toäe&fem VERSLAG KARTOGRAFISCHE STUDIEDAGEN 1981 Voor de 20ste maal is het bestuur van de NVK er opnieuw in geslaagd haar leden een onderwerp voor te schotelen dat in brede kring be- langstelling ondervond. De veel- zijdigheid aan onderwerpen blijkt uit de volgende opsomming van de thema's der studiedagen sinds 1959: relife'f schaduwe ring, gene- ralisatie, kaart en kleurkaart- schrift en kaartbelettering, thema tische kartografie, kaart en ter- reinhet aanbrengen van kaart- schrift, kaartprojekties, zwart- wit kartografiekartograüsche kommunikatiekaartreproduktie geomorfologie voor kartografen, driedimensionale kartografie, kaarttypografiekartografische vormgeving, kaarten voor massa- media, stadskartografiekaart- produktie, kaartredaktieAan deze indrukwekkende lijst (onvermeld bleven de drie buitenlandse excur- sies) werd dit jaar het onderwerp 'Symbolen in de kaart' toegevoegd. In een onder de deelnemers gehou- den enquöte omtrent mogelijke onderwerpen voor toekomstige studiedagen werden zowel oude als nieuwe onderwerpen gevraagd. Hierbij werd het meest genoemd: automatisering, reliefweergave, kleur, meer uitvoerige semiolo- gie, drukmethoden, layout, generalisatie en historische kar tografie De studiedagen 1981 werden ge- houden in Oostkapelle van 11 t/m 14 mei, aan de rand van de duinen en vlak bij het Strand. Net als de meeste voorgaande jaren was het stralend mooi weer. De eerste dag werd besteed aan de theorie van Bertin, waarbij het vooral om puntsymbolen ging. De inleiding hierover werd gehou- den door drs. C.P.J.M. van Elzakker. Hij belichtte de ver- schillen en overeenkomsten tussen spreektaal en grafische taal, waama vooral de visuele variabe- len en hun grafische waarnemings- eigenschappen werden besproken. Deze introduktie was helaas te summier om toe te komen aan het wat diepere uitspitten van sommige aspekten van de theorie van Bertin, of om na te gaan waar de beperkingen en grenzen liggen van de praktische toepassing van de grafische semiologie. Ook tijdens de volgende dagen was hiervoor geen plaats ingeruimd. Dit was eigenlijk wel jammer, omdat niet te verwachten valt dat binnen af- zienbare tijd dit onderwerp op studiedagen weer ter sprake zal komen, tenzij het onderwerp be- langrijk genoeg wordt geacht om er een zomerkursus aan te wijden. Dit zou m.i. alleszins gerecht- vaardigd zijn, aangezien in Neder- land en ook daarbuiten nog altijd veel kaarten mank gaan aan een juiste systematische vormgeving en goede leesbaarheid, terwijl over het algemeen de technische produktie-kwaliteit op een hoog peil Staat. De heer Van Elzakker had voor de deelnemers een aantal oefeningen bedacht, waarbij de zojuist be- handelde theorie moest worden om- gezet in het praktisch ontwerpen van punt-symbolen voor vier monothematische kaarten, bedoeld als 'opwarmertje', en vijf poly thematische kaarten. Ook voor de meest geroutineerde ontwerpers onder de deelnemers bezaten deze oefeningen voldoende uitdaging, al was het alleen maar om de 9 kaart- ontwerpen in twee uur af te krijgen. De volgende dag werden de oplos- singen van de deelnemers summier besproken. Op maandagavond gaf de heer R. J.M. J. Bertrand een historisch overzicht van de ont- wikkeling van de kartografie in Japan. Dit land heeft een zeer lange traditie in het maken van kaarten chinezen maar ook nederlanders speelden ooit een rol in de japanse kaart-geschiedenis. Dat de japanse kaarten op een zowel technisch als inhoudelijk hoog niveau staan, kon een ieder met eigen ogen op de be treffende tentoonstelling bekijken. Japan is op dit moment werkelijk 6 KT 1981VII. 3

Kartografisch Tijdschrift | 1981 | | pagina 8