practische toepassingen is het voorstel te onoverzichtelijk en onvolledig. Onoverzichtelijk voor- al omdat de grote losse legenda zoals die bij het eerste voorstel gevoegd was (legendablad 1 - aan- duidingen op structuur- en bestem- mingsplannen)ontbreekt. De legenda staat over vele bladzijden verspreid en het is niet duidelijk wat er met de vele differentiaties aangebracht in de voorgestelde ar- ceringen bedoeld wordt. Onvolledig omdat de vermelding van het onderzoek naar de functie van kleuren wel op p. 6 aangekon- digd wordt, maar niet gerealiseerd is. Bij de voorbeeldkaarten ont breekt de schaalaanduiding, bij de illustraties op p. 7 en 28/29 ont- breken titels of verwijzingen naar de tekst. Er wordt niet aangegeven of de arceringen al of niet in de kleuren gehandhaafd moeten blijven. Waarom voor woonwagenterreinen de kleur blauw wordt gekozen ter- wijl overal staat dat deze kleur voor water wordt gereserveerd is niet duidelijk. Het is jammer dat er niet ook een onderzoek is ge- daan naar de beschikbare plak- of afwrijfrasters die voor de arcerin gen gebruikt hadden kunnen worden. De uitgangsprincipes bij de keuze van de grondvormen zijn, zoals ge- zegd, gezond maar de uitwerking is minder logisch. Bij de rasters voor agrarische en recreatieve doeleinden worden verdraaiihgen voorgesteld van 90° die in dat ge- val identiek zijn aan de voor water- staatsdoeleinden voorgestelde vis- graatarcering. Dit visgraat effect is überhaupt tamelijk ongelukkig omdat het niet bestaande vormen en grenzen suggereert. Het ver- schil tussen de arceringen voor bedrijfsdoeleinden en voor detail- handel etc. is zo weinig opvallend dat het steeds in de legenda nage- keken zou moeten worden als de coderingen zouden ontbreken. Het is jammer dat zowel voor agra rische als recreatieve doeleinden elk twee arceringsrichtingen wor den gereserveerd; 66n lijkt vol- doende. Omschrijvingen van de arcering voor verkeers- en ver- blijfsdoeleinden (zoals 'arcering bloklijn en lijn, dwars op de weg') zijn niet voor iedereen duidelijk en behoeven visuele ondersteuning. Het is een goede keus geweest van de Werkgroep Kleuren en Tekens een aparte publicatie aan de be- stemmingsplankaarten te wijden. Daar wordt in elk geval de over- zichtelijkheid mee verbeterd. Ook het bijvoegen van een recen- te vernieuwing, een Canon kleu- rencopie, is een efücife'nte reactie op de nieuwe mogelijkheden van de reproductietechniek Men zal vol verwachting uitkijken naar het tweede deeldat de stan- daardisatie van analytische kaar- ten zal behandelen. Kartografen zullen met name benieuwd zijn of de voorstellen van het ITC en de RU Utrecht op het gebied van de ruimte-gebruikskaarten op de hier voor te stellen nieuwe normen enige invloed vermochten te hebben. F. J. Ormeling BIBLIOGRAFIE van in Nederland versehenen kaarten, 1979. Den Haag, Koninklijke Bibliotheek, 1980. XIH 224 p. Deze uitgave is alweer het vijfde deeltje in deze reeks van kaart- bibliografieen, en werd weer samengesteld door het bureau CCK van de Nederlandse Stichting Informatie- en Documentatiecen trum voor de Kartografie (NSIDK) in samenwerking met de Koninklij ke Bibliotheek. Voor de bespre- king van deel 1975 verwijs ik naar KT-III (1977)-3, voor die van 1976, 1977 en 1978 naar KT-VI (1980)-2. In eerste instantie lijkt dit deel, met 858 beschrijvingen van kaar ten afkomstig van 63 uitgevers, als twee druppels water op zijn voor- gangers, maar nadere bestudering leert dat er toch wel iets veranderd is. Er is nu voor het eerst een voorwoord en een verantwoording in de engelse taal. Belangrijker is het feit dat bij de titelbeschrij- vingen de intemationaal aanvaarde UDC-regio-code is vervangen door de eigen CCK-regio-code, die een buitenstaander totaal onbekend is. Ook de schrijfwijze van namen in dit CCK-regio-code systeem komt vreemd over. Luxemburg bv. had in de UDC (Universele Decimale Classificatie) 435.9; in het CCK systeem heet het nu Lezeburg met als code 4.270. Limburg bleef Limburg maar de UDC-code 492.94 werd CCK-code 4.210.450. Er zullen wel bepaalde redenen voor deze verandering aanwezig zijn, maar daarover wordt in de verantwoording helaas niets ge- zegd. Deze verandering komt m.i. de bruikbaarheid van de bibliogra- üe niet ten goede. Besteladres: KB, Lange Voorhout 34, Den Haag. Wim van den Dries VEKENE, EMILE VAN DER. Les carte s gdographiques du Duchd de Luxembourg, öditdes aux XVIe, XVIIe et XVIIIe sidcles. Catalogue descriptif et illustrd. Deuxiöme ddition, corrigde et augmentee. Luxembourg, Editions Jean-Pierre Krippler-Muller, 1980. XX 391 pp. reg. 2600 Luxfr (ongeveer 180 gülden)de oplage bestaat uit 1500 genummerde exemplaren. Van de eerste editie uit 1975 ver- scheen een lovende recensie in het Kartografisch Tijdschrift I (1975) nr. 3. In de loop der jaren heeft de auteur weer een aantal nieuwe kaarten en gegevens gevonden, of nieuwe informatie werd hem ver- strekt door collega's uit de wereld van de historische kartografie. AI met al was er voldoende aanlei- ding om een tweede druk uit te geven waarin al die nieuwe infor matie was verwerkt. Enkele cijfers om het verschil tussen beide uitga- ven te illustreren de eerste druk behandelde 85 ver- schillende kaarten (met nog eens meer dan 60 Varianten) op ongeveer 300 pagina's; de tweede druk geeft informatie over 103 verschillende kaarten (met nog eens meer dan 85 Varianten) op ongeveer 400 pagi na's. De nieuwe kaarten zijn niet ingepast in de bestaande chrono logische volgorde, maar achter- aan toegevoegd aan dat hoofdstuk dat de eeuw omvat waarin de kaart werd uitgegeven; de Varian ten zijn natuurlijk wel ingevoegd in de chronologische volgorde. Verder zijn er tal van kleinere wijzigingen aangebracht, zoals correcties van onjuiste gegevens, en een verfijning en precisiering van de bio- en bibliografische gegevens Was de eerste druk al zeer goed van kwaliteit, over een gecorri- geerde en vermeerderde tweede uitgave kan men dan niet minder lovend zijn. Wim van den Dries KT 1981. VII. 3 65

Kartografisch Tijdschrift | 1981 | | pagina 67