Een eenvoudig ponsregisterapparaat. R dejonge Een voorbeeld van vervangende technologie in de kartografie Inleiding In de steeds ingewikkelder en veeleisender wordende samenleving met haar gevolgen op allerlei gebied (infrastruktuur, vrijetijdsbesteding, informatiebe- hoefte, enz.), bestaat een toenemende vraag naar steeds gecompliceerder kaarttypen. Om aan deze vraag te kunnen voldoen wordt de kartograaf steeds meer afhankelijk van geavanceerde technische hulp- middelen. Behalve de materialen die aan steeds hogere eisen moeten voldoen voor wat betreft de maatvastheid, betekenbaarheid, correctiegevoeligheid, doorzichtig- heid, enz. moet ook de noodzakelijke apparatuur aan bepaalde normen voldoen. Daarbij valt te denken aan doorlicht- of montagetafels, optische en mechanische pantografen, coördinatografen, fotografische tekst- zetters, vacuümcontactramen, reproductiecamera's, ponsregisterapparatuur en drukpersen. En ook aan het gebruik van automatiseringsapparatuur, zoals digitizers en automatische tekentafels met al hun rand- apparatuur en Software. De aanschaf van deze appa ratuur is bij grote kartografische instellingen en be- drijven over het algemeen niet zo'n groot probleem. Wanneer bij afweging van baten en kosten de noodzaak van een dergelijke aanschaf blijkt, valt dit op de een of andere wijze vroeg of laat wel in te passen in het budget. Bij kleine bedrijfjes en instellingen of daar waar de kaartproduktie een ondergeschikt onderdeel van een groter geheel vormt (b.v. sommige uitgeverijen en instituten van hogescholen en universiteiten)zijn de mogelijkheden voor dergelijke investeringen heel wat beperkter of zelfs in het geheel niet aanwezig. hl dergelijke gevallen zal men veelal aan de gestelde eisen niet kunnen voldoen, of men zou intern of ex tern alternatieven moeten zien te vinden. Edn van deze alternatieven zou kunnen zijn het in eigen beheer op zo goedkoop mogelijke wijze ontwikkelen van een- voudige apparatuur om deze lacunes op te vullen. Oprichting van een werkgroep Wat dit laatste betreft zijn er binnen de afdeling Kartografie van het ITC in Enschede pogingen gedaan oplossingen te vinden, en is zelfs een speciale werk groep in hetleven geroepen. De initiatieven van het ITC op dit terrein en de voort- varendheid waarmee de werkgroep in z'n beginfase te werk is gegaan, hebben niets te maken met concurren- tievervalsing of gesubsidieerde hulpverlening aan voomoemde geinteresseerden, maar vloeit voort uit een takenbehartiging op het gebied van de ontwikke- lingssamenwerking. Het ITC is een internationaal opleidingsinstituut dat Studenten, vnl. afkomstig uit ontwikelingslanden, op- leidt in diverse specialisaties, waaronder kartografie. Eenmaal teruggekeerd na hun Studie, boordevol wes- terse technologische kennis met de onvermijdelijke drang dit alles thuis zoveel mogelijk in praktijk te brengen, komen zij veelal tot dezelfde ontdekking als de eerder genoemde Nederlandse geinteresseerden, nl. dat hen de noodzakelijke apparatuur en financife'n ontbreken. Aangezien het wel in de bedoeling ligt de opgedane kennis thuis zoveel mogelijk in de praktijk te brengen ligt hier duidelijk een taak voor het ITC en met name voor de afdeling Kartografie. Daartoe werd een werkgroep 'appropriate technology in cartography' in het leven geroepen, waarvoor de Nederlandse benaming zou kunnen luiden: vervangende technologie in de kartografie. Doel en resultaten van de werkgroep Zoals duidelijk zal zijn geworden bestaat het doel van de werkgroep uit het opsporen van lacunes en het zoe- ken naar oplossingen, alsmede het uitwerken van even- tuele alternatieven tot een prototype. Na toetsing op deugdelijkheid in de praktijk binnen de afdeling, wordt een werktekening gemaakt, voorzien van aanduidingenmaten,materialen en verdere in- formatie voor wat betreft constructie, onderhoud en gebruik. Daama moet een en ander onder de aandacht van potentiele geinteresseerden gebracht worden via publikaties, met name in de derde wereld. Op grond van een enquöte is een voorlopige lijst van vijf onderwerpen opgesteld, die in volgorde van urgen- tie zal worden afgewerkt. Deze vijf zaken, waarvoor een goedkoper en zelf te vervaardigen alternatief ge- vonden moet worden, zijn: - ponsregisterapparaat - contactkast (al of niet met vacuümraam) - droogkast voor fotografische film - zeefdrukraam - doorlichttekentafel. Het ponsregisterapparaat De eerste twee onderwerpen van de lijst zijn reeds gerealiseerd, waarvan de eerste, het ponsregister apparaat, met succes in de praktijk beproefd is, niet KT 1981. VH. 4 43

Kartografisch Tijdschrift | 1981 | | pagina 45