CAMPBELL, Tony, Hoogtepunten uit de wereld van de cartografie. Oude kaarten en hun makers. Amsterdam, H.J.W. Becht's Uit- geversmaatschappij BV, 1981. 147 blz. Met 68 gekleurde af- beeldingen. ISBN 90 230 0413 2. Prijs f 99,50. In dit werk, een co-produktie met een Engelse uitgever en voor Ne- derland bewerkt door Mr. H.A.M. van der Heyden, bespreekt de auteur (een der direkteuren van Robert Bouwma (Maps Prints) Ltd. te London) 68 in kleuren ge- reproduceerde kaarten uit de hoofdtijdperken van de geschiede- nis der kartografie. Een belang- rijk deel (29) hiervan is afkom- stig van Nederlandse kaartmakers, 17 zijn van Engels-Amerikaanse herkomst, de overige van kaart makers uit verschillende landen en Perioden. Ook geografisch en naar genre is een goede spreiding be- reikt (er zijn o.a. zeekaarten, stadsplattegronden, wereldkaarten, krijgskaarten enz.). Hoewel de grote namen uiteraard goed ver- tegenwoordigd zijn, ontbreken ook de "kleine meesters" niet, met vaak verrassend fraaie werkstuk- ken. Het uiteraard beperkte aan- tal zeer vroege kaarten is goed gekozen: een 13e-eeuwse psalter- kaart, de befaamde kaart van Juan de la Cosa, de Ptolemaeuswereld- kaart (Ulm, 1482) en voorts zijn er enkele fraaie manuscript-zeekaar ten (o. a. Diego Homan, 1558). De meeste originelen bevinden zieh in de British Library (Brits Museum) en het Maritime Museum te Greenwichvoorts enkele in andere kollekties. De tekst is vlot leesbaar, bevat soms amüsan te bijzonderheden en is bedoeld voor een breed publiek. De informatie is degelijk, al zal de vakman er vermoedelijk weinig nieuwigheden in ontdekken. Wat speciaal genoemd moet worden is de prachtige wijze waarop de kaarten zijn gereprodueeerd. Ondanks een zekere verkleining is zelfs klein schrift nog goed leesbaar en de kleuren registre- ren feilloos. Wij konden de kaart van Juan de la Cosa (p. 14- 15) vergelijken met een reproduk- tie op gelijke grootte in een eer- der versehenen soortgelijk werk (Max Leinekugel le Cocq, Prem iö res images de la terre, z.pl., Joe'l Cudnot, 1977, PI. VII, blz. 56-57) waarbij bleek, dat de kwaliteit van de repro- duktie in Campbell's boek aan- zienlijk beter is. Met dit boek is weer een aantal goede afbeeldingen van anders moeilijk bereikbaar historisch kaartmateriaal toegevoegd aan wat we op dit gebied reeds bezit- ten: o.a. het genoemde boek van Le Cocq, voorts het bekende 'Landmarks of mapmaking' van Bricker-TooleySkelton's 'Decorative printed maps', Grosjean-Kinauer's 'Kartenkunst und Kartentechnik' en de reprint van Nordenskiöld's 'Facsimile- Atlas' en zijn 'Periplus'. Waar het boek reproduktie-technisch op een voortreffelijk peil Staat, mögen we dubbel tevreden zijn. A.H. Sijmons DONKERSLOOT-DE VRIJ, Dr. Marijke, Topografische kaarten van Nederland v<5<5r 1750. Hand- getekende en gedrukte kaarten, aanwezig in Nederlandse rijks- archieven. Groningen, Wolters- Noordhoff BV/Bouma's Boek- huis BV, 1981. 223 blz. Met 46 afb. en 5 bladwijzerkaar- ten. ISBN 90 6243 024 4. Prijs f 155,-. De verschijning van dit boek - een dissertatie Utrecht 1981 - is in meer dan ddn opzicht een belangrijke gebeurtenis voor de be- oefenaars en de liefhebbers van de historische kartografie van Neder land, en voor hen niet alleen. Ten eerste beschikken wij nu voor het eerst over een corpus van bijna 1000 zorgvuldig op hun historisch- topografische kwaliteiten geselek- teerde kaarten en kaartboeken, beschreven, in vele gevallen ge- annoteerd en van literatuurver- wijzingen voorzien. Ten tweede sluit dit boek bewust aan bij Koeman's 'Handleiding tot de Studie van de topografische kaarten van Nederland 1750-1850' van 1963zodat nu als het wäre een tweedelig boek is ontstaan, dat de gehele geschiedenis der Neder landse historische kartografie bestrijkt. Tezamen met Fockema Andreae en Van 't Hoff's 'Geschie denis der kartografie van Neder land' en het binnenkort verschij- nende werk van Koeman onder de- zelfde titel beschikken we thans (wanneer we er ook Koeman's 'Atlantes Neerlandici' en - voor wat de kaartenverzamelingen be- treft - zijn 'Collections of maps and atlases in the Netherlands' en Van Slobbe's 'Gids voor kaar tenverzamelingen in Nederland' bij betrekken) over een geheel van nauw op elkaar aansluitende, moder ne referentiewerken van hoge kwa liteit, die tezamen een voortref- felijke bijdrage vormen tot de ontsluiting van het nationale bezit aan historisch kaartmateriaal. In dit kader vormt Donkersloot's boek een element, dat uitstijgt boven de betekenis van een op zich- zelf voortreffelijk stuk karto- bibliografisch onderzoek. Het is voor de beoefenaars van de historische kartografie en in het bijzonder voor tie kaartbeheerders onder hen moeilijk zieh voor te stellen, dat omstreeks 1960 van dit alles - op het boek van Fockema Andreae en Van 't Hoff na - nog niets bestond. Er is in deze twintig KT 1982. VIII. 1 45

Kartografisch Tijdschrift | 1982 | | pagina 47