THE DYNAMICS OF OCEANIC CARTOGRAPHY. Cartographica, deel 17, nummer 2, 1980. Monograph 25. Samengesteid in samenwerking met de ICA als Commissierapport aan de lOe ICA conferentie, Japan 1980. Het kaarteren van dementen van de oceanen wordt bemoeilijkt door het feit dat in de oceaan geen sta tische toestand heerst; de oceaan is een uitgestrekt, zeer dynamisch medium waarin de tijd dus een be- langrijke rol speelt. Een extra moeilijkheid is, dat in het algemeen het aantal waarne- mingen waarop de kaartering moet berusten relatief erg klein is in vergehjking met wat in "normale" kaartering gebruikelijk is. Wanneer men spreekt over "ocea- nografie" wordt behalve de Studie en de beschrijving van de Proces sen en de verschijnselen die zieh voordoen in de uitgestrekte water- massa tussen oceaanbodem en zee- oppervlak, ook bedoeld het onder- zoek op en in de oceaanbodem. Het systematisch meten van de diepte van de oceanen (de bathy- metrie) en het kaarteren tot "topografische kaarten" van de oceanen is een aspect dat moge- lijk beter onder hydrografie dan onder oceaangrafie gerangschikt kan worden. Als hulpmiddel voor de oceanografie is de bathyme- trische kaart echter zonder meer van veel belang. Vandaar ook, dat er in dit boekwerkje de nodige aan- dacht aan gegeven wordt. Een beknopte opsomming van wat er in de oceanen zoal gekaarteerd wordt: waterbewegingen (in alle richtingen), -samenstelling, -temperatuur, -dichtheid, biolo gische processen, de aanwezig- heid van plankton, de kleur en lichtabsorptie van het water, en combinaties van al deze zaken. En op de bodem: biologie, sedi- mentatie, geologie, magnetisme. E6n en ander gebeurt door aller- hande instrumenten vanaf het zee- oppervlak te laten zakken, in de bodem te Schieten dan wel door het water te slepen. Dit boekje nu is een verzameling van los van elkaar staande artike- len die een indruk moeten geven van de stand van zaken van oceanografische kaartering. Het merendeel van de artikelen is al eerder gepubliceerd. De verzame ling is bijeen gebracht door een werkgroep die zieh aanvankelijk ten doel Steide een "Gids voor de Oceaan-kartografie" samen te stellen. Dit doel heeft men ge- leidelijk aan losgelaten waarna deze bundel tot stand kwam. De inhoud van de 9 artikelen is als volgt gerangschikt: Deel I, artikel 1 t/m 5: Algemene Problemen bij de oceaankaartering; Deel II, artikel 6: Ervaringen van een experimentele kartografische groep; Deel III, artikel 7 t/m 9: Karto grafische technieken in Engeland, de Verenigde Staten en Japan. In deel I wordt naast de populaire Mercatorprojectie een aantal an dere projecties in herinnering ge bracht en behandeld. Op prettig leesbare wijze wordt beschreven welke de minimale eisen zijn voor een weergave van scalairen met een toenemend aantal dimensies. (Hoe zet je 4 dimensies in zwart- wit op 2-dimensionaal papier. Het kaarteren van vectoren blijft behelpen, of het nu gaat om sim- pele windpijlen, om de ingenieuze wenteltrapvormige Ekman-spiraal of om blokdiagrammen die kubieke kilometers water omvatten: de meest overtuigende wijze van "kaarteren" blijkt te zijn: animatie- film In art. 4 worden diverse methoden beschreven om 3D effecten te be- reiken in de (zee)-bodemkaarte- ring. Interessant daarbij is de planimetrisch-correcte afbeelding d. m. v. contouren t. o. v. hellende vlakken, indrukwekkend nog steeds het effect van witte en zwarte con touren op een grijze ondergrond. Tenslotte een beschouwing over de v66r- en nadelen van zes verschal lende strueturen van opbouw van een databestand en verschillende mogelijkheden van interpolatie en hun nauwkeurigheden. In deel II wordt, door een Experi- mental Cartographic Unit in South Kensington, Engeland, een zestal kartografische projecten syste matisch beschreven (probleem- stelling, apparatuur, produktie- tijd, resultaten, kosten, referen- ties). Een opmerkelijk project is dat van de Anaglyfen-(stereoscopisehe) kaart van de Golf van Aden (1969). Ook de produktie van een film, onder het hoofd "Dynamic Carto- graphy", over strömen in de Ierse Zee (1976) is niet-alledaags. In deel III wordt in drie artikelen een beschrijving gegeven van de in resp. Engeland, de Verenigde Staten en Japan door oceanografen toegepaste (kartografische) tech nieken. Hierin zijn veel overeen- komsten aan te wijzen. Het Engelse artikel gaat echter voor het groot- ste deel over allerlei diagrammen, kartogrammen en erg weinig over "echte" kaarten. In het Amerikaanse verhaal Valien op: de toepassing van een regel- drukkerkaart als gebiedstrappen- (choropleten-)kaart en de oeeaan- kaart 1 12. 000. 000, uitgevoerd als plastic relihfmodel. Het Japanse verhaal tenslotte geeft o. a. erg veel aandacht aan bathymetrische kaar ten en de diverse methoden om re- liSf aan te geven. Een fraai gekleurd kaartfragment volgens Tanaka's systeem is bijgevoegd. Als toegift bevinden zieh achter in het boekje een negental (zwart-wit) reprodukties van (gedeelten van) Russische wereldkaartjes die KT 1981. VR. 4

Kartografisch Tijdschrift | 1981 | | pagina 60