ZOMERCURSUS KAARTBEHEER pij Zuidwest-Nederland) uit hoe de GBKN gebruikt kan worden als ondergrond voor thematische kaarten. Wanneer de GBKN als basis gebruikt wordt is men ge- bonden aan de geleverde schaal 1 500, 1 1000 of 1 2000. Het toevoegen van thematische gege- vens, in casu leidingregistratie, kan plaats vinden door gebruik te maken van overlays: elk thema op een aparte overlay. Voor iedere gewenste thematische kaart kan een fotografische kombinatie van overlays en basis gemaakt worden, waarvan vervolgens lichtdrukken zijn te reproduceren. In het ver- volg van zijn betoog vroeg de heer Roosma zieh af of de GBKN wel de optimale basiskaart is. Zijn kon- klusie luidde dat de GBKN voor hem nog net acceptabel is, hoewel deze voor zijn doel een teveel aan informatie geeft. Dit was de reden waarom hij pleitte voor de volgende Stelling: de GBKN is optimaal als basiskaart voor thematische kaar ten wanneer uitsluitend de voor alle gebruikers benodigde ele- menten zijn weergegeven. Deze optimale kaartinhoud zou naar zijn mening moeten bestaan uit wegkanten, voorgevels en aanzet- ten van zijgevels van gebouwen. Alle extra informatie (grenzen, straatmeubilair e.d.) zou als the matische informatie op overlays bijgeleverd kunnen worden. Voor- deel van deze manier van werken is dat de huidige kostenverdeling vervangen kan worden door een vast prijssysteem en dat bijhou- ding/bijwerking eenvoudiger wordt waardoor een hogere graad van aktualiteit bereikt kan worden. Dat niet iedereen in de geopperde ideeen een gunstige ontwikkeling ziet bleek uit de diskussie aan het eind van die ochtend. Vooral Professor Koeman was gekant tegen de voorgestelde vereenvou- diging van de basiskaart. Voor de middag stonden er nog drie lezingen op het programma. De heer Bunschoten van het Cen- traal Bureau voor de Statistiek (CBS) vertelde Over de bodemsta- tistiek van het CBS. De gegevens hiervoor worden per gemeente met behulp van topografische kaarten 1 10.000 verzameld. De hieruit verkregen informatie is zowel cijfermatig beschikbaar (gemeten en berekende oppervlakken van de verschillende bodemgebruiks- vormen)als analoog (ingekleurde topografische kaarten), als digi- taal (magneetband)Er worden 31 soorten bodemgebruik onder- scheiden, deels funktioneel, deels fysisch. Elke twee jaar vindt bij- houding plaats. Het CBS maakt geen gebruik van de GBKN, onder andere omdat schaal en inhoud niet uniform zijn. Bovendien is de schaal te groot en biedt de topo grafische inhoud van de 1 10.000 kaart een betere ondergrond voor het gestelde doel. Edn van de diensten die van de bodemstatistiek gebruik maakt is de Rijksplanologische Dienst in Zwolle. De heer Plender liet zien hoe de door deze dienst vervaar- digde grondgebruikskaarten tot stand komen. Deze kaarten zijn te beschouwen als basiskaart van de ruimtelijke struktuur waarop zo wel de fysieke als de niet-fysieke elementen zijn weergegeven, evenals de plannen op körte, middellange en lange termijn; dit alles op een schaal van 1 25.000. Van geheel Nederland is ca. 60% gereed, te weten Noord- en Zuid-Holland, Utrecht, Drenthe, Limburg en delen van Gelderland en Noord-Brabant. Bij de verdere produktie krijgen de stadsgewesten voorrang. Naast de grondgebruikskaarten maakt de afdeling Inform atievoorziening van de RPD overzichtskaarten met thema's als frequentie van het streekvervoer, streekplanbedek- king, enz. Ook de laatste spreker bleef bij het grondgebruik. De heer De Vos (KADOR) sprak over kaart- gebruik door het Kadaster in de landinrichting. Ruilverkavelen gebeurt in samenwerking met de Landinrichtingsdienst. Deze dienst zorgt voor de daadwerke- lijke uitvoering van de ruilver- kaveling, terwijl het Kadaster de zorg voor het ruilen van de grond op zieh neemt. Voor de grondruil worden zowel werkplans ten be- hoeve van de procedure vervaar- digd (schattingsveldkaart, werk plan I, werkplan II en kadastrale bijblad), als kaarten ten behoeve van de informatie-overdracht (overzichtskaart le schatting, blokdelenkaart, randvoorwaarden- kaart, eigendoms- en gebruikers- kaarten en eigendomskaart nieuwe toe stand). Om half vijf sloot voorzitter Piket deze kartografendagen af, die dank- zij de voortreffelijke organisatie van de heren Koens en Van Gent en de gastvrijheid van het KADOR als uitstekend geslaagd beschouwd kunnen worden. A. van Slobbe AGENDA 6 april 1982. Algemene ledenverga- dering NVK. Middagprogramma: Mag het 't daglicht zien over UV- gevoelige fotografische films. 14 - 16 april 1982. Nederlandse Geografendagen, Nijmegen. 11 - 14 mei 1982. Studiedagen NVK, Rolduc, Kerkrade. Onderwerp: legenda's. 20 - 26 juni 1982. Permanent Com- mittee FIG, Den Haag. Met studie- dag Nederlandse Vereniging voor Geodesie op 23 juni. 29 juli - 4 aug. 1982. lle ICA-con- ferentie, Warsaw, Polen. 6-9 September 1982. Zomercursus kaartbeheer, Werkgroep Kaartbe- heer NVK. Algemeen Rijksarchief, Den Haag. Eind okt. - begin nov. 1982. Karto grafendagen NVK, Onderwerp: Automatisering. Voor nadere inlichtingen over deze evenementen kan men zieh wenden tot de secretaris van de NVK: mevr. W. Hoogendoom-Beks, Ster- kenburgerlaan 32, 3941 BD Doom. In 1981 is door twee werkgroe- pen van de Nederlandse Vereniging voor Kartografie d.m.v. een enqu§- te de belangstelling gepeild voor een te houden zomercursus betref fende kaartbeheer en aanverwante onderwerpen. Op grond van de binnengekomen reacties heeft de Werkgroep Kaartbeheer de taak op zieh genomen voor 1982 een derge- lijke cursus samen te stellen en te organiseren Zij beperkt zieh tot onderwerpen betreffende het beschrijven en catalogiseren van kartografische documenten. In verband met uw afspraken kan de volgende informatie voor u belang- rijk zijn: Duur van de cursus: 4 dagen. Tijdstip: 6-9 September 1982. PlaatsAlgemeen Rijksarchief te KT 1982. VIII. 1 7

Kartografisch Tijdschrift | 1982 | | pagina 9