoge investeringen voor dit onderwijs te rechtvaardigen. Dit argument wordt sterker naar mate de eerste nood gelenigd is. - Het ontbreekt in veel ontwikkelingslanden aan een voldoende geschoold en ervaren kader om dit onder wijs te verzorgen. - Kartografische materialen, instrumenten en de eisen m.b.t. airconditioning maken dat kartogra fische opleidingen duur zijn. Ook wanneer de aan- schaf van instrumenten afgewenteld kan worden op donorlandenhulp, dan speelt toch nog altijd het onderhoud een rol van betekenis op de jaarlijkse begroting. - De regelmatig terugkerende aansehaf van kartogra fische materialen kan een emstig probleem vormen. Veelal moeten grotere partijen worden afgenomen van de importeurs, waarbij direct het probleem van de veelal siechte houdbaarheid om de hoek komt kij- ken. Gebrek aan buitenlandse Valuta is een ander probleem dat bij de import van kartografische mate rialen een rol kan speien. - In veel ontwikkelingslanden is sprake van een zekere vorm van wetenschappelijke isolatie, d.w.z. nieuwe ontwikkelingen in de geindustrialiseerde landen drin gen moeilijk tot ontwikkelingslanden door. Hoe dich ter bij de bron hoe beter de informatie, geldt ook in dit verband. Voor de beperkte budgetten waarmee veel onderwijs- instellingen in ontwikkelingslanden moeten opereren, kunnen de hierboven genoemde aspecten onoverkome- lijke Problemen vormen. Bovendien gebiedt de realiteit te erkennen dat de kar tografie niet het enige probleem van ontwikkelingslan den is. Hoe belangrijk de kartograaf zijn eigen vak gebied ook vindt, het zal vaak onvoldoende zijn om de politici te overreden het een prioriteit toe te kennen boven veel andere vormen van onderwijs: lager- en middelbaar onderwijs, landbouwonderwijs, medische opleidingen, etc. En toch blijft het ontbreken van informatie in kaartvorm t.b.v. economische en sociale ontwikkelingen een tekortkoming van de eerste orde. Geplaatst voor de keuze van vestigingsplaats voor kartografie-onderwijs voor ontwikkelingslanden, dan doen zieh drie altematieven voor - nationaal: in een ontwikkelingsland t.b.v. dat land 48 KT 1981. VII. 3

Kartografisch Tijdschrift | 1981 | | pagina 50