Van de redaktie Vanaf de verschijning van het eerste nummer in 1975 is het redaktionele beleid erop gericht geweest om de in- houd van het Kartografisch Tijdschrift zo veel mogelijk te variSren en het tijdschrift daardoor voor een breed kartografenpubliek aantrekkelijk te maken. Aanvankelijk werd vooral gepoogd om deze variatie in elke aflevering van het tijdschrift tot stand te brengen. Gaandeweg is ons beleid gewijzigd en werden de bijdragen in 66n aflevering min-of-meer gegroepeerd rondom 66n onderwerp of thema. Daarbij gaan wij echter niet zo ver, dat alle afleveringen van het tijdschrift als thema- nummers werden aangekondigd. Het voordeel voor de redaktie - is dat hierdoor doeltreffender op wat längere termijn plannen gemaakt kunnen worden en dat potentiele auteurs meer gericht uitgenodigd kunnen worden. Een al te grote nadruk op echte themanummers kan tot gevolg hebben dat de vanouds nagestreefde variatie in het gedrang komt. Gelukkig zijn er trouwe lezers van ons tijdschrift die de redaktie daarop attent maken als dit werkelijk het geval zou zijn! Wanneer een bepaald onderwerp naar het oordeel van de redaktie nodig weer eens aan de orde moet komen, wordt het op de lijst van körnende nummers geplaatst en kunnen de voorbereidingen starten. Zo werd in 1980 geconstateerd dat het onderwerp Kaartreproduktie nodig eens wat "bijgespijkerd" moest worden. De opbloei van de nieuwe NVK Werkgroep Kartografische Reproduktietechnieken heeft vanzelfsprekend enige grond gegeven voor deze constatering Het resultaat vindt u thans in deze aflevering van het tijdschrift met bijdragen over rastertechnieken, kleuren- schema's, daglichtfilms, enz. Uiteraard komen slechts enkele aspecten van dit veelzijdige thema aan de orde. Toch hopen we hiermee de be- staande achterstand (zeker niet: achterstelling) te hebben ingelopen. E6n bijdrage in dit nummer heeft geen direkte relatie met het gekozen thema nl. het artikel over de ergonomie van kartografisch werk. Over dit onderwerp verscheen al eerder een artikel (KT 1979. V. 2) naar aanleiding van een uitgebreid onderzoek dat door het Instituut voor Zintuigfysiologie werd uitgevoerd bij de Topografische Dienst. In het eerste artikel kwamen de visuele aspekten aan de orde, thans de inrichting van de werkpiek met aanbevelingen voor de graveertafel, stoel en verlichting. Met dit belangwekkende onderwerp is in elk geval ook de variatie binnen deze aflevering tot stand gebracht. KT 1981. VII. 4 5

Kartografisch Tijdschrift | 1981 | | pagina 7