Generalisatie en origineelvervaardiging (1) Dit zijn drie bladen 1 250. 000 van de belang- rijkste eilanden. Vanaf deze basiskaarten wordt op twee Vellen herculene de generalisatie uit- gevoerd. De informatie wordt gesplitst in een deel dat noodzakelijk is voor de gebergtescha- duwering (3) en de overige gegevens (4). (2) Aangezien de basiskaarten van (1) niet alle ei landen verstrekken, worden bladen 1 400. 000 gebruikt als generalisatiegids voor deze ont- brekende delen. Met behulp van de optische pantograaf worden deze eilanden met de hand verkleind naar de eindschaal 1 750. 000 (5). Ter kontrole waren verder nog bladen 1 50. 000 en Landsatsatelietopnamen beschikbaar. (6) Op een coördinatograaf worden de punten van het UTM net uitgezet, rechtstreeks op de schaal 1 750. 000. (7)(8) De tekeningen (3) en (4) worden verkleind naar de eindschaal 1 750. 000. Er wordt gebruik ge- maakt van de Klimsch Ultra KT reproduktie- kamera en belicht op direkt positief film. (9) Van (5) en (6) wordt een gezamenlijke tekening gemaakt. Hierop zullen later de fotografische verkleiningen van de overige eilanden nauw- keurig worden ingepast. (10) Ten behoeve van de te maken gebergteschadu- wering worden (7) en (9) op elkaar gemon- teerd. (11) Negatief van (10), hierop komen de volgende gegevens voor: hoogtelijnen, rivieren, kust- lijnen, riffen, mangroves en het graadnet. Dit alles zal als gids gaan dienen voor de te scha- duweren reliöftekening (figuur 2). Hoewel de wegen in het reliöf zullen worden uitgespaard komen ze hier niet op voor, ze zullen later met behulp van een masker (20) worden uitge spaard. Figuur 2 Van 1 250. 000 naar 1 750. 000 ver- kleinde generalisatie; kustlijn, rivieren, hoogtelijnen, riffen. Basistekening voor de schaduwering van het reliöf (10) (10a) Nu negatief (11) is gemaakt kan op (10) de ver- kleinde generalisatie van wegen, grenzen, nederzettingen, spoorwegen, vuurtorens, etc. (8) worden gemonteerd (10a). Hiervan worden twee gidsen op graveerfilm gemaakt (13) en (14). (13a) Gegraveerd worden de kustlijnen, graadnet, rif fen en de 250 voet hoogtelijn. (14a) Hierop worden alle wegen, spoorwegen, grenzen, nederzettingen, etc. gegraveerd. (15) Een gekombineerd positief van (13a) en (14a) zal dienen als beeld voor drie te etsen peelcoats: (16), (17) en (18). (16a) Peelcoat waar de zee en de wegen worden uitge- peld. (17a) Peelcoat waar land beneden 250 voet wordt uit- gepeld. (18a) Peelcoat waar de riffen worden uitgestript. (23) Op een vel herculene worden de rivieren gete- kend. Alle tekst (Stripping film) die in donker- blauw zal worden afgedrukt wordt op hetzelfde vel gemonteerd. Het verdient de voorkeur de rivieren te tekenen in plaats van te graveren, i. v. m. het verloop van dun naar dik. (24) Op een vel heldere film (Malinex) worden alle tekst en Symbolen voor zwart gemonteerd. (25)(26) Van (23) en (24) worden negatieven gemaakt. Het reliöf Met (11) beschikken we over een negatief waarop alle voor het reliöf relevante gegevens voorkomen (vooral de hoogtelijnen met de hydrografie zijn belangrijk). (12) Dit negatief (11) wordt als positief-gids in pruissisch blauw op een vel gewapend papier aangebracht. Met potlood wordt op dit vel de gebergteschaduwering getekend. Tijd voor het in inkttonen uitwerken van de potloodtekening heeft ontbroken. Voor de uitvoering van de scha duwering hebben de Studenten vrij veel assisten- tie van de Supervisors gekregen. Hoewel enkele oefeningen in het cursus-pakket zijn opgenomen is de kartografiecursus te kort om voldoende praktische ervaring in gebergteschaduwering op te doen, ook voor hen die over een natuurlijke aanleg op dit gebied beschikken. Wanneer de origineel-tekening van het reliöf gereed is wordt het blauwe gidsbeeld uitgespoeld en het reliöf hier en daar nog wat opgewerkt. Nu is de tekening gereed om er voor de kamera een halftoonopname van te maken (19). (19a) Op dit negatief bevinden zieh enige pasmerken aan de hand waarvan het reliöfbeeld kan worden ingepast, waarna strips met ponsgaten worden gemonteerd en de pasmerken verwijderd. Voordat met het oprasteren van het reliöf kan worden begonnen moet een masker worden ge maakt, waardoor op plaatsen waar zieh zee, wegen en mangroves bevinden geen belichting plaatsvindt. Dit is noodzakelijk omdat het reliöf op de wegen is doorgetekend en de zee en mangroves op negatief (19) niet geheel zwart staan. Bovendien werd het reliöf steeds iets over de kustlijn heengetekend, door de maske ring zullen reliöf en kustlijn precies op elkaar gaan aansluiten. (21) Van peelcoat (16a) wordt eerst een positief ge maakt, later te gebruiken als masker voor het geel. (16b) Op peelcoat (16a) worden nu de mangrovegebie- den uitgestript (de zee en de wegen waren al gepeld). KT 1981. VII. 4 31

Kartografisch Tijdschrift | 1981 | | pagina 33