Meld prof. Koeman op 1 Oktober j. 1. onder grote belangstelling zijn afscheidscollege, dat uit twee delen bestond, t. w. een echt 'College' over de ontwikkeling, de betekenis en de funktie van de we- genkaart, en een 'afscheid' met toekomstverwachting en terugblik. De ontwikkeling van de wegenkaart loopt vanaf de klassieke Peutinger- kaart in strookvorm, een kaart- type dat in de loop der eeuwen her- haaldelijk zou terugkeren, tot aan de moderne, strikt funktionele wegenkaart met zijn op snelle oriöntering gerichte inhoud. Deze ontwikkeling schetst Koeman aan de hand van een diapresentatie met interessante en soms vermakelijke voorbeelden van wegenkaarten uit verschillende tijdperken. Als scheidend hoogleraar werpt Koeman naast een blik terug ook een blik vooruit. Die blik is niet onverdeeld optimistisch voor wat betreft de toekomstige plaats van de kartograaf in het proces der informatie-overdracht. De snel terrein winnende automatisering op alle gebieden des levens en dus ook op dat der kartografie brengt in de toekomst "waarschijnlijk een ontmenselijking van de kartografie met zieh mee. Met het gevaar dat de kartograaf in het kartografisch proces tot een ongewenst persoon wordt" (p. 25). Met des temeer voldoening ziet Koeman daarom terug op de perio- de van zijn hoogleraarschap en op degenen met wie Mj heeft samen gewerkt en de afgestudeerden die Mj heeft mögen opleiden. Het College is, fraai geillustreerd, in boekvorm uitgegeven door N. Israel (ISBN 90 6072 139 x). A. H. Sijmons VERSLAG STUDIEDAG REPRO 4 Dit keer werd de studiedag van de werkgroep Reproduktietechnieken gehouden bij de Landinrichtings- dienst te Utrecht. Liefst 75 men- sen namen hier op vrijdag 9 Okto ber j. 1. aan deel. Tijdens deze dag werden een aantal theoretische problematieken aan de orde gesteld. De heer Heerema van Stiboka beet de spits af met het onderwerp Is eigen rasterproduktie zinvol?. Hij vertelde iets over het ontstaan van de Stiboka en meer in het bij- zonder over de vervaardiging van de eerste bodemkaarten. Hierbij ontstonden al vrij snel problemen als gevolg van de te beperkte moge- lijkheden van kleur- en rasterkeuze. Na het gereedkomen van de comple- te kaartseries werd een aantal malen het kleurenschema gewij- zigd. Het meest recente kleuren schema werd opgezet met de ras- ters 15^, 24, 33^, 43|, 55, 68, 83 en 100%. Hierbij ontstonden Problemen daar voor de gewenste grote formaten slechts rasters van 10, 20, 30 enz. verkrijgbaar zijn. Daarom besloot men zelf rasters te maken: een niet eenvoudige op- gave. Het probleem van de rasterkeuze en kleurkeuze is zo groot, dat na- genoeg ieder instituut zijn eigen rasters kiest, vanwege de vele verschillen in inzicht in het ge- bruik en de beoordeling van kleuren. De heer Heerema riep dan ook op om te gaan documenteren, coör- dineren en standaardiseren; met name de werkgroep Reproduktie technieken zou dit kunnen stimu- leren. Over de produktie van afwijkende rasters - het technische vervolg van voorgaand onderdeel - werd door de heer Ivens gesproken. Op duidelijke wijze werden de werk- omstandigheden en moeilijkheden bij de produktie uiteengezet. Het grootste probleem is: gedurende maanden wordt de kontaktruimte bezet gehouden, zodat geen ander (produktie-)werk verricht kan worden. Maar ook de technische Problemen zijn niet gering: - er moet worden gewerkt in een stofvrije ruimte; - in het eindresultaat mögen geen schommelingen voorkomen; - de ontwikkelmacMne moet zeer konstant kunnen werken; - een zeer goed vaeuiimsysteem is noodzakelijk. De heer Ivens gaf ook als advies nooit eerste generatierasters te gebruiken: de punt hiervan is te zacht (dus van deze eerste gene ratie nog een kontakt maken!). Daarop werd een forumdiscussie gehouden met als discussieleider de heer Dansen, en panelleden de he- ren Hessen, Ivens en Heerema. De volgende vragen kwamen naar voren: - aan welke rasterpercentages is behoefte - moeten we de fabrikanten der- gelijke rasters laten maken? - lijkt het niet wenselijk ook eens buiten onze grenzen te informe- ren, bijv. via de ICA? - moeten we niet afstemmen op het uiteindelijke drukresultaat? Ook hier werd de wens uitgespro- ken dat gestandaardiseerd moet worden zodat het voor rasterfabri- kanten eenvoudiger wordt om, redelijk geprijsd, andere rasters te produceren. De middag stond in het teken van lijnverbreden, lijnversmallen en kleurenseparatie. Lijnverbreden en lijnversmallen kan op 2 manie- ren gebeuren: a. in de kontaktkast: uit de toelich- ting van de heer Ivens bleek dat ook Mer erg nauwkeurig moet 8 KT 1981. VII. 4

Kartografisch Tijdschrift | 1981 | | pagina 10