een van de toonaangevende landen op kartograüsch gebied. Misschien heeft de moordende konkurrentie van ruim 6300 privd kartografen hier mee te maken. De volgende dag werd de vormge- ving van de Grote Bosatlas en de Meulenhoff/Esselte-atlas bespro- ken. De heer A. Bus vertelde hoe bij de Bosatlas wordt getracht de Symbolen zoveel mogelijk door de gehele atlas heen conform te hou- den, met dien verständedat voor sommige weinig voorkomende on- derwerpen, de Symbolen apart wor den ontworpen. Hierbij dient ver- warring met reeds toegepaste Sym bolen te worden vermeden. Overi- gens bleek uit de argumentatie waarom bepaalde puntsymbolen zijn zoals ze zijn, dat de toepas- sing van de grafische semiologie nog niet konsekwent ter hand is genomen. Hetzelfde kan gezegd worden van de vormgeving van de Meulenhoff/ Esselte-atlas, ingeleid door drs. J. Abrahamse, waar soms meer de nadruk op een leuk plaatje ligt dan het snel en korrekt overbren- gen van de informatie. Beiden bo- den de deelnemers enkele oefenin- gen gebaseerd op bestaande kaar- ten uit hun atlassen. Veel oplos- singen van de deelnemers boden aanmerkelijke verbeteringen ten opzichte van de toegepaste vorm geving in de atlassen, zodat bij herdrukken een groter publiek de vruchten van deze studiedagen zal kunnen plukken. Van beide atlas sen waren fraaie tentoonstellingen aanwezig, waarvan die van Esselte- Meulenhoff opviel door de goede verzorging. De woensdag stond in het teken van waterstaatkundige puntsymbolen in de kaart en in het terrein. Hoe deze Symbolen op topografische kaarten verschijnen werd door ir. A. J. Kers toegelicht. Nadat ge- konstateerd was dat in hoofdzaak de kwalitatieve visuele variabelen kleur en vooral vorm op topo grafische kaarten worden toege- past, liet de heer Kers zien hoe een aantal Symbolen in de loop der jaren zijn gewijzigd. Tevens ver- geleek hij de vormgeving van ne- derlandse waterstaatkundige punt symbolen met die van de Bonds- republiek en Japan. Daarna be- sprak drs. M.A. Damoiseaux de symbolisatie van waterstaatkun dige bouwwerken op de water- staatskaart. Deze bouwwerken worden bij de waterstaat 'kunst- werken' genoemd. Hierbij moet men denken aan tweezijdig keren- de keersluizen, opjagers, Wind motors, overlaten, aquaducten, coupures, grondduikers (al of niet afsluitbaar)bodemvallen, peilschalen, peilschrijvers en nog veel meer. Veel van dit alles kon tijdens de excursie in werkelijk- heid worden aanschouwd. Toen begon, door de uitstekende toelich- ting van een aantal medewerkers van waterstaat, een en ander pas echt betekenis te krijgen voor de meeste deelnemers. Vers van de pers kregen de deel nemers het herziene blad Middel burg-West 48 uitgereikt. Verge- lijking met het oude blad leverde een boeiende discussie op, waar- bij de heer Damoiseaux diverse suggesties ter verbetering aan de hand werden gedaan. Ook het water- staatkundig gebeuren ging gepaard met een boeiende tentoonstelling. De laatste dag werd aandacht be- steed aan het zelf vervaardigen van Symbolen. De heer Damoiseaux had een overzicht samengesteld van de mogelijkheden op dit gebied: vanaf het aloude systeem van sjablonen en mallen via de transfer- en afwrijfsystemen tot het produceren met behulp van fotozetapparatuur en automatische tekentafels. De heer A.H. van Kesteren (re- produktie-fotograaf bij de Land- inrichtingsdienst) gaf een gede- tailleerde beschrijving, geillus- treerd met vele dia's, van het zelf maken van afwrijffilms. Het laten maken van Symbolen voor foto grafische zetapparatuur, bespro- ken door mevr. A.Rooyen-de Vries (Wifac) blijkt nog steeds een kost bare aangelegenheid. De voortreffelijke organisatie en dagelijkse leiding was in handen van de heren Kers en Damoiseaux; KT 1981. VII. 3 7

Kartografisch Tijdschrift | 1981 | | pagina 9