De bodemstatistiek van het CBS L. Bunschoten Wat is de bodemstatistiek De bodemstatistiek is een benaming voor een verza- meling aktiviteiten bij het Centraal Bureau voor de Statistiek (C.B.S.) met als doel het produceren van gegevens over het bodemgebruik en de veranderingen, die daarin optreden. Daartoe verzamelt het C.B.S. gegevens over het ruimtegebruik voor bijvoorbeeld woongebied, industrieterreinen, wegen, recreatie- terreinen en van enkele vormen van ruimtebeslag die niet direct aan een aktiviteit worden toebedeeld, zo- als water, bos en natuurterrein. Historisch overzicht AI vele tientallen jaren lang worden er gegevens ver- zameld met betrekking tot het bodemgebruik, van gedeelten van Steden en, later, van het heleland. Eerst in 1946 is de bodemstatistiek in het takenpak- ket van het C.B.S. opgenomen. Vanaf dat jaar ver- zocht het C.B.S. aan de gemeenten jaarlijks een vra- genlijst in te vullen met betrekking tot het bodemge bruik in hun gebied per 1 januari, terwijl daarnaast werd gevraagd naar een aantal speciüeke wij zigingen daarin in het afgelopen jaar. Met de vragenlijst werd een körte toelichting meegezonden. Teneinde een uniforme uitleg van de gehanteerde begrippen te ver- krijgen en om enige controle te hebben op de gemeen- telijke opgaven is in 1953 een samenwerking met de Topografische Dienst tot stand gekomen. Mede ten behoeve van de bodemstatistiek werd op aandrang van de toenmalige Rijksdienst van het Nationale Plan en het Ministerie van Landbouw en Visserij begonnen met de vervaardiging van de topografische kaart 1 10.000. Voor het C.B.S. tekende de Topografische Dienst het bodemgebruik op deze kaarten in en bepaal- de vervolgens daarvan met behulp van planimeters de oppervlakte en legde dit vast per kaartblad en per gemeente. Deze meting begon in 1953 en werd vol- tooid in 1966. In 1967 is aangevangen met een tweede meting. Van de metingen, verricht door de Topografische Dienst, zijn gegevens beschikbaar, zowel de kaart- fragmenten als de daar bijbehorende meetuitkomsten in honderdste hectaren. In 1971 is het C.B.S. begonnen met de voorbereidin- gen voor de vernieuwing van de statistiek. Daarbij werd aandacht besteed aan zowel de klassificatie en de begripsomschrijving als aan de verzamelmethode en de gegevensverwerking. Klassificatie Een werkgroep, bestaande uit medewerkers van de Rijksplanologische Dienst en het C.B.S. kwam al snel tot de conclusie dat de bodemstatistiek betrek- kelijk elementaire informatie zou moeten verschaffen. Daarbij blijft de mogelijkheid bestaan dat anderen, in aansluiting daarop nadere informatie kunnen ver- zamelen. Deze gedachte werd ingegeven door het feit, dat een aantal voor de hand liggende vormen van bodemgebruik, zoals wegen, woongebied, industrieterreinen, sportterreinen, bos en natuur terrein, stuk voor stuk het "werkterrein" zijn waar overheidsinstanties en particuliere organisaties zieh op richten. Dit leidt voor elke onderscheiden vorm van bodemgebruik tot een vloed van vragen met betrekking tot extra detailleringen. De mogelijkheid om op niet al te lange termijn een systeem van de grond te krijgen, waarbij ook aan al deze speciüeke belang- stelling tegemoet zou worden gekomen, werd niet groot geacht. Na overleg met een groot aantal belanghebbende in- stanties is uiteindelijk gekozen voor de navolgende klassificatie. Deze is deels gebaseerd op het gebruik van de bodem, deels op de topografische gesteldheid. 1. Spoor-, tram- en metrowegen 2. Verharde wegen 3. Onverharde en halfverharde wegen 4. Vliegvelden 5. Waterreservoirs 6. IJsselmeer 7. Waddenzee, Eems, Dollard 8. Noordzee 9. Zeeuwse strömen 10. Overig water breder dan 6 meter 11. De lf stofwinning 12. Industrie- en haventerreinen 13. Soeiaal-culturele voorzieningen 14. Overige openbare voorzieningen 15. Handel 16. Dienstverlenende sector 17. Woongebied 18. Wonen-werken gemengd 19. Bouwterreinen voor industrie- en haventerreinen 20. Bouwterrein voor overige bestemmingen 21. Stortplaatsen 22. Wrakkenopslagplaatsen 23. Begraafplaatsen 24. Sportterreinen 25. Volks tuinen KT 1982. VIII. 2 13

Kartografisch Tijdschrift | 1982 | | pagina 15