wordt in 1982 onderzocht wat de consequenties zijn van de gevolgde werkwijze. Actualisering van de gegevens Het opzetten van een systeem heeft betrekkelijk wei nig waarde als niet regelmatig de gegevens worden aangepast aan de actuele situatie. Hiertoe wordt aan de gemeenten gevraagd elke twee jaar op niet-inge- kleurde topografische kaarten 1 10.000 aan te geven, welke gedeelten in de afgelopen twee jaar een andere vorm van bodemgebruik kregen. Dit is per 1 januari 1979 en per 1 januari 1981 gedaan. Het is de bedoe- ling dit in 1983 weer te herhalen. Als uitgangspunt dienen hiertoe de duplicaat-kaart- bladen die de gemeenten voor hun eigen archief in te kenden. Bij het C.B.S. worden aan de hand van de wijzigin- gen die door de gemeenten zijn aangegeven de C.B.S.- kaarten bijgewerkt, waardoor deze weer actueel zijn. Daamaast worden de veranderingen in het bodemge bruik zodanig opgemeten en verwerkt, dat zichtbaar wordt welke oppervlakte overgaat van de ene vorm van bodemgebruik naar de andere (zie fig. 2). Aan de gemeenten wordt verzoeht elke twee jaar hun eigen kaart ook volledig bij te werken opdat de C.B.S.-exemplaren en de archiefkaarten van de ge meenten identiek zijn. Bladvernieuwing Tevens is het C.B.S. begonnen met de systematische vemieuwing van de kaarten. Zoals bekend worden de topografische kaartbladen periodiek vernieuwd. Ge- durende de periode die ligt tussen twee vernieuwingen geven de gemeenten de veranderingen in het bodem gebruik op min of meer verouderde bladen aan. In de meeste gevallen heeft het nieuwe bodemgebruik ech ter ook tot gevolg dat bestaande topografische grenzen wijzigen. Het is daardoor voor de gemeenten uiterst moeilijk om exact de begrenzingen van het nieuwe bodemgebruiksperceel aan te geven. Bij het C.B.S. wordt het bodemgebruik daarom, zo als dat op de aanwezige kaarten is aangegeven, inge- tekend op de bladen met de vemieuwde topografie. In bijna alle gevallen is het mogelijk om het bodem gebruik inte passen in de nieuwe topografie. De gemeenten ontvangen van het C.B.S. van de nieuw ingetekende kaartbladen een kopie. Hierdoor kunnen de archiefkaarten van de gemeenten eveneens periodiek worden vernieuwd. Voor de gemeenten is dit noodzakelijk om de wijzigingen in het bodemge bruik in de körnende jaren aan het C.B.S. te kunnen blijven verstrekken. Controle Belangrijk is dat de gegevens, die door de gemeenten zijn verstrekt steeds berusten op een juiste interpre- tatie van de definities. Daartoe worden de kaartbla den aan een vrij strenge controle onderworpenVraag- punten worden met de gemeenten besproken, hetgeen bij dit systeem van gegevensverzameling veel een- voudiger is dan bij de vroegere vragenlijsten. Veel steun bij het toepassen van controles in geval van twijfel aan de juistheid van de opgaven is met name gekregen van de Provinciale Pianologische Diensten (P. P.D. 's). Aangezien het voornemen voor het uit- voeren van allerlei activiteiten, zoals de bouw van woningen en bedrijfspanden, de aanleg van wegen enz. ter goedkeuring aan de P. P.D. 's worden voorgelegd, is daar namelijk veelal bekend of met de genoemde activiteiten al is begonnen. Sinds kort is het C.B.S. ook begonnen met het con- troleren van de kaarten aan de hand van luchtfoto's. Een aantal vraagpunten kan met behulp van lucht foto's vrij goed worden opgelost. Dit betreft namelijk vooral die gedeelten waar het bodemgebruik sterk is gewijzigd en waar de topografie op de kaart weinig steun meer biedt voor het intekenen daarvan. Met behulp van luchtfoto's wordt nagegaan of het terrein op de juiste plaats is aangegeven, of de contouren juist zijn (vooral bij nieuw aangelegde wegen heeft men vaak de neiging deze te breed aan te geven) en of de verandering werkelijk al heeft plaatsgevonden. Soms is men namelijk geneigd vanaf plankaarten het bodemgebruik in te tekenen zonder dat de plannen al (volledig) zijn gerealiseerd. Beschikbare gegevens De volgende gegevens zijn beschikbaar: a. oppervlaktegegevens per categorie van bodem gebruik per gemeente, combinaties van gemeen ten (nodaal gebied, economisch-geografisch ge- bied, COROP-gebied, provincie, Nederland) en per kaartblad. Het is mogelijk uitkomsten samen te stellen van andere combinaties van gemeenten, mits het een samenvoeging betreft van hele gemeenten; b. oppervlaktegegevens per categorie van bodem gebruik per Vierkant van 500 x 500 meter. Hierbij moet de kanttekening worden geplaatst dat dit een nevenprodukt betreft. Bij deze zeer kleine een- heden kunnen de afwijkingen relatief groot zijn, aangezien het in eerste instantie niet een van de belangrijkste doelstellingen was om uitkomsten in deze zin te publiceren; c. de kaartbladen liggen bij het C.B.S. ter inzage. Omdat de CBS-kaarten elke 2 jaar worden ge- actualiseerd blijft niet van elke peildatum de situatie op kaart beschikbaar; d. bij het C.B.S. kunnen kleurenfoto's worden besteld van de kaartbladen. Per kaartblad zijn de gegevens van dfen enkele gemeente ingekleurd. Het is moge lijk afdrukken met een afwijkende schaal te ver- krijgenKopiefe'n op de schaal 1 10.000 (dezelfde schaal als de originele bladen) geven een goed beeld. Verkleinen naar schaal 1 25.000 is ook zeer goed mogelijk. De prijs is dan aanzienlijk lager; e. bij het C.B.S. kunnen ook kleurenkopiefe'n worden besteld van de bodemgebruikskaarten. Een nadeel is, dat het niet mogelijk is van een kaartblad fefen kopie te maken aangezien het maximumformaat van de kopiefe'n A-3 is. Van 1 topografisch blad moeten daardoor 8 kopiefe'n worden gemaakt om een volledig beeld te verkrijgen, de kwaliteit is echter zeer goed en de prijs veel lager dan van kleurenfoto's f. de basisgegevens kunnen op magneetband worden KT 1982. VIII. 2 15

Kartografisch Tijdschrift | 1982 | | pagina 17