f*f| p Zowel op de topografische als op de militaire kaart zijn de rivieren in blauw, de wegen in rood en de dor- pen en bergen in zwart getekend. De dorpen zijn weergegeven door cirkels met een diameter van 7 mm waarin de naam van het dorp is vermeld. Enkele gro- tere cirkels geven de ligging van grotere dorpen aan. De Steden zijn door een Vierkant weergegeven, even- eens met de naam erin. De bergen zijn getekend met een arcering en omge- ven door wat men beschouwt als een soort hoogtelijn. Terwijl de rivieren met name genoemd worden, even- als de dorpen, worden maar twee bergen benoemd. In het oosten (links op de kaart) wordt een groot berg- massief voorgesteld, het Jiuyi-gebergte (1810 m.). Negen kolommen stellen de negen top- pen van het gebergte voor, alsmede de negen keizerlijke forten die in dit ge- bied gebouwd werden. De kolommen zijn keizerlijke Symbolen, dezelfde die men kan aanschouwen op het Tinnamen Plein in Bei'jing. De weergave van het relife'f is merkwaardig. De berg- kammen zijn met een gebogen lijn met karteltandjes weergegeven: dit is het Chinese karakter voor berB: Het symbool aan de andere kant van de karteltandjes kan vergeleken worden met die op de topo grafische kaart. De grGns van het gebied is aangegeven met een rechte, rode lijn längs een bergkam. Het gebied wordt gedefinieerd als het dal van de Shen Ping rivier. Längs deze grens vindt men op min of meer regelmatige afstanden driehoe- ken die de plaats aangeven van observatieposten en vuurplaatsen voor het doorgeven van rooksignalen (in het Chinees feng genoemd Op deze kaart zijn de wegen niet met volle rode lijnen aangegeven, zoals op de topografische kaart, maar met stippe Iii jnen. De dorpen zijn weergegeven als cirkels met de naam erin. Op deze kaart werd extra (thematische) informatie gegeven naast het symbool. De militaire kaart De militaire kaart op een schaal 1 100.000 geeft een gedetailleerd beeld van de militaire installaties in het gebied. Het dorp Shen Ping (veilig, diep water), gelegen aan de oevers van de Shen Ping rivier, is als een vestigingsstadje weergegeven (aan de onder- .J kant van de kaart: zwart Vierkant met dikke omlij- ning). De centrale plaats, het kasteel van Jiandao, is driehoekig van vorm met uitstaande torens en is gebouwd op een verhoging tussen twee rivieren. In de nabijheid van het fort werd een stuwmeer aange- legd om het fort van water te voorzien. De wachttoren aan de kant van het meer is groter dan de andere to rens, waarschijnlijk om een betere bescherming aan de watervoorraad te kunnen bieden. Het symbool dat gebruikt is voor de dam lijkt ver ras send veel op de Sym bolen die op moderne kaarten worden gebruikt. Aan de zuidkant van het kasteel werd een loop- graaf aangelegd waarlangs het kasteel in geval van nood verlaten kon worden 35 gezinnen, 45 gezinnen getrouw thans leeg aan het regime De tekst werd geplaatst in een willekeurige richting, zoals dat het beste uitkwam. De eerste publikatie over de vondsten in de Changsha- graven is een zwart-wit brochure Gu Di tu (Oude Kaarten) uit 1975, die foto's van de originele kaarten, interpretatieschetsen en teksten in het Chinees bevat. Binnenkort is een gekleurde uitgave van deze kaarten te verwachten. N o ot De auteur dankt de heer Gao Jun, post-graduate Stu dent in de kartografie aan het ITC Enschede, voor het beschikbaar stellen van de kaarten en de overige gegevens Inmiddels is een verslag van deze vondst gepubliceerd door R.R.C. de Crespigny, docent in de Chinese taal aan de Australian National Universily (Cartography vol. 11, no. 4, September 1980, pp. 211-222). Summary In the years 1971-1973 the two oldest maps ever found in China wereexcavated from graves dated 168 B.C. (Han Dynasty). Both maps, a topographic one and a military one drawn on Silk, show the region of the Shen Ping river (between Guangzhou Canton) and Changsha) KT 1982. VHI.2 23

Kartografisch Tijdschrift | 1982 | | pagina 25