Het ITC en de Consulting op kartografisch gebied L. van Zuylen Inleiding In de jaren 1949 en 1950 werkte prof. dr. ir. W. Schermerhom, voormalig minister-president en oud- hoogleraar in de geodesie en fotogrammetrie aan de Technische Hogeschool in Delft, zijn plannen uit voor de oprichting van een International Training Centre for Aerial Survey (ITC) in Nederland. In juli 1950 werd de laatste hand gelegd aan de formaliteiten ver bünden aan de instelling ervan. De eerste cursus begon in 1951. Het was een cursus in fotogrammetrie en luchtfotografieIn hetzelfde jaar werden opleidingen gestart in de geologie, de bodemkartering en de bosbouwkunde In het begin was het aantal stafleden en Studenten nog zeer beperkt. Reeds in deze vroege fase stond de doel- stelling van ITC vast. Deze omvat drie hoofdtaken: onderwijs, onderzoek en "Consulting", waarbij onder het laatste wordt verstaan het geven van advies op de vakgebieden, waarin het instituut werkzaam is. Dit werkterrein werd successievelijk uitgebreid met toepassingen van luchtfoto's en nieuwere technieken (zoals remote sensing) voor geomorfologie en land- schapsanalyse, voor hydrologie en ingenieursgeologie, voor stedelijk en ruraal onderzoek, voor sociologie, voor "integrated surveys" en voor kartografie. Bij dit alles stond voorop dat het de taak van het ITC, inmiddels ingedoopt tot International Institute for Aerial Survey and Earth Sciences (ITC), was en is om de activiteiten op alle drie genoemde terreinen vooral te richten op de ontwikkelingslanden. Verreweg het grootste deel van de deelnemers aan de cursussen bestaat dan ook uit Studenten uit ont wikkelingslanden (zie fig. 1). Naast de opleiding aan het instituut in Nederland dat sinds 1971 in Enschede en gedeeltelijk in Delft is gevestigd, heeft het ITC ook een taak gezien in het stichten van en bij de opzet medewerken aan oplei- dingsinstituten in Azie, Zuid-Amerika en Afrika. Er wordt luchtfotointerpretatie gedoceerd in Dehra-Dun (India) en Bogota (Columbia), fotogrammetrie in Ile-Ife (Nigeria) en fotogrammetrie en kartografie in Bandung (Indonesie) Het belangrijke initiatief van prof. Schermerhom heeft zieh dus over een zeer breed gebied verbreid en verdiept. De kwantitatieve groei is ook duidelijk te zien in onderstaand overzicht. 1 5 10 25 50 100 200 Aantal I TC Studenten Fig. 1. Herkomst van ITC Studenten 1951-1981 KT 1982. VIII. 1 29

Kartografisch Tijdschrift | 1982 | | pagina 31