kleur, de duidelijkheid van de Symbolen en de volle- digheid van de legenda. De kartografische kwaliteit staat enigszins los van de andere aspekten en we wisten er eigenlijk niet goed raad mee. Drs. F. J. Ormeling vond de manier waarop we de karto grafische kwaliteit beoordeelden te mager. In de Echte Nederlandse Fietskaarten Brochure vermelden we hoe we de kaarten ook op kartografische kwaliteit vergeleken. Hanteerbaarheid van de kaart. Dit aspekt betreft onder andere de manier waarop de kaart is gevouwen, of het papier waterbestendig is, en of de kaart een plaatsnamenregister bevat. Bijna alle kaarten blijken hierin wel matig of goed. In ons konsumentenonderzoekje zijn onvermijdelijk enkele kleine onzorgvuldigheden geslopen. De kon- klusie uit dit vergelijkend warenonderzoek van kaar ten door fietsers blijven evenwel interessant: Van de huidige Nederlandse wegen-, toeristen- en topografische kaarten is de "ANWB Toeristenkaart 1 100. 000" vooralsnog het meest geschikt voor fietsers. Wie een kleinschaliger kaart zoekt doet met de kaart van Michelin op schaal 1 200.000 een redelijk goede koop. Voor een meer gedetailleerde kaart verwachten we nog het meest van de nieuwe "Kaart voor vakantie en vrije tiid" op schaal 1 50.000. De Echte Nederlandse Fietsersbond gaat zelf geen fietskaarten maken. Wel hoopt de ENFB Werkgroep Fietskaarten dat de uitgevers van wegen-, toeristen- en topografische kaarten meer rekening houden met de speciale wensen van fietsers. Dit geldt met name voor de uitgevers die het woord "fietskaart" nu ten onrechte gebruiken. In de Echte Nederlandse Fietskaarten Brochure is van elke beoordeelde kaart een körte recensie opge- nomen en zijn de scores voor alle kriteria gepubli- ceerd. Tevens worden uitgebreidere recensies ge- geven van de "Fiets- en bromfietskaart Nederland", de "Michelinkaart op 1/200.000" bladen en "Kaart voor vakantie en vrije tijd". Ook geven we meer toelichting over de gevolgde werkwijze en de beoor- delingskriteria. De Echte Nederlandse Fietskaarten Brochure is te bestellen door overmaking van f 5,- op postgiro 30255 ten name van: Echte Nederlandse Fietsersbond, postbus 2150, 3400 DD Woerden, met vermelding "fietskaartenbrochure". KT 1981. VII. 4

Kartografisch Tijdschrift | 1981 | | pagina 58