"Nagekomen berichten" ATLASSEN UIT HET ROTTER DAMS GEMEENTE ARCHIEF E6n van de collecties berustend in het Rotterdams Gemeentear- chief is de atlassenverzameling, die voor het grootste deel is on- dergebracht in de archiefbiblio- theek. De verzameling bestaat uit oude atlassen en stedeboeken en facsimile-uitgaven daarvan, in druk uitgegeven kaartboeken en in recenter tijd gepubliceerde atlassen. Een belangrijk deel hiervan is uit oud stedelijk bezit afkomstig, een aantal atlassen behoorde in het verleden waar- schijnlijk tot de librije van de Laurenskerk. In het najaar van 1981 zal een eatalogus van de atlassenverzameling verschijnen. Wat is de betekenis van deze at- lassencollectie Vooropgesteld moet worden dat ze in geen enkel opzicht een representatief beeld geeft van wat in het verleden in Nederland en aangrenzende lan den aan atlassen geproduceerd is. De vorming van de verzame ling lijkt - achteraf gezien - sterk bei'nvloed door toeval en willekeur. Het uitgeven van een eatalogus mag dan ook tevens het uitgangspunt zijn voor bezin- ning op de vraag hoe de hiaten in de verzameling nog zijn aan te vullen. Met de publicatie van deze eata logus heeft de Gemeentelijke Archiefdienst de bedoeling aan het bestaan van de atlassencol- lectie en aan de inhoud ervan meer bekendheid te geven en daardoor het gebruik van de at lassen te bevorderen. Als poten- tiele gebruikers worden dan in de eerste plaats al diegenen be- schouwd, die gebruik maken van de faciliteiten van het Gemeente- archief. Voor een groot deel zijn dit beoefenaars van de lokale en streekgeschiedenis in het zuide- lijk deel van Zuid-Holland. Met het oog hierop zal bij de beschrij- vingen der atlassen in de eatalo gus vermeld worden, welke kaar- ten in de atlassen speciaal op dit gebied betrekking hebben. Een aantal hiervan zal ook in de eata logus worden afgebeeld. Met het- zelfde oogmerk wordt in de eata logus ook een bibliografie opge- nomen van literatuur betreffende de (historische) kartografie, aan- wezig in de archiefbibliotheek. Vanzelfsprekend treft men hier in een groot aantal titels aan be trekking hebbend op de regio rond Rotterdam. Over enkele ja- ren moet de uitgave van de atlas- sencatalogus gevolgd worden door een eatalogus van het kaar- bezit van het Gemeentearchief. Van 27 november a. s. tot en met 5 februari 1982 wordt in het ar- chiefgebouw, Mathenesserlaan 315, een tentoonstelling gehou- den onder de titel: Atlassen uit het Rotterdams Gemeentearchief. De in de eatalogus beschreven atlassen zullen hier gebxposeerd worden tezamen met een groot aantal uit atlassen afkomstige kaarten die eveneens tot de ver zameling van het Gemeentear chief behoren. Er zal ook een speciale tentoonstellingscatalo- gus worden samengesteld. Tenslotte zal een diaklankbeeld een overzicht geven van de ge- schiedenis van de Nederlandse atlassenproduetie en van de be tekenis die oude atlassen hebben voor de gebruiker in onze tijd. De openingstijden van de ten toonstelling zijn: maandag t/m vrijdag 10 - 17 uur (31 dec. tot 16 uur), zon- en feestda.gen 11-17 uur, gesloten op zaterdagen, eerste kerstdag en nieuwjaarsdag, maar geopend op tweede kerstdag. 150 JAAR KADASTER/ 50 JAAR MEETKUNDIGE DIENST De stichting Nederlands Genoot- schap voor Landmeetkunde hoopt op 28, 29 en 30 Oktober a. s. haar jaarlijks congres te houden in het Jaarbeurs Congres- en Vergader- centrum te Utrecht. Het NGL-Con- gres 1981 zal in het teken staan van de jubilea van twee grote land- meetkundige diensten: de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers en de Meetkundige Dienst van Rijkswaterstaat. Op de eerste congresdag komen in vier lezingen en een forumdiscus- sie facetten van de werkzaamhe- den van de Meetkundige Dienst aan de orde. Het onderwerp van de tweede dag is: het kadastrale vastgoedsys- teem en op de derde dag worden de ervaringen en wensen van ge bruikers van het kadastrale vast- goedsysteem aan de orde gesteld. In de Expozaal van het Congres- centrum wordt gelijktijdig een tentoonstelling gehouden van land- meetkundige instrumenten, com- putersystemen, tekenmaterialen, reprografische materialen, kaar ten en archiefsystemen. De toe- gang tot de tentoonstellingsruimte is vrij voor alle belangstellenden. Aanmelding voor het congres kan geschieden door inzending van een aanmeldingskaart (aan te vragen bij de administratie van het con gres onder telefoonnummer 03420-95911) en gelijktijdige be- taling van de deelnemingskosten op girorekening 1110563 ten name van Penningmeester NGL te Bar- neveld. De kosten van deelname bedragen f 5, - per dag deelname aan het koffietafelbuffet f 16, - per lunch. Na aanmelding ont- vangt u het volledige programma. 66 KT 1981. VII. 3

Kartografisch Tijdschrift | 1981 | | pagina 68