Instructies voor het gebruik Na verwijdering van het deksel wordt het te ponsen materiaal op de topplaat gelegd en tussen de twee rijen haaks op elkaar staande perforatorgleuven in- geschoven. Daarna wordt het deksel erop terug ge- plaatst en met een lichte handdruk op zijn plaats gehouden, zodat tijdens het ponsen met de andere hand het materiaal eronder niet kan verschuiven (figuren 5 en 6). Bij de plaatsing van het deksel moet er op gelet wor den dat er voldoende ruimte overblijft (bij voorkeur 1 cm) tussen de zijden van het deksel en de twee rijen perforators, zodat bij het indrukken hiervan het deksel niet wordt verschoven tijdens het ponsen (figuren 3 en 6) Voor een optimaal registerresultaat kunnen het best de drie gaten van de perforators gebruikt worden die het verst van elkaar verwijderd liggen. Om het werken te vergemakkelijken is het verstandig de perforators te nummeren zodat gedurende het produktieproces vaste coderingen gebruikt kunnen worden. Over het algemeen worden teken- en graveermateria- len geponst met de emulsie- of beeldzijde naar boven gekeerd, maar bij filmmateriaal is het mogelijk te ponsen met de emulsiezijde naar boven of naar onde- ren gekeerd, afhankelijk van het verlangde beeldresul- taat (rechtlezend of spiegelbeeldig) Bij gebruik van het hier omschreven ponsapparaat dat aan twee zijden ponst, kan men er het beste een ge- woonte van maken om alles wat rechtlezend is met beeld/emulsiezijde naar boven gekeerd te ponsen, en alles dat spiegelbeeldig is of moet worden altijd met de beeld/emulsiezijde naar beneden gekeerd.In dit laatste geval hoeft men dus tijdens het plaatsen in de contactkast niet meer zo op te letten omdat een vergissing hier nu uitgesloten is. C on c1us ie Voor het verrichten van allerlei noodzakelijke hande- lingen in het kartografische produktieproces neemt het ponsregister een min of meer onmisbare plaats in, afhankelijk van het soort kaart en de eisen die daaraan worden gesteld. Er zou nog veel gezegd kunnen worden over de ver- schillende toepassingen maar het is in feite alleen te doen geweest om de vervaardiging van een simpel, maar doeltreffend ponsapparaat. Figuur 5 Het plaatsen van het deksel na inieggen van een graveerfilm Figuur 6 Het ponsen van de graveerfilm (aan twee zijden) N o o t Dit artikel is, in uitgebreidere vorm, eerder ver sehenen in het ITC-Journal 1978-2 onder de titel 'An example of appropriate technology in cartography 46 KT 1981. VII. 4

Kartografisch Tijdschrift | 1981 | | pagina 48