worden gewerkt en dat tweede generatiefilms nodig zijn voor juiste resultaten. b. met de Variomat op de camera: De heer Lamers hield zieh met dit onderwerp bezig. De Vario mat kan lijnverbreden en lijn- versmallen tijdens het camera- proces en bovendien kan men hiermee contrasteren. De voor- delen van de Variomat t. o. v. het Kontaktverbreden en -ver smallen zijn dat tijdens het lijnverbreden en -versmallen kan worden vergroot of ver- kleind en er bovendien mee kan worden ontrasterd. Er kleven echter twee nadelen aan: de prijs en de handel- baarheid. Kleurseparatie was het laatste onderwerp van de dag. De be- grippen toonproduktie, grijs- balans en kleurkorrektie werden besproken, waarbij op de onder- werpen niet te diep werd ingegaan. De dag werd beöindigd met een dankwoord van voorzitter R. de Wijs die opmerkte dat de werk- groep voldoende huiswerk had meegekregen. Een volgende studiedag zal medio maart 1982 gehouden worden. Hopelijk zal dan het adressenbestand weer kompleet zijn, zodat alle uitno- digingen op tijd kunnen worden verstuurd. Het sekretariaat van de werkgroep Reproduktietechnieken is overge- nomen door de heer A. B. Smits, Hazenlaan 10, 2623 BH Delft. J. F. M. van der Steen STUDIEDAG WERKGROEP KAARTBEHEER, 3 SEPTEM BER 1981 Ondanks het feit dat de studiedag dit jaar op een nogal vroeg tijd— stip viel waren er toch ruim 40 personen aanwezig bij de opening. Deze keer was onze gastheer het Koninklijk Instituut voor de Tro pen te Amsterdam, dat ons een koninklijke vergaderzaal ter be- schikking Steide. Nadat de voorzitter de bijeenkomst geopend had met een aantal huis- houdelijke mededelingen kwam de nieuwe samenstelling van het be- stuur aan de orde. De heren Oddens en Zandvliet hebben hun funeties om studieredenen neer- gelegd terwijl Mevrouw Clement- Van Alkemade het voorzitter- schap overdroeg aan de heer Staal. Als nieuwe secretaris werd de heer Smits benoemd, terwijl Mevrouw Oldenburger-Ebbers be- reid gevonden werd de andere vacature te vullen. De bestuurs- leden zullen in principe 4 jaar zitting hebben om een goede door- stroming te bewerkstelligen. In het afgelopen half jaar heeft het bestuur aan het Bestuur van de NVK een nota doen toekomen onder de titel "Nota IFLA/NSIDK/NVK/WK/ OAC/FOBID-problematiek", waar- in o. a. wordt aangedrongen om de Werkgroep Kaartbeheer meer te laten partieiperen (direkt of indi rekt) in deze organisatie. Voor wat betreft het lidmaatschap van de IFLA werd van het bestuur NVK de volgende reactie ontvangen: "Omdat het bestuur van mening is dat de toonaangevende rol van Neder- land in de kaartbeschrijving bepaal- de verplichtingen met zieh mee brengt en omdat ook internationaal de banden tussen ICA en IFLA nauwer zijn geworden, is besloten dat de NVK lid van de IFLA zal worden. Daar echter het lid maatschap van de IFLA niet voor alle leden van de NVK even rele vant is, zal de Werkgroep Kaart beheer, door middel van een toe- slag op de inschrijfgelden voor de studiedagen J 150, aan het lid maatschap moeten bijdragen. Het bestuur van de werkgroep heeft zieh met deze regeling accoord verklaard. Wat het Museum voor de Kartogra- fie betreft kwam de voorzitter helaas niet verder dan het aanhalen van de problematiek, daar er sinds de vorige bijeenkomst geen nieuwe suggesties zijn binnengekomen. Hierna hield de heer Smits van het Depot van Nederlandse Publikaties Nederlandse Bibliografie der Koninklijke Bibliotheek een lezing onder de titel: "Een nationale ver- zameling: voor wie en met welk criteria". Hij legde de nadruk op de in de nabije toekomst (waar- schijnlijke) in werking treding van een Wettelijk Depot en de gevolgen die dit kan hebben voor de ontslui- ting van de in Nederland geprodu- ceerde kartografische materialen. Tevens merkte hij op dat er het afgelopen decennium een grote verschuiving heeft plaatsgevonden van planokaarten naar kaarten in boeken of als bijlagen van andere informatiedragers. Dit leidt ertoe dat de door het Depot samengestel- de "Bibliografie van in Nederland versehenen kaarten" steeds meer kartografische materialen gaat be- vatten die niet als zelfstandig object geprodueeerd worden. Wan- neer er naar zijn mening meer door kaartbeherende instellingen wordt deelgenomen aan de Centrale Cata- logus Kartografie kan dit binnen niet al te lange tijd tot gevolg hebben dat het merendeel der in Nederland aanwezige kartografi sche materialen ontsloten zal zijn binnen een gestandaardiseerd sys- teem. Het middagprogramma was geheel in het Engels en werd tevens bij gewoond door ongeveer 30 personen die als docent of cursist deelnamen aan de "Workshop Practical Map- curatorship in Developing Coun- tries". Mevrouw Clement-Van Alkemade verwelkomde onze bui- tenlandse gasten om daarna te ver- volgen met een lezing over het kaartbeheer in Nederland. Zij schetste hierin een beeld van de kaartbeheerder gedurende de laat ste 40 jaar en de ontwikkelingen die door de Werkgroep Kaartbeheer op gang zijn gebracht. Daarna gaf de heer Steur van de Stiboka een lezing over het "Kaartbeheer bij kaartproducerende bedrijven in Nederland". Deze lezing had on geveer dezelfde strekking als die welke op de najaarsstudiedag 1979 uitgesproken werd, met dien verstände dat het nu in het Engels ging. Door tijdgebrek moest mevrouw Clement-Van Alkemade haar lezing betreffende "Kaart beheer bij wetenschappelijke bibliotheken in Nederland" inkor- ten. Misschien dat er op een ander tijdstip door haar meer aandacht aan dit onderwerp besteed kan wor den. Als laatste spreker trad die mid- dag drs. A. van der Wal van het Koninklijk Instituut voor de Tropen naar voren. In een kort tijdsbestek zette hij uiteen hoe het Instituut en haar diverse verzamelingen ontstaan zijn en wat de huidige funeties van het Instituut zijn. Hierna werd de mogelijkheid ge- boden om een gedeelte van de collecties van het Instituut te bezichtigen. Deze studiedag werd afgesloten met een reeeptie, aangeboden door de NVK ter gelegenheid van de "Workshop for practical map- curatorship in developing coun- KT 1981. VII. 4 9

Kartografisch Tijdschrift | 1981 | | pagina 11