AFSCHEID VAN PROFESSOR KOEMAN ALS HOOGLERAAR Tentoonstelling Acquisitionum Koemanniarum Selectio 29 september - 9 Oktober 1981. Kaartenzaal van het Geografisch Instituut, Utrecht. Ter gelegenheid van het afscheid van prof. Koeman als hoogleraar heeft men in de kring van het Geografisch Instituut de uitsteken- de gedachte gehad om in een kleine tentoonstelling een indruk te geven van de vele voortreffelijke aan- winsten die Koeman tijdens zijn hoogleraarschap voor de kaarten- en atlassenverzameling heeft ver- worven. De tentoonstelling is uitstekend opgezet. Men heeft weten te woeke- ren met de voor dit soort evene- menten toch beperkte ruimte van de Kaartenzaal, o. m. door het blinderen van de ramen, waardoor een gehele wandlengte aan expositie- ruimte werd gewonnen en door een goede combinatie van liggende en hangende objecten, waardoor een rüstig, niet overladen totaalbeeld werd verkregen. Niettemin ver meldt de mooie en zeer informa- tieve catalogus niet minder dan 87 nummers, waarbij men bedenke dat kaarten ruimteverslindende tentoonstellingsobjecten zijn. Er is een keuze gemaakt uit de atlassen, kaarten en boeken welke door Koeman zijn verworven. Behalve een algemene wereldatlas van de Erven Homann zijn het voor- al kleinere en zeldzame atlassen over gespecialiseerde onderwer- pen die de aandacht trekken, zoals bijv. een atlas over de kompas- afwijkingen uit 1780 (Cat. no. 3), de vermoedelijk eerste atlas die in steendruk is vervaardigd (1823) (7), een Japans provincie-atlasje uit 1834 (9) en een grote atlas van Aziatisch Rusland van 1914 met liefst 71 grote kaarten en drie tekstdelen (14). Uit de destijds nogal opzien baren de veiling van het kaartenbezit van het K. I. V. I. was Koeman in staat een aantal fraaie en belangrijke stukken te verwerven, m. n. rivierkaarten van de Rijn (18 t/m 22); ook de vroege rivierkaarten van Nederland zijn uitstekend ver- tegenwoordigd (23 t/m 26), o. a. met de curieuze atlas van de Neder- landse rivieren van Von Wiebeking van ca. 1830 (24). Naast fraaie en zeldzame topografische kaar ten van waterschappen, delen van Nederland en Europese landen Val ien vooral de meerbladige kaarten van Russische gebieden op (44 t/m 47), zeldzaam materiaal dat men niet spoedig eiders zal aantreffen. Met trots wordt de grote hemel- globe van Willem Jansz. Blaeu van ca. 1630 getoond (57), het pendant van de aardglobe die het Geografisch Instituut reeds lang bezit. Deze hemelglobe wist Koeman in 1963 te verwerven. Zeer curieus is voorts een "Embossed Atlas", uitgegeven door August Ravenstein in 1830 (58), een voorloper van de thans algemeen bekende geografische reliöfs. Hij bevat zeven in keurige lijstjes gevatte religfs van de werelddelen, waarschijnlijk ge- modelleerd in papier-machö, met bijbehorende gedrukte politieke kaarten, alles in een stevige doos Zeer terecht zijn ook aanwezig een aantal stukken uit de collectie door hem ontworpen kaarten die door de betreurde Michels in 1974 op Koeman's verzoek aan het Geografisch Instituut werd ge- schonken. Ook de door Michels zelf vervaardigde catalogus van deze verzameling is aanwezig. Een keuze uit de door Koemans verworven boekwerken over onder- werpen uit de kartografie, de ont- dekkingsgeschiedenis en over kartografische methoden en tech- nieken rondt de belangwekkende en fraai gepresenteerde expositie af. 6 KT 1981. VII. 4

Kartografisch Tijdschrift | 1981 | | pagina 8