Atlaskartografie in Nederland 1945-1980 G.F. Willems Het is ondoenlijk om de naoorlogse atlaskartografie in Nederland uitputtend te behandelen in een beperkt aan- tal pagina's. Waarschijnlijk zou alleen al een bibliografie van atlassen, versehenen in de periode 1945-1980, de lengte van dit artikel verre overtreffen. Het is duidelijk dat ik me moet beperken tot enkele hoofdlijnen. Wat is een atlas? Volgen we het internationale kartografisch woorden- boek dan zou men kunnen zeggen: een atlas is een samenhangende verzameling kaarten, uitgegeven als boek of in losbladige vorm. In het kort: een atlas is een boek met kaarten (al of niet gebonden) Van oudsher werd het woord atlas echter ook voor andere uitgaven gebruikt. Dit waren meestal uitgaven die naast tekst ook afbeeldingen bevatten, denk bij— voorbeeld aan de anatomische atlassen. Ook nu nog komen er regelmatig publicaties op de markt gesierd met het woord atlas zonder dat er sprake is van een kaartenboek. Zo verscheen er in 1973 een Atlas van de Nederlandse Democratie waarin met behulp van tekst en schema's de werking van onze staatsinrich- ting werd beschreven. Dit soort atlassen moethier buiten beschouwing blijven. Wij kartografen moeten ons wel realiseren dat wij niet het monopolie hebben op het woord atlas. Bij de kartografische atlassen zien we een zekere erosie van het begrip atlas optreden. Vooral bij de atlassen bestemd voor de publieksmarkt wordt het kaartendeel steeds meer overwoekerd door tekst, foto's, diagrammen en dergelijke. Zolang de kaarten nog een belangrijk deel van het geheel vormen zien wij deze uitgaven nog als echte atlassen; waar de ondergrens ligt is nauwelijks vast te stellen. Indeling van atlassen Voor een behandeling van het onderwerp is een hand- zame indeling van atlassen wel gewenst. Volgens Werner Witt (1) kan men atlassen op vijf verschillende manieren indelen: naar formaat en omvang (van handatlas tot zakatlas)naar het afgebeelde gebied (wereld, land, stad), naar onderwerp (topografie, klimaat, geschiedenis enz. naar het doel (naslag- werk, planningatlas) en naar gebruikerskring (school, gezin). ledere atlas kan met behulp van deze vijf classificatieprincipes gekarakteriseerd worden. Voor mijn doel is dit veel te omslachtig. Gemakshalve zal ik de volgende indeling hanteren: 1. Schoolatlassendit zijn algemene atlassen, mees tal wereldatlassen, bestemd voor de schoolmarkt. 2. Gezinsatlassen; dit zijn algemene atlassen bestemd voor de publieksmarkt (hierbij ook de handatlassen) 3. Speciale atlassen. 4. Nationale atlas. Enkele hoofdlijnen Voordat we ons gaan bezighouden met de verschillen de atlasgroepen is het gewenst om enkele hoofdlijnen in de ontwikkeling van de naoorlogse atlaskartografie aan te geven. Allereerst moet vastgesteld worden dat er een aan- zienlijke toename is geweest in het aantal versehenen atlassen. Dit geldt vooral de gezinsatlassen en de speciale atlassen. Een tweede element is de Sterke toename van de thematische kartografie in de atlassen, zeker in de schoolatlassen. Grote veranderingen hebben zieh ook voorgedaan op het gebied van de vormgeving en de technische pro- duktie. Deze ontwikkeling loopt parallel met de ver anderingen bij de kaartproduktie in het algemeen. Daarom willen we aan deze aspecten verder voorbij- gaan. Een element moet toch apart genoemd worden: de reliefweergave door middel van schrapjes is ge heel verdrongen door de bergschaduwing. Belangrijk in de naoorlogse ontwikkeling is de sterk toegenomen intemationalisering van de atlasproduktie Er verschijnen veel atlassen van buitenlandse origine op de Nederlandse markt. Minder bekend is het feit dat er ook buitenlandse atlassen van Nederlandse herkomst zijn. In een artikel over atlaskartografie heeft Sijmons 2) nog eens gewezen op het feit dat het publiceren van atlassen op internationale schaal al in de 17e en 18e eeuw een veel voorkomend ver- schijnsel was. In de eerste helft van de 20e eeuw is er in Nederland echter nauwelijks sprake van inter- nationalisering bij de atlasproduktie. Deze ontwikke ling begint in de zestiger en zeventiger jaren weer belangrijk te worden. Schoolatlassen Van oudsher werd de schoolmarkt beheerst door de Bosatlas. V<5(5r de oorlog is er een tijd lang een con- current op de markt geweest: de Schoolatlas der geheele Aarde van Beekman en Schuiling. De laatste druk van deze atlas verscheen in 1928. Men kan dus wel stellen dat Beekman en Schuiling in het begin van de dertiger jaren de concurrentiestrijd verloren hadden. De eerste druk van de Bosatlas na de oorlog (de 37e) verscheen in 1947, vier jaar later kwam de 38e druk, weer vier jaar later de 39e, alle onder redaktie van KT 1982. VIII. 1 23

Kartografisch Tijdschrift | 1982 | | pagina 25