voor PTT-kaarten op de schaal 1 1000 gebruikt. Met behulp van een speciaal ontwikkelde legenda met begripsdefinieringen worden ruimtelijk structureren- de elementen van een nationale/regionale relevantie gepresenteerd. In technisch opzicht worden deze elementen op grond van hun verschijningsvorm en direkte ruimtebeslag door middel van drie soorten Symbolen weergegeven, te weten: - vlaksymbolen voor bijvoorbeeld woongebieden werkgebieden, natuurlijke gebieden, recreatieve voorzieningen, water, beschermingszones, enz. - lijnsymbolen voor bijvoorbeeld wegen, spoorwegen, leidingen, straalpaden. - puntsymbolenonderscheiden in cirkels, Vierkanten en driehoeken met daarbinnen cijfers, letters en tekens voor nadere inhoudelijke informatie. Punt symbolen worden toegepast in dien het feitelijke terreinbeslag niet groot maarhet funktionele aspekt van het element daarentegen wel belangrijk is. Het onderzoek naar de kartografische wensen voor plannings-, onderzoeks- en beleidsaktiviteiten met betrekking tot het ruimtelijke systeem (in het bijzon- der het economische, sociale en ecologische systeem) heeft tot nu toe geresulteerd in een aantal elementen, welke met behulp van ca. 100 Symbolen en tekens wor den weergegeven. Om de overzichtskaarten Ruimtelijke Structuur te kunnen vervaardigen dienen diverse van derden te ontvangen kaarten, gidsen en nota's als bron. Als bronnen zijn te vermelden: - Provinciale Pianologische Diensten ten behoeve van onder meer detailleringen binnen de verblijfs- en dagrecreatieve voorzieningen, oppervlaktewinning delfstoffen, plannen. - Economiscn Technologische Instituten voor gege- vens over de aard van bedrijfsterreinen. - Staatsbosbeheer/Provinciale Landschappen voor het aangeven van natuurlijke gebieden met in het bijzonder maatregelen gericht op het behoud van natuur en landschap. - Centraal Bureau voor de Statistiek voor de bodem- statistiek met een 31-tal categorieSn. Deze bron wordt eiders in dit tijdschrift besproken. Momenteel leveren ca 50 bronnen gegevens, welke geheel of voor een deel kunnen dienen voor de opbouw van de overzichtskaart Ruimtelijke Structuur. Het streven is om de mutatiecycli van deze gegevens ge- lijk met die van de CBS-bodemstatistiekkaart te ta ten lopen, dat wil zeggen ddn maal per twee jaar. Naast de in den lande aanwezige informatie worden tevens procedures ontwikkeld, welke leiden tot de opzet van (karto)grafische bestanden bij derden. Ge- zien het eerder genoemde deel van de taakstelling van de afdeling Informatievoorziening betreffende het bevorderen van het multifunctionele karakter en uniformering en harmonisering van classificatie- en lokatiesystemen resulteert dit in Produkten op de schaal 1 25.000 gebaseerd op het overlay-systeem welke ten behoeve van de koppeling aan de Basiskaar- ten Ruimtelijke Structuur identieke Symbolen bevat- ten. Voorbeelden van instanties met dergelijKe in opbouw zijnde (karto)grafische bestanden, voorzien van inhoudelijke gegevens, zijn het Instituut voor Afvalverwijdering en de Vereniging van Waterleiding- bedrijven in Nederland. Van de Basiskaarten Ruimtelijke Structuur, geent op de topografische bladindeling, is momenteel ca 60% gereed en bijgewerkt tot 1-1-1979. De gereedzijnde bladen bedekken de provincies Drente, Utrecht, Noord-Holland, Zuid-Holland, Noord- en Midden- Limburg en het gewest Twente. Omdat de Rijks- planologische Dienst in het kader van de voortgangs- analyse met betrekking tot de Verstedelijkingsnota haar prioriteit aan de stadsgewesten heeft gesteld, worden de werkzaamheden aan de Ruimtelijke Struc- tuurkaarten hierop afgestemd. Dit betekent, dat na de kaarten van de stadsgewesten Groningen, Zwolle en Arnhem/Nijmegen momenteel wordt gewerkt aan de kaarten van de stadsgewesten in de provincies Noord-Brabant en Limburg. Naast de reeds genoemde basiskaarten vervaardigt de Afdeling Informatievoorziening tevens overzichts kaarten van Nederland op de schalen 1 250.000 en 1 500.000, welke partife'le beeiden bevatten. Omdat het totale bestand van de eerder besproken Basiskaarten Ruimtelijke Structuur nog niet gereed en dus nog niet gedigitaliseerd is, geschiedt een deel van de produetie van de genoemde kaarten 1 250.000/ 1 500.000 nog manuaal. Deze overzichtskaarten zijn ook geent op een overlay-systeem en het zwart/wit- principe. Met behulp van een eigen repro-systeem, waartoe een lichtdrukkerij en donkere kamer behoren, zijn de vervaardigde zwart/wit-kaarten te vermenig- vuldigen Het Automatisch Kaartte ken sy s teem Het feit dat de Basiskaart Ruimtelijke Structuur tevens dient als basis voor het leveren van coördi- naatadressen, heeft tot gevolg dat deze kaart gedigi taliseerd wordt ten behoeve van het Automatisch Kaarttekensysteem (AKTS). Het gemiddeld aantal gedigitaliseerde punten per blad bedraagt ca 4000 het maximum is ca 11.000 punten. Omdat vele gebruikers voor hun eigen discipline het totale, integrale beeld niet nodig hebben, kunnen met behulp van het AKTS overzichten van geselecteerde categorieen ruimtelijk structurerende elementen in Nederland of deelgebieden van Nederland worden weergegeven. Tevens behoort het tot de mogelijkheden deze elementen aan specifieke inhoudelijke gegevens te relateren. Naast dit selectievoordeel behoren tevens direkt- en indirekt kleurtoepassingen en weergave op diverse schalen tot de mogelijkheden. Momenteel worden in het kader van de voortgangs- analyse Verstedelijkingsnota via een automatische werkwijze kartografische Produkten van stadsgewes ten vervaardigd, welke een aantal specifieke elemen ten bevatten. De schaal van deze kaarten bedraagt 1 50.000. Voor enkele Provinciale Pianologische Diensten zijn dienovereenkomstige Produkten geplot, welke onder meer als een basis van steekplanaktivi- teiten dienen. Het is niet de bedoeling om bij kleine oplagen de plotter als een reproduktiemachine te laten funktionerenIn deze wordt het Ohicolor-systeem toegepast. Bij dit kleurendruksysteem worden foto grafisch verkleinde overlays gecombineerd met plotteruitvoer. Bij de Afdeling Informatievoorziening is tevens het RUDAP-systeem in ontwikkeling, welke afkorting 20 KT 1982. VRI. 2

Kartografisch Tijdschrift | 1982 | | pagina 22