te ronden. Daarna kunnen conclu- sies worden getrokken en aanbe- velingen worden gedaan omtrent de verdere aanpak van het project. Vervolgens kan waar nodig tot invoering worden overgegaan. Het extra werk dat met deze rap- portage gemoeid is kan binnen het Kadaster niet worden opgevangen. Daarom heeft de Dienst van het Kadaster en de Openbare Regis ters contact opgenomen met Twijnstra Gudde nv. management Consultants te Deventer wegens de ervaring van dit bureau met het eoördineren en beheersen van grote projecten. Aan dit bureau is opdracht gegeven de evaluatie van de proefnemingen te structu- reren en te begeleiden. Hierbij wordt nauw samengewerkt met ir. W. Berends die namens het Kadaster belast is met het mana gement van dit zeer omvangrijke project. DR. MED. AREND LANG, 1909-1981 Op 23 februari 1981 is de inter- nationaal bekende historisch-kar- tograaf Arend Lang uit Nordseebad Juist overleden. Door zijn onderzoekingen op het gebied van de toegepaste histo rische kartografie heeft hij in de Deutsche Bundesrepublik een gro te reputatie verworven. Voor Nederland heeft zijn weten- schappelijk onderzoek belangrijke bijdragen aan de maritieme karto grafie geleverd. Tezamen met Westenberg Voerde hij de groep van het kustonderzoek aan die zieh met de morfologie van het gebied tussen Marsdiep en Skagerrak bezig hield. In de jaren 1970-1981 vol- tooide Lang het Historische See kartenwerk der Deutschen Bucht, een gigantische onderneming waar- voor meer dan 150 zeekaarten op wäre grootte in lichtdruk (de klas- sieke gelatinedruk) gereprodueeerd werden. - Na het werk van prins Youssouf Kamal: Monumenta Cartographica Africa et Egypte uit 1930-1950 is Lang's Historische Seekartenwerk het grootste faesi- mile-werk in lichtdruk dat ooit versehenen is -. Zijn rapporten over de veranderingen in de Elbe- monding (1970) en over het Dith- marscher Watt (1975), uitgebracht op verzoek van de dienst voor de Hamburgse havenontwikkeling, steunen mede op de kartografische bronnen die voor zijn facsimile- atlas gebruikt zijn. Daarnaast ontleende Lang zijn ge- gevens aan de zeemansgidsen uit de 16e - 19e eeuw. In dat verband bestudeerde hij ook het werk van Cornelis Anthonisz van Amsterdam. Diens unieke Caerte van Oostlant uit 1543 heeft pas door de facsimile- uitgave internationaal grote bekend- heid gekregen. Evenals de zeemans- gids van Cornelis Anthonisz uit dezelfde tijd: Die Caerte vandie Oosterse See. Een biografische Studie over Cornelis Anthonisz stond op het punt van verschijnen toen Lang plotseling uit het leven weggerukt werd. Zijn opvatting over wetenschappelijk onderzoek werd gekenmerkt door grote nauw- keurigheid. Door zieh niet op het wijde terrein van de buiten- Europese kartografie te begeven heeft Lang zieh tot de bedachtzame, wijze expert van de Europese kar tografie ontwikkeld. Hij doeeerde daarover aan de Freie Universität van Berlijn en zijn erkenning cul- mineerde in de vererende opdracht tot het schrijven van een catalogus voor de tentoonstelling Das Karten bild der Renaissance in de Herzog Augustbibliothek te Wolfenbuttel in 1977. Gedurende de dertig jaar dat Dr. Lang op Juist woonde heeft hij in Noord-Duitsland een kring van be- oefenaren van de historische geografie, van de streekgeschiede- nis en van de geschiedenis van de zeevaart om zieh heen verzameld. Zijn hechte betrekkingen met het scheepvaartmuseum te Bremer haven dienen in datzelfde verband gezien te worden. Talloze voor- drachten hield hij, zowel voor de badgasten op Juist (waar hij het Küstenmuseum gesticht heeft) als voor internationale gezelschappen van vakgenoten. Ook in Nederland, waar hij regelmatig in de archieven, bibliotheken en musea werkte, heeft Lang voordrachten gehouden. Bij zulke gelegenheden werden zijn monografieön en de daarbij beho- rende kaartenfacsimile's uit zijn eigen uitgeverij verspreid, maar ook via de nederlandse boekhandel. Het verlies dat de Juister omgeving lijdt wordt ook in Nederland ge- voeld. Beide streken, verbonden door de overheersende invloed van de Noordzee, gedenken in grote dankbaarheid het pioniers- werk dat deze geleerde verricht heeft. Nu deze karakteristieke figuur niet meer onder ons is, be- seffen we pas dat we een zeer unieke persoonlijkheid in ons mid- den gehad hebben. C. Koeman EREDOCTORAAT DR. W. WITT Begin juni 1981 werd door de Uni- versiteit van Hannover een ere- doctoraat 'im Fachbereich Bauingenieur- und Vermessungs wesen' verleend aan 'Ministerialrat' Dr. Werner Witt, hier te lande vooral bekend als auteur van het standaardwerk "Thematische Kartographie, Methoden und Probleme, Tendenzen und Auf gaben" (1967), waarvan in 1970 een tweede druk verscheen. De lofrede werd uitgesproken door Prof. Dr. Günter Hake, Hoogleraar in de Topografie en Kartografie aan de Universiteit van Hannover die de loopbaan van Dr. Witt schet- ste en uitvoerig op diens Verdien sten inging. Het opvallende in Witt's carribre is wel dat hij na akademische studies resp. in de wis- en natuurkunde (Berlijn) en geografie (Greifswald), in de jaren '30 een werkkring vond in de Ruim- telijke Ordening, een terrein waar- in hij tot zijn pensionering werk- zaam bleef. In de praktijk van de Ruimtelijke Ordening ontdekte hij de thematische kaart als onmisbaar hulpmiddel en vond hij gelegenheid tot de theoretische ontwikkeling van dit medium bij te dragen. De jonge eredoctor beantwoordde de toespraak van Prof. Hake met een interessante voordracht over het onderwerp: 'Themakartographie: Technischer Fortschritt und Theo retische Problematik'. F. J. Ormeling Sr. KARTOGRAFEN IN WOELIGE DAGEN Aan de nagedachtenis van A. Holst Mobilisatie per zandkar. Pearl Harbour. dat betekende mobilisatie en de overb renging van de Indische Topografische Dienst van het toenmalige Batavia naar het 'veiliger' Bandoeng in de bergen. De mobilisatie was al lang tevoren zorgvuldig voorbereid. Voor de Topografische Dienst was KT 1981. VII. 4 13

Kartografisch Tijdschrift | 1981 | | pagina 15