r- verstrekt; g. publikaties met toelichtingen en uitkomsten voor Nederland per gemeente en voor combinaties van gemeenten als bij a. genoemd. Gebruikers Een van de belangrijkste gebruiksdoeleinden is het ruimtelijk beheer. Voor bijvoorbeeld het samen stellen van streekplannen is de bodemstatistiek een belangrijke bron. Andere gebruikers zijn o.a. de departementen van Landbouw en VisserijCultuur, Recreatie en Maatschappeiijk Werk, Volksgezond- heid en Milieuhygiene en Economische Zaken. Ver- der kunnen worden genoemd Staatsbosbeheer, het Landbouw-Economisch Instituut, het Eeonomisch Instituut voor Bouwnijverheid, Eeonomisch-Techno- logisehe Instituten, provineiale waterstaten e.a. Tenslotte wordt voor onderzoeksdoeleinden veel ge- put uit de bodemstatistiek. Met name kunnen worden genoemd geografisehe instituten van universiteiten. Opvallend daarbij isdat de vraag naar kartografi- sche gegevens groter is dan voorzien was. Bij de opzet van de vernieuwde bodemstatistiek was het kaartbeeld eigenlijk alleen als hulpmiddel bedoeld voor het verkrijgen van cijfermatige informatie. Thans blijkt dat er een groeiende behoefte is aan kartografische informatie. Aan het verkrijgen van een duidelijk kaartbeeld wordt momenteel daarom meer aandacht besteed dan gedurende de eerste jaren. Relatie met de GBKN Tijdens de voorbereidingen voor de vemieuwing van de bodemstatistiek, maar ook gedurende latere fasen, is de mogelijkheid nagegaan of de GBKN als basiskaart kon dienen voor het aangeven van het bodemgebruik. In 1976 is het C.B.S. gestart met de huidige opzet van de bodemstatistiek. In een vrij körte tijd moes- ten vanheel Nederland gegevens beschikbaar zijn. Op dat moment was er nog geen GBKN voor heel Nederland, doch slechts voor een zeer klein deel. In uitstel van de vernieuwde opzet van de bodemsta tistiek zag het C.B.S. weinig heil. Maar ook momenteel moeten nog de nodige kantte- keningen worden geplaatst bij de GBKN als basis kaart voor het bodemstatistiek. wij zigingen Komt er ooit een moment dat van heel Nederland grootschalige basiskaarten beschikbaar zijn Ook in een systematische bijhouding is nog niet voorzien Bovendien kan voor de bodemstatistiek de schaal be- ter niet te groot zijn. Bij grootschalige kaarten zal door een aantal berichtgevers veel gedetailleerder worden gewerkt dan wordt beoogd. Zoals hierboven is vermeld acht het C.B.S. de kans om een systeem van de grond te krijgen, waarbij systematisch veel gedetailleerder wordt gewerkt en dus automatisch (veel) meer verschillende vormen van bodemgebruik worden onderscheiden niet groot. De schaal heeft bovendien invloed op het aantal benodigde bladen Nu werkt het C.B.S. met ongeveer 3.500 bladen. Bij een schaal 1:2. 000 zullen dat er ongeveer 15 tot 20 x zoveel zijn, dus ongeveer 60.000 bladen. Daarbij komt dat bij de GBKN de schaal variabel is. hl de inhoud van de kaarten heeft het C.B.S. zieh minder verdiept. Duidelijk is wel, dat de GBKN steun kan bieden bij het inkleuren van het bodemgebruik, meer dan de huidige kadastrale kaarten. De indruk bestaat evenwel, dat voor het aangeven van het bodemgebruik de topografische kaart toch nog meer steun biedt dan de GBKN. Summary Since 1946 the Central Bureau of Statistics (C.B.S.) collects Information on land use in the Netherlands. In 1976 a new method of data collection and representation has come into practice. Municipalities are requested for basic Information on land use in their territory. This information has to be drawn on map sheets of the topographical map of the Netherlands at the scale 1 10. 000. Measuring, checkmg of the information and preparing of statistics is done by the C.B.S. Every two year a revision of the map manuscripts and statistics is executed. Statistical information and copies of the land use maps (at the Scale 1 to 1 or at a reduced scale) can be ordered from the C.B.S. The information on land use is used by a wide ränge of institutes and organizations engaged in regional plann ing. C. B. S. -kaart 21 21 24 T [Im gewijzigde C. B. S. -kaart Fig. 2. Voorbeeld van de verwerking van wijzigingen in het bodemgebruik (fictief, betreft 1 vierkant van 500 x 500 meter). De dikke lijnen zijn de contouren van bodemgebruikspercelen, de dünne lijnen die van de topografische ondergrond, soms vallen deze lijnen samen. De cijfers geven een codering aan van het bodemgebruik. Voor de verwerking van de uitkomsten in tabelvorm zie blz. 16 onderaan. KT 1982. VRI. 2 17

Kartografisch Tijdschrift | 1982 | | pagina 19