De constructie van het apparaat Het onderhoud van het apparaat alleen op het ITC maar ook in enkele ontwikkelings- landen. Het ponsregisterapparaat is gemaakt van krimp- en rekvrij materiaal alsmede andere onderdelen welke gemakkelijk en tegen geringe kosten te verkrijgen zijn. Overigens is dit een principe dat geldt voor alle te vervaardigen alternatievensteeds wordt getracht om goedkope, gemakkelijk te verkrijgen materialen en onderdelen te gebruiken, bijv. uit afgedankte auto's, koelkasten, wasmachines, stofzuigers, meubels, enz. In het kartografische produktieproces is het gebruik van diverse soorten stabiele graveer-, teken- en fotografische materialen algemeen aanvaard. Een goed registersysteem is dan van bijzonder veel nut, of zelfs onontbeerlijk, doch de hiervoor noodzakelijke apparatuur is vanwege de relatief geringe omzet nog- al kostbaar en in de derde-wereld-landen vaak ook nogal lastig verkrijgbaar. Er kan natuurlijk genoegen worden genomen met goedkopere uitvoeringen van het ponsregisterapparaat (die overigens nog aanmerke- lijk meer kosten dan de zelfgemaakte), maar daarmee kunnen vrij snel registerproblemen ontstaan (zeker bij het eenzijdig ponsen van grotere formaten)Pons- apparaten die aan meer dan 46n zijde ponsen en drie of zelfs vier registergaten maken zijn uiteraard beter, doch ook een stuk duurder en bovendien minder han- delbaar. Het is duidelijk dat niet of moeilijk ver- plaatsbare ponsregisterapparatuur meestal wel de beste resultaten geven, maar ze zijn minder handig in het gebruik, zeker wanneer tekenkamer en reproduktieafdelingen nogal ver van elkaar verwijderd liggen, binnen ddn groot gebouw, in verschillende ge- bouwen, Steden of zelfs landen (zoals vaak in de derde wereld het geval is) Het zelf te bouwen alternatieve ponsregisterapparaat, hoe simpel van uitvoering ook, bezit geen van de bovengenoemde nadelen. Het is niet al te zwaar en groot van uitvoering, en dus vrij makkelijk verplaats- baar zonder gevolgen voor het register. Bovendien wordt aan twee zijden geponst, zodat drie register gaten gebruikt kunnen worden en registerproblemen vrijwel zijn uitgesloten. Het apparaat is eenvoudig en tegen minimale kosten te vervaardigen, mits nauw- keurig de aantekeningen in de bouwtekeningen worden opgevolgd. Dit geldt niet alleen voor de vervaardiging, doch ook voor het onderhoud en de juiste bediening tijdens het werken ermee in het produktieproces. De bruikbaarheid en de deugdelijkheid van het appa raat is reeds meerdere malen in de praktijk bewezen. Het ponsregisterapparaat bestaat uit een rechthoekige basisplaat gemaakt van krimp- en rekvrij materiaal, bijv. spaanderplaat of multiplex (figuur 1). Op deze basisplaat worden, längs twee haaks op elkaar staande zijden, gewone kantoorperforators bevestigd met twee boutjes per perforator en met gebruikmaking van verende ringetjes en/of contramoeren ter voorkoming van lostrillen. Onder elke perforator moet een gleuf in de basisplaat aanwezig zijn voor het laten wegvallen van het uitgeponste materiaal. In figuur 2 is duidelijk te zien dat vd<5r de bevestiging van de perforators de gleuven en de gaatjes voor de bevestigingsboutjes aangebracht moeten zijn. Na bevestiging van de perforators moet er op de basis plaat nog een zgn. topplaat worden aangebracht, waar van de dikte overeen moet komen met de dikte van de perforatorvoet (figuren 2 en 3)Deze topplaat is längs de twee zijden die tegen de twee rechte rijen perfo rators aan komen te liggen afgeschuind voor een zo hecht mogelijk contact met de perforators en vervol- gens vastgelijmd of -geschroefd op de basisplaat (figuur 3). Deze topplaat heeft ten doel het te ponsen materiaal volkomen vlak en horizontaal tussen de sleuven van de perforators te kunnen inschuiven. Tenslotte moet nog een deksel gemaakt worden dat boven op het te ponsen materiaal gelegd dient te wor den om te voorkomen dat het materiaal tijdens het ponsen gaat verschuiven. Dit deksel dient bij voor- keur gemaakt te worden van hetzelfde materiaal en met dezelfde dikte als de basisplaat doch in afmetin- gen iets kleiner (figuur 4), en met in het midden een handvat (bijv. het hengsei van een koffer). De grootte van het instrument en de hoeveelheid perforators kan uiteraard worden aangepast aan de behoefte van de gebruikers, en zal afhangen van de gewenste minimum en maximum formaten. Wanneer met een gering aan- tal vaste formaten wordt gewerkt, en het maximum formaat niet al te groot is, zal men kunnen volstaan met een vrij klein instrument en niet al te veel per forators. Tenslotte dient men nog te beschikken over pasnippels die o.a. verkrijgbaar zijn bij Agfa-Gevaert in Zeist. Deze pasnippels sluiten nauw in de daarvoor bestemde ponsgaten. Twee Vellen geponst materiaal die met deze pasnippels op elkaar in register zijn gelegd zul- len goed in register blijven liggen ondanks de neiging van de meeste materialen enigszins op te krullen of bol te gaan staan aan de uiteinden. Ter voorkoming van beschadiging tijdens het ponsen van de Vellen fotografisch- of teken/graveermateriaal dient men er zorg voor te dragen dat de bovenkant van de topplaat en de onderkant van het deksel niet ruw zijn. Dit kan voorkomen worden door die opper- vlakte zorgvuldig glad te schüren en van een laklaag te voorzien, of door het aanbrengen van een of ander zacht materiaal op beide vlakken. Het apparaat dient te allen tijde schoon en droog ge- houden te worden, dus niet in de direkte omgeving van plaatsen waar met water en/of chemicalife'n wordt ge werkt. Ook dient het apparaat niet te worden bloot- gesteld aan direkte zonnestraling. De perforators moe ten regelmatig gecontroleerd worden op slijtage of be- schadigingen ontstaan door foutief gebruik. Ook door het bot worden van de ponsstiften in de perforators, of het los gaan zitten na veelvuldige gebruik (met name bij het ponsen van te veel Vellen op elkaar) kan speling gaan optreden welke registerproblemen oplevert. In deze gevallen is het het beste de kapotte of versleten perforator te vervangen. Het is raadzaam het apparaat met enige zorg te behandelen en te onderhouden en vooral schoon te houden, daar alle vuil en stof direct wordt overgebracht op de te ponsen materialen met alle schadelijke gevolgen vandien. 44 KT 1981. VII. 4

Kartografisch Tijdschrift | 1981 | | pagina 46