BERANN'S PANORAMAS - Wonder- ful world of Alps Himalayas Uitg. Jitsugyo no Nihon Sha Ltd., Tokyo 1980. 120 pp.Formaat 26 x 37 cm. Cassette met 2 ban den, 46n ervan bevat 3 losse kleu- renafbeeldingen. Prijs 23.000 (ca. f 200,—). AI meer dan drie decennia is Berann de grootmeester van de panoramakaarten. Men kan prak tisch niet op vakantie naar de ber gen zonder zijn Produkten tegen te komen en gegrepen te worden door zijn vakmanschap. Hoewel zijn werk een enkele maal in de vak- pers beschreven is, hebben de bij- behorende zwart-wit illustraties nooit veel recht kunnen doen aan de kartografische beeiden die hij creeert. Nu is voor het eerst een aantal van zijn panoramakaarten in kleurendruk in boekvorm gepubli- ceerd. Daarmee is Berann's werk in een meer blijvende vorm be- schikbaar, en worden ook körnen de generaties in Staat gesteld er kennis van te nemen. De toeristen- folders waarin zijn panoramakaar ten tot nu toe alleen beschikbaar waren zijn immers van nature ver- gankelijk. Het hoofdwerk bevat 24 reproduk- ties in kleur; de helft ervan pano ramakaarten uit Zwitserland, vooral van de omgeving van Grin dewald. Ook uit deltaliaanse, Oostenrijkse, Duitse en Franse Alpen zijn er afbeeldingen. Er zijn drie kleuren- afbeeldingen van de Himalaya, die eerder door de National Geographie Society ge- publiceerd werden, en twee sterk verkleinde afbeeldingen van de bodem van de Indische en Grote Oceaan. Tussen deze kleurenaf- beeldingen in heeft men situatie- kaarten en terreinschetsen van Berann opgenomen. Het hoofdstuk "Aus der Panoramawerkstätte" geeft een duidelijk en boeiend overzicht van de manier waarop de panoramakaarten worden opge- bouwd, in verschillende stadia. Het hoofdstuk "Berann und Seine Welt", met afbeeldingen van zijn schilderijen (schilderen is zijn hobby, het vervaardigen van pano ramakaarten zijn beroep) geeft tezamen met de terreinschetsen een glimp te zien van wat Berann beweegt. Het hoofdwerk wordt besloten met een gedeeltelijke inventaris van de panorama's die in de periode 1935-1979 uit zijn handen kwamen. Het tweede deel bevat drie losse gevouwen repro- dukties van zijn overzichtskaart van de Alpen, van Zürich en zijn Alpenvoorland, en van de bodem van de Grote Oceaan (Pacific Ocean Floor). De selectie van het materiaal is wat eenzijdig - het is bijvoorbeeld jammer dat van de Alpenkaarten bepaalde gebieden niet in zomer- en winteruitvoering zijn weerge- geven, en dat zoveel afbeeldingen op een betrekkelijk klein deel van Zwitserland betrekking heb ben. Berann heeft nog zoveel meer fraaie panoramakaarten vervaar- digd - van duitse middelgebergtes, van eilanden rond Italie en in West-IndiS - maar die zijn bewust niet in dit werk opgenomen. Afgezien van onderschriften bij kaarten en enkele körte eommen- taren is de tekst in het Japans. Waar het werk voomamelijk europese kaarten bevat is ook te hopen op een editie in een europese taal - vooral ook voor de inventa ris. Het is teleurstellend dat in een werk van ca. f 200,slechts 30 van Berann's kaarten terug zijn te vinden, en dat een bibliografie ontbreekt. De reproduktie is van ongelijke kwaliteit: die van het dustjacket is uitstekend, de losse bij lagen vallen bij vergelijking met originelen wat tegen. De zwartplaten die nieuw gemaakt zijn om ook Japanse namen aan de kaarten toe te voegen, zijn soms wat te zwak afgedrukt waar- door de namen moeilijk leesbaar worden. In het algemeen worden de originelen echter redelijk be- naderd. Het is geweidig dat een dergelijk boek er is, en dat Berann's werk zo niet verloren gaat. F. J. Ormeling LAND- UND SEEKAARTEN im Mittelalter und in der frühen Neuzeit. Herausgegeben von Comelis Koeman. München, Kraus International Publications, 1980. 213 blz. Met afb. (Wolfenbütteler Forschungen, Hrsg. von der Herzog August Bibliothek. Band 7). ISBN 3 601 00583 2. In de Herzog August Bibliothek werd van 10-13 mei 1977 een his- torisch-kartografisch colloquium gehouden waaraan door een aan tal befaamde beoefenaars van deze tak der kartografie werd deelge- nomen. De hier gehouden refera- ten werden gebundeld en zijn onder bovenstaande titel versehenen. Vanwege hun sterk uiteenlopende inhoud lijkt het mij het best ze hier even met name te vermelden Jozef Babicz refereerde over "Donnas Nicolaus Germanus - Probleme seiner Biographie und sein Platz in der Rezeption der ptolemäischen Geographie"; Marcel Destombes: "Cartes, globes et instruments scientifi- ques allemands du XVIe siöcle la Bibliothöque Nationale de Paris"; Antoine de Smet: "L'dvolution de la cartographie au moyen äge et jusqu'ä la 2e moitid du XVIe siöcle"; Helen Wallis"Some new light on early maps of North America 1490-1560" A. Teixeira de Mota: "Africa in the Anoxymous Portuguese "Can- tino" Planisphere (1502)"; David KT 1981. VII. 3 63

Kartografisch Tijdschrift | 1981 | | pagina 65