Sprekers op het Symposium, vlnr. Mr. Atkinson, Ir. Pranoto Asmoro, Prof. Jerie (voorzitter), Dr. de Henseler, Drs. Bos koud buffet door Ormeling aange- boden aan collega's en vrienden. Het Symposium in de aula van de Schermerhorn Hall met als thema "Needs for mapping and education in cartography in developing coun- tires" (Behoeften aan kaarteringen en opleiding in de kartografie in ontwikkelingslanden), werd ge- opend door de reetor van het ITC, prof. dr. ir. K. J. Beek. Nadat prof. dr. H. G. Jerie de sprekers had ingeleid belichtten zij aspecten van het onderwerp; de voordrachten worden gepubli- ceerd in het ITC Journal 1982-2, zodat hier met een kort overzicht kan worden volstaan. Dr. M. C. de Henseler, hoofd van de Kartografische sectie van de VN, bracht als deskundige van de mondiale stand van zaken op kaar- teringsgebied een aantal punten naar voren: - een goede ontwikkeling van de economie en de industrie en een juist gebruik van natuurlijke hulpbronnen is steeds meer af- hankelijk van goede kaarten; hoe kan dit aan degenen die het be leid uitstippelen duidelijk wor den gemaakt. Bovendien is kaar ten maken een complex proces; - opleidingen van nieuw personeel op het juiste niveau vragen voort- durende aandacht; - de fabrikanten dienen meer aan dacht te besteden aan gebruikers vriendelijke apparatuur, aan grotere betrouwbaarheid en aan de problemen van onderhoud. Drs. Bos, waarnemend hoofd van de Kartografische afdeling van het ITC, onderzocht de menskrächt benodigd voor kaarteren op het Afrikaanse continent en de huidige beschikbare opleidingsfaciliteiten voor landmeten, fotogrammetrie en kartografie aldaar. In Afrika bestaan grote verschillen op dit gebied maar bijna nergens kan worden voldaan aan de behoeften. Hij Steide dat een grote steun van donorlanden een absolute noodzaak is, met nadruk op die niveaus welke het meest benodigd zijn, d. w. z. Operateurs en tekenaars. Ir. Pranoto Asmoro, voorzitter van Bakosurtanal (de coördineren- de Indonesische instantie op het gebied van kaarteren), behandelde de ontwikkelingen van de kaarte ringen in Indonesiö. Door grote Projekten op het gebied van o. m. transmigratie zijn op körte ter- mijn veel kaarten, vooral groot- schalig, nodig. Het vele kaarte- ringswerk deed het aantal priv6 kaarteringsbedrijven sterk toe- nemen. De systematische kaar- tering, zowel topografisch als thematisch, is op gang gekomen. De grootte van het Indonesische eilandenrijk maakt een lange termijn planning noodzakelijk, een planning verbonden aan de Pelitas (5-jaren ontwikkelings- programma's). De heer A. P. Atkinson, Direc- torate of Overseas Surveys (het directoraat voor overzeese kaar teringen) Groot-Brittannib, sprak ook over kaarteringsproblemen in ontwikkelingslanden. Economen die adviseren over de geldmidde- len zien maar weinig direkte baten terugvloeien door kaarteringen. Het gebrek aan harde valuta be- invloedt de aankoop van buiten- landse apparatuur en materialen. De technologie moet zoveel moge- lijk worden aangepast aan de lokale omstandigheden. Ook hij beval de voortdurende hulp van westerse landen aan en meende dat de ICA hierbij een rol kan speien o. m. door het organiseren van seminars voor kennisoverdracht, vooral van praktische onderwerpen. Doordat de tijd van de sprekers uitliep was een discussie niet mogelijk. Bijzonder spijtig, want een aantal punten zou zeker in dit internationaal gezelschap (er wa ren ongeveer 40 buitenlanders aanwezig) tot een interessante gedachtenwisseling hebben geleid. Prof. dr. ir. C. Koeman, op dat moment in CaliforniS (VS) voor het geven van gastcolleges, bracht zijn groeten en beste wensen over via een cassettebandje. De opname vond plaats in de professionele studio van het radiostation "The voice of California". De toespraak werd voorafgegaan door een stuk uit "Stars and strips forever", de omroeper kondigde Koeman aan met een sterk Spaans accent; aan het eind klonk de bekende passage uit "Land of hope and glory". Het middagprogramma vond plaats in de Congreszaal van de Twentse Schouwburg, waar de Kartogra fische afdeling van het ITC een kleine kaartententoonstelling had ingericht. Prof. Ormeling's af- scheidscollege werd voorafgegaan en gevolgd door een aantal körte toespraken. In de eerste serie Spraken: - prof. dr. H. Th. Verstappen over de tijd in het voormalig Neder- lands-Indib en Indonesib (zie ook KT 1982. -VIII-1); - dr. A. T. van Holten over het redakteurschap van de Bosatlas; KT 1982. VIII. 2 9

Kartografisch Tijdschrift | 1982 | | pagina 11