t f «V I 11 A» f 4 Ormeling's werkkamer op het Geografisch Instituut Den Hollander en Broek, hoogleraren van Nederlandse huize, de Amerikanen Pearcy, Shannon McCune, Pelzer, Hall, Mutziger en Bennett, het Australische echtpaar Tugby, etc. waren welkome kleurrijke gas ten die het relatieve isolement van het kleine groepje geografen in Jakarta doorbraken, en nieuwe ideeen meebrachten. Een internationaal hoogtepunt voor Professor Ormeling was zijn afvaardiging naar het Internationaal Geografisch Congres in Washington in 1952. Hij werd daar vereerd met de W. W. Atwood Award voor zijn werk in Indoncsiö waarbij met name ook het feit werd gememoreerd dat hij er in belang- rijke mate toe had bijgedragen Indonesie' lid van de Internationale Geografische Unie te doen worden. Dit overzicht zou niet compleet zijn zonder de be- langrijke bijdrage te noemen van Ormeling en het Geografisch Instituut tot de ontwikkeling van het hoger onderwijs in de geografie in Indonesie. In de Neder landse tijd was de Geografie op universitair niveau nooit van de grond gekomen. Na de onafhankelijkheid werd dit energiek ter hand genomen en hierbij is Ormeling en het Geografisch Instituut actief betrokken geweest. Toen N. Heyning belast werd met de organisatie van de MO (B. 1, later B.2) cursus geografie, vond dit onderwijs in de middag- en avonduren gastvrij onder- dak op het Instituut. Tevens werd een goed deel van de lessen door de staf verzorgd. Ormeling doceerde bevolkingsgeografie en sociologie. Iets later begon hij zijn Colleges in de economische geografie aan de economische faculteit van de Universiteit van Indo- nesife" te Jakarta. In het begin van deze bijdrage is gesteld dat de kiem voor de geografische en kartografische activiteiten die Ormeling in de drie volgende levensperioden heeft ontwikkeld hun oorsprong vinden in zijn Indonesische jaren. De geograaf Ormeling is terug te vinden in tal van publicaties uit die tijd over onderwerpen zoals verkeer en bodemgebruik in West Java, agrarische planologie in Indonesie", etc. Bijzonder lezenswaard is zijn Studie over het 'Visvijver landschap längs Java's Noordkust' waarin hij het landschap beschrijft dat zieh ontrolt aan de ogen van een luchtreiziger die komend van Jakarta gaat landen in Surabaya. Het is Het echtpaar Ormeling op Timor in 1950 een boeiend verhaal, rijkelijk met luchtfoto's geil- lustreerd! Zijn belangstelling voor het ontwikkelings- vraagstuk komt het best naar voren in zijn reeds ge- noemd proefschrift over Timor waarin hij de geleide- lijke overgang beschrijft van een "economy in balance" tot een situatie van "man in a deteriorating environ- ment". De kartograaf Ormeling schrijft onder meer over de 'groei van de kaart van westelijk Nieuw Guinea'. Veel- zeggend is bovenal de titel van de publicatie waarmee hij de publicatiereeks van het Geografisch Instituut inluidde: 'International Cooperation in the field of CartographyIs het niet of Ormeling zieh hier reeds profileert als het Hoofd van de kartografische Afde- ling van het Internationaal Instituut voor Luchtkaar- tering en Aardkunde (ITC) en als President van de International Cartographic Association? In zijn Indonesische jaren is ongetwijfeld de basis gelegd voor Ormelings latere carrieire. Su m m ary Professor Ormeling's vivid career can be divided into four major periods each of which has a length of approximately 7-9 years. Following his graduation as a human geographer at the State University at Utrecht he worked as a teacher and then went to Indonesia where he was to begin the first important phase of his scientific career. He was appointed Head of the Geographical Institute of the Survey Department in Batavia/Jakarta in early 1948 and the seven years that followed have had great impact on his later work. The Situation of the Geographical Institute forming part of a renowned mapping Organization made it very unusual as compared to other institutes of its kind. It was composed of two major branches, a cartographic and a geographic one, the two major elements of his career. Professor Ormeling's activities: cartographer with Wolters-Groningen and master mind of the Bos Atlasuniversity professor in economic geography at the University of Amsterdam and finally Head of the Cartographic Department of ITC, can be traced back to the crucial early years in Indonesia. 22 KT 1982. VIII. 1

Kartografisch Tijdschrift | 1982 | | pagina 24