Europe pretendeert hiervoor een oplossing te bieden en daarmee voor kleinere ondernemers een begin met deze techniek financieel haalbaar te maken. De heer Schölten, die al jaren in de CAD sektor werkzaam is en nu MGS Europe's leiding in handen heeft, kan over deze financiele problematiek meepraten. Tijdens de perskonferentie, waarvoor het Kartografisch Tijdschrift is uitge- nodigd, zet hij zijn ideeen daarover uiteen. Van 1977 tot 1980 heeft hij de vertegenwoordiging gehad van de amerikaanse firma M&S, die nu Intergraph heet. In die tijd heeft hij veel grote Systemen verkocht. Met deze grote Systemen kocht een gebruiker dan vaak maar twee werk- stations, om niet direkt al te groots de nieuwe techniek in het bedrijf in te voeren. Het resultaat was dan dat de totale kosten, over slechts twee werkstations verdeeld, een bijzonder hoge druk op het rende- ment van het werk zetten. De hogere kosten van de aanloopfase meende men echter weer terug te kunnen verdienen na een grootschaliger aanpak van de automatisering. Tegen de tijd, dat men dan wilde gaan uitbreiden, had de leveran- cier echter nöt nieuwe Software, die op het 'oude' systeem van de klant niet meer gei'nstalleerd kon worden. Daarmee werd de gebrui ker gedwongen om nog meer kos ten te maken, want een wet terug was er dan al niet meer. Met dit verhaal schildert Schölten zijn vroegere werkgever, M&S Computing, zwart af. En wellicht heeft hij daarmee ten dele gelijk. Ook nu nog speien dit soort ont- wikkelingen zieh af. Intergraph gaat bijvoorbeeld in de toekomst voor haar Systemen niet meer de bekende PDP 11/70 processor leveren, maar een VAX 11/750 of 780. Een toenemende hoeveelheid nieuwe Software komt dan niet meer voor de PDP beschikbaar. Langzamerhand, dat is: snel genoeg in de computerwereld, raakt de bestaande apparatuur 'uit' en voor uitbreiding ongeschikt. Het andere deel van het verhaal is natuurlijk, dat bij een dergelijke omschakeling ook steeds sprake is van soms zeer grote verbeteringen in het funktioneren van het systeem. Vanzelf houden sommige van die verbeteringen ook het doen van ingrijpende keuzes in. Dat weet iedereen, die zieh weleens met een automatiseringsprojekt heeft bezig gehouden. Nieuwe tijd, nieuwe eisen. Het blijft een feit, dat de CAD business een dure zaak is (en is geweest). Een eenvoudig Inter- aktief Grafisch Systeem met bijbehorende randapparatuur zal bij de gevestigde CAD bedrijven zoals Intergraph of Computer vision niet onder de half miljoen zijn aan te schaffen. Bij MGS Europe ligt de prijs van een basiseenheid, waarop kartogra fisch werk mogelijk zou zijn, op ongeveer 100. 000, dus twee en een halve ton in nederlandse guldens. Inbegrepen zijn digitizer, Software en plotter. MGS gaat uit van zelfstandig opererende werk stations. Een bedrijf kan dan met 66n Station beginnen. Breidt het aantal werkzaamheden zieh uit, dan kunnen er meer stations ge kocht worden. Er kan dan even- tueel via een extra Computer een centrale bestandsregistratie en bijhouding gedaan worden. Het aantal mogelijke processoren voor deze centrale verwerking is groot, zodat uitbreiding van het systeem op een gemakkelijke wijze is aan te passen aan de uit- breidende eisen van het werk. Deze klein-naar-groot flexibili- teit lijkt 66n van de meest in het oog springende voordelen van de opzet van MGS. Daarnaast lijkt de prijsstelling van de produkten in het algemeen gunstig. Waar de heer Schölten kritiek had op de verkooppolitiek en al- gemene systeemarchitektuur van de grote CAD firma's, de uitvoe- ring van de Software en zelfs het 'gezicht' van het Werkstation heeft hij wel overgenomen van zijn vroegere M&S Systemen. Het Werkstation heeft twee beeld- schermen, in hoogte en hoek verstelbaar. E6n van de scher- men is een Tektronix storage- buis, de ander een rasterscherm met läge resolutie. De eerste buis is bedoeld voor het grafische werk, de tweede voor het alfa- numerieke, een vervanging van het menutablet. Het werken met zo'n menu scherm heeft het voor- deel dat het oog zieh bij het gra fisch werk slechts horizontaal hoeft te bewegen en niet vertikaal zoals bij het menutablet. Nadeel is, dat er maar 66n grafisch scherm beschikbaar is. Voor 99 van de 100 toepassingen kan ook dit grafische scherm beter als rasterscherm worden uitgevoerd. Met een rasterscherm kan in de praktijk minder vermoeiend worden gewerkt dan met de storage-buis. Voor kenners van Intergraph Sys temen valt de zeer treffende ge- lijkenis van de Software van het MGS systeem met die van Intergraph op. Overigens is deze Software, naar men zegt, geheel in eigen huis her-ontwikkeld, zodat alleen de ideeön en opzet gekopiberd zijn. De eigen ontwikkeling dwingt zeer zeker respekt af. Tijdens een körte demonstratie van het systeem bleek het geheel goed te werken en naar mijn idee niet onder te doen voor grote Sys temen. Een belangrijk punt, omdat de levering van goedkope hardware uiteraard waardeloos is voor de gebruiker als hij niet even goede Software kan krijgen. Als extra kan een gebruiker ook een datamanagement pakket aan- schaffen. MGS noemt dit pakket het "Intelligence System", een wat overtrokken benaming voor een 'onthoud systeem'. In dat sys teem kan informatie over onderdelen van de tekening worden opgeslagen en in de vorm van rapporten naar wens op een bepaald tijdstip worden gereprodueeerd. MGS verdient hierbij naar mijn idee de pluim, dat het vele malen gebruiksvrien- delijker is dan de 'counterpart' van Intergraph, het DMRS systeem. Een datamanagement pakket ver dient zijn kosten pas terug, als het goed gebruikt wordt. De gebruikers- vriendelijkheid speelt hierin een grote rol. Tenslotte: de naam van het MGS systeem. Men noemt het IGOS: Interactive Graphics Operating System. Verander het 'Operating' in 'Design' en gebruikers van Intergraph Systemen weten precies waarover je het hebt. Een algemene opmerking over het IGOS systeem moet er nog gemaakt worden. Waar MGS spreekt over wijzigende politiek van CAD firma's kan hij gelijk hebben. De gebruiker is echter ook geinteresseerd in het voortbestaan van een firma. Ieder een weet, dat de CAD sektor steeds meer konkurrentie krijgt, en dat een firma die niet goed draait, eruit gedrukt wordt. Hardware en Software support zijn twee zaken KT 1982. VIII. 2 11

Kartografisch Tijdschrift | 1982 | | pagina 13