M Iii Fig. 5. Werkoverleg in Saudi Arabia ITC bij het consulting-werk betrokken. Daarbij was de eerste taak het opzetten van een produktiesysteem voor de vervaardiging van de fotokaart op de schaal 1 50.000 uit orthofotonegatieven, eveneens op de schaal 1 50.000, vervaardigd uit de luchtfoto's op de schaal 1 80. 000. De methode voor de produktie van de fotoachtergrond, welke eerste produktie werd uitgevoerd door een Japanse firma was de volgende. Negatieven van de orthofoto's van het gehele kaartblad 1 Stereokarte ring van de hoogtelijnen en de controlepunten op matte film 2 Montage op heldere polyester film waar- op de controlepunten) van de orthofoto- negatieven 3 f Contactafdruk van montage (3) op correctostaat en retouche 4 t Negatief van het gerasterde fotobeeld (70 lijns-raster) 5 r Drukplaat voor fotobeeld (achtergrond van fotokaart) 6 Drukken van fotoachtergrond in bruin 7 Op de foto-ondergrond in lichtbruin worden de hoog telijnen in donkerbruin gedrukt. De overige kleuren zijn: - zwart voor het kader, de teksten, de hoogtepunten en het geografisch net; - blauw voor de hydrografie (de wadi's o. a. - groen voor de vegetatie en het ruitennet; - rood voor de wegen en gebouwen. Een kartografisch interessant punt bij de vervaardiging van fotokaarten is de dicbtheid van het raster dat moet worden gebruikt en het percentage van de dekking. Bij de vervaardiging van de fotokaarten van Saudi- Arabia is voorgeschreven dat voor het rasteren een magenta of een grijsraster moet worden gebruikt met 70 lijnen per cm. Tevens moest het densiteitspercentage worden voorge schreven. Bij de eerste proefnemingen bleek dat, om een goed kontrastrijk beeld gedrukt in bruin op hoog gesatineerd papier te verkrijgen, het nodig was een grote ränge in rasterdensiteit te gebruiken. Er werd daarom bepaald om als grenzen voor de rasterdensiteit aan te houden 0 (voor de lichtste gebieden) en 95 (voor de donker- ste gedeelten) Daarbij speelde uiteraard de bruine kleur in de druk 00k een grote rol. Deze kleur is in overleg met de Saudi-Arabische collega's zo gekozen dat een zo goed mogelijke overeenkomst met de natuurlijke kleur van de woestijn werd verkregen. Naast de technische adviezen werkt het ITC 00k mee aan de coördinatie van de werkzaamheden waarbij vooral de uniformiteit in de uitvoering van de kaarten een zeer belangrijke plaats inneemt. Dit vereist grote aandacht vooral indien, vele firma's aan de uitvoering meewerken, zoals in het geval van de kartering van Saudi-Arabia. Boven-Volta In 1977 vroeg de regering van Boven-Volta de steun van Nederland bij het opzetten van een instituut, het Instituut Geographique de Haute-Volta (IGHV), voor de kartering van dit land op verschillende schalen. Na een "fact-finding mission" van een wetenschappe- üjk medewerker van het ITC werd een werkplan op- gesteld waarin een opzet werd gepland voor een lucht- fotografie-sectie naast uiteraard een administratieve eenheid. De Boven-Voltaanse regering zou daarbij zorgdragen voor de bouw van een nieuw instituut, terwijl Nederland op zieh nam de fotogrammetrische en kartografische sectie in te richten. Het gebouw is thans gereed. -1 --Vv« - - Fig. 6. Het karteringsinstituut in Boven-Volta KT 1982. VIII. 1 33

Kartografisch Tijdschrift | 1982 | | pagina 35