diverse oceanografische elementen weergeven en een gekleurd kaart - fraginent dat exact hetzelfde idee weergeeft als genoemde Japanse bijlage. Zoals de eindredakteur van het boekje, Adam J. Kerr, al meldt zijn vele zaken hierin gedetailleerd beschreven, maar zijn zeker niet alle technieken aan de orde geko- men. Dit boekje, dat is geschreven voor oceanografen, is als overzicht van wat er op dit gebied al is ge- daan het lezen waard voor iedere kartograaf die zieh bezig houdt met het weergeven van ruimtelijke en/of dynamische onderwerpen. J. G. Ferwerda PHOTOREPRODUCTION - Kodak publikatie no. GA-11-5. Het vijfde deel van een serie van tien Engelstalige publikaties, waarin speeifiek grafische onder werpen aan de ordekomen, is thans versehenen. Photoreproduction beschrijft de elementaire fotografische stappen op het gebied van reproduktiewerk- zaamheden. Deze Engelstalige publikatie telt 32 pagina's en is onderverdeeld in vier hoofdstukken, n. 1. - reproduktiecamera's - donkere kamer procedures - vervaardigen van lijnillustraties - vervaardigen van rasterillustra- ties. De prijs bedraagt f 15,30 inclusief b. t. w. U kunt deze publikatie telefonisch bestellen bij de grafische afdeling van Kodak Nederland b. v. tel. 03405-5227. Voor de betaling kan gebruik worden gemaakt van een toe te zenden aeeeptgirokaart. Michael KIDRON en Ronald SEGAL - De toestand van de wereld - Een politieke atlas. 132 pp. met 66 kaarten in kleur, 28 pp. commentaar; register van onderwerpen en lijst van (officihle) landennamen. Uitgeverij Bert Bakker NV. Am sterdam 1981. Prijs f 34,50. Een zestigtal, soms grandioze, ideeön om de toestand van onze wereld aan te geven zijn in deze atlas op knappe maar soms ook absurde wijze in beeld gebracht. Het gaat om de Nederlandse editie van het in januari 1981 in London uitgebrachte werk "The State of the World"die het doel heeft zijn le- zers over eigentijdse problemen (met een geografische relevantie) te informeren. De problemen zijn gegroepeerd in 12 groepen met als thema's: De agressieve Staat, wapens en de Staat, natuurlijke hulpbronnen, economie, regering, geestelijke machtsmiddelen, zaken, arbeid, maatschappij, milieu, crisis- symptomen en onvrede. Een eerste belangrijke Verdienste van het team KIDRON/SEGAL be- staat uit het bijeenbrengen van een aantal al eerder gepresenteerde thema's in een vergelijkbare vorm. Daar zijn aan toegevoegd thema's als studentenopstanden, anti- atoombomdemonstraties, uitbui- ting, krottenwijken en stadsoproe- ren. Trouvailles zijn vaak de ge- vonden maatstaven om het bestaan van een allesbezittende rijke boven- laag aan te geven (b. v. inkomen bovenste 5% gedeeld door inkomen onderste 20%), zo ook van uitbui- ting, de vergelijking van aantallen Soldaten en leraren per land en voedselmacht, d. w. z. de positie van een land op de voedsel-handels- balans. In de tweede plaats heeft men ge- streefd naar een onorthodoxe pak- kende visualisering. Hiertoe zijn de kaarten, ontworpen door de firma Swanston Associates, met veel verve en kleur gepast in een lay-out van Marsha Austin. Afgezien van de vouw in het mid- den die een deel van de kaartinhoud permanent aan de waarneming ont- trekt, is de zaak technisch goed af- geleverd. Wat de kaartontwerpen betreft is er een afwisseling van beter en minder geslaagde produkten. De toepassing van anamorfoses waarbij het oppervlak van staten proportio- neel is methun inwonertal of in komen werkt uitstekend; vooral ook omdat ze kundig als basiskaart voor de weergave van andere ver- schijnselen zijn gebruikt. Maar verder is de kleurige kartografi- sche presentatie wat onder de maat: een bijna overal voorkomend ver- keerd gebruik van legenda-tinten die een trap van laag naar hoog oplopende waarden moeten weer geven, Symbolen die het in een diagram uitstekend zouden doen maar in de kaart leiden tot zinloze congestie en proportionele Symbo len die niet visueel gelijkmatig in waarde oplopen. Het geven van rangnummers aan landen om hun positie op de ranglijst van vrouwen- discriminatie te definiSren hoort niet thuis op een kaart maar in een tabel. De uitgever is van plan deze atlas om de paar jaar in geactualiseerde en uitgebreide vorm uit te brengen. Dan moet het makkelijk zijn de hierboven aangegeven feilen weg te werken en de thema's de presenta tie te geven die ze verdienen Het concept van de atlas is zo levens- vatbaar en vitaal dat men de gra fische kinderziekten makkelijk te boven moet kunnen komen. In de 28 pp. Aantekeningen bij de kaarten wordt duidelijk verteld waarom men voor de thema's naar weergave van bepaalde gegevens heeft gegrepen en wat de betrouw- baarheid en representativiteit daar- van is. Het is een afgewogen commentaar geworden, dat zeker zo belangrijk is als de kaarten. F. J. Ormeling VERSLAG SYMPOSIUM "De kar tering van Nederland tot het jaar 2000" t.g.v. het afscheid van Professor dr.ir. C.Koeman, 29 September 1981. De voordrachten zijn gebundeld in het Bulletin van de Vakgroep Kartografie, no. 13 (Utrecht, 1981). Dit bulletin is te verkrijgen door f 10,- te störten op gironr. 579700 t.n.v. Utrechtse Geogra fische Studies, p/a Geografisch Instituut, Heidelberglaan 2, Utrecht (onder vermelding van Bulletin van de Vakgroep Kartografie no. 13). De verzendkosten zijn in de prijs inbegrepen. Het betreffende bulletin geeft de tekst van de 12 voordrachten waarin vertegenwoordigers van de officiele karteringsinstanties hun visie geven op de verwachte kartografische ontwikkelingen in de körnende 20 jaar. Het bevat 67 pagina's. KT 1981. VII. 4 59

Kartografisch Tijdschrift | 1981 | | pagina 61