Fietsers vergelijken kaarten H. M. Bosma Hiervoor bekeken we onder andere de toepassing van KT 1981. VII. 4 55 Het Kartografisch Tijdschrift 1978. IV. 3 bevat naast het uitvoerige overzicht van de Nederlandse toeris- tenkaarten door drs. F. J. Ormeling tevens een artikel van W.J.Simons over "Het in kaart brengen van toe- ristische fietsroutes". Dat artikel bevatte enkele on- zorgvuldige uitspraken en helaas heeft de redaktie van het Kartografisch Tijdschrift de discussie daarover moeten sluiten. De heer W.J.Simons (adviseur van de Stichting: Fiets!) is echter tot op heden de enige die publiceerde over kaartgebruik door fietsers. Nog steeds is weinig be- kend over de wensen mn kaartgebruikers. Nu hebben zes leden van de Echte Nederlandse Fiet- sersbond sinds herfst 1979 de huidige Nederlandse wegen-, toeristen- en topografische kaarten verge- leken op hun bruikbaarheid voor fietsers. (Fietsr oute kaarten bleven hierbij buiten beschouwing) Een uitgebreid onderzoek met behulp van enquötes en experimenten is ondoenlijk voor de Echte Nederlandse Fietsersbond. In de ENFB Werkgroep Fietskaarten besloten we om ons aan de hand van eigen ervaringen met kaartgebruik tijdens fietstochten een beeld te vormen van de "ideale fietskaart". De eisen die wij aan een goede fietskaart stellen gebruikten we om systematisch de Nederlandse kaarten die door fiet sers worden gebruikt te beoordelen. Nu de kaarten onderling zijn vergeleken is het mogelijk om fietstoe- risten een goed koopadvies te geven. Een echte "ideale fietskaart" troffen we niet aan in het huidige aanbod. Opvallend is dat kaarten die met name als fietskaart worden aangeprezen als zodanig ver beneden de maat blijven. De zaken die wij essentieel of nuttig vinden voor een kaart voor fietsers vormden samen ruim honderd beoordelingskriteria, onderverdeeld in zeven aspek- ten. In het bijgaande Schema is voor elke beoordeelde kaart de score per aspekt vermeld. Verder is aange- geven of een kaart heel Nederland weergeeft en de schaal en de prijs. Het valt op dat we de meeste as- pekten van het merendeel van de kaarten als matig of siecht beoordeelden. Dat komt omdat de kwaliteit van de kaarten ons tegenvalt en omdat de meeste kaarten gewoonweg niet voor fietsers zijn bedoeld. De zeven verschillende aspekten waarop wij als fietsers de kaarten beoordeelden zijn de volgende: De verkeersinformatie voor fietsers. Hierbij is onder andere gelet op de manier waarop fietspaden, wegwijzemummers en hellingen op de kaart zijn aangegeven. Alleen de "ANWB Toeristenkaart 1 100.000" geeft goede specifieke verkeersinformatie voor fietsers. De hiervan afgeleide "Fiets- en wandelkaart van de Utrechtse Heuvelrug, Kromme Rijn en Lek" bena- drukt weliswaar deze informatie maar is naar onze mening hierin slechts ten dele geslaagd. Van alle kleinschalige kaarten geeft de kaart van Michelin (1 200.000) nog de meeste informatie voor fietsers. De "Fiets- en bromfietskaart van Nederland" van Falkplan is vrijwel net zo ongeschikt voor fietsers als de kaarten van benzinemaatschappijen door de- zelfde kaarfmaker. De verkeersinformatie voor fiet sers op de grootschalige kaarten is matig tot siecht. Dat geldt ook voor de nieuwe "Kaart voor vakantie en vrije tijd" die de gezamenlijke VVV's laten maken. Informatie voor algemeen verkeer. Gekeken is onder andere naar informatie over veer- diensten en de onderverdeling van gewone wegen naar breedte, aard en kwaliteit van het wegdek. Voor fietsers overbodige zaken als benzinepompen en be- kende fileplaatsen zijn niet gehonoreerd. Topografische informatie. We letten onder andere op orientatiepunten zoals torens, hoogspanningsleidingen, molens en op grondgebruik zoals bos en bebouwde kom. Voor topo grafische informatie, die relevant is voor fietsers, zijn de stafkaarten van de Topografische Dienst zeer goed. De "ANWB Toeristenkaart 1 100.000" voldoet wat dat betreft ook goed. De andere kaarten vinden we in dit opzicht matig tot siecht. Steunpunten en akkommodaties. Hiermee bedoelen we nuttige mensen en zaken als fietsenmakers, schuilhutten en openbare kampeer- terreinen. Deze worden doorgaans siecht in de kaart aangegeven. Enkele wandelkaarten en de "Toeristen kaart Eemland" zijn goed. Verder zijn alleen de "Kaart voor vakantie en vrije tijd" en "Smulders Kompas Toeristenkaart" matig. Informatie over toeristische attrakties: schilderach- tige route, dierentuin, zwembad en dergelijke. Kleinschalige kaarten hebben blijkbaar niet tot doel om hierover informatie te geven Wel goed is de in formatie over toeristische attrakties op de "ANWB Toeristenkaart 1 100.000" en op de "Toeristenkaart Eemland". Dit geldt ook voor de duidelijke "Groene kaart van het Gooi". Ook de door Smulders gemaakte bladen van de "Kaart voor vakantie en vrije tijd" zijn voldoende Kartografische kwaliteit.

Kartografisch Tijdschrift | 1981 | | pagina 57