Moderne kaarten en atlassen geihventariseerd. Daaruit is gebleken dat de verza- meling ruim 65.000 kaartbladen en ongeveer 900 atlassen telt (zie tabel 1). bijgewerkt tot 1 januari 1980 Tabel 1. Opbouw en omvang van de verzameling. Verder zijn er 8 globes, ca. 180 wandkaarten, 26 reliefmodellen en ca. 12.000 luchtfoto's. Deze deel- verzamelingen worden achtereenvolgens besproken. Oude kaarten en atlassen Vanaf het ontstaan van de bibliotheek is er altijd geld beschikbaar geweest om belangrijk oud karto- grafisch materiaal aan te kopen. Dat dit niet is na- gelaten bewijst de rijke inhoud van de deelverzame- ling oude kaarten en atlassen, daterend van vddr 1850. Direkt al in 1909 kocht Niermeyer een twintig- tal belangrijke kaarten en acht atlassen van Neder- landse kaartmakers uit de 17e en 18e eeuw, uit de katalogus Geographie - Voyages van Frederik Muller te Amsterdam (4). Hiermee werd voorkomen dat deze belangrijke uitgaven door Amerikanen werden opge- kocht en zo voor Nederland verloren zouden gaan (5) Deze aankoop bestond voornamelijk uit zeekaarten, zeeatlassen en wereldatlassen en werd gedaan omdat in de geografiestudie toentertijd een belangrijke plaats was weggelegd voor de bijdrage van de Neder- landers aan de ontwikkeling van het wereldbeeld en de daarmee gepaard gaande koloniale expansie. Voorbeelden hiervan zijn kaarten vervaardigd door o.a. Mercator, Gastaldi, Van Geelkerck, Barentsz. Van Alphen, Doncker, Brouwer en de beroemde atlassenuitgevers Hondius, Janssonius en Blaeu. In later jaren verschoof de belangstelling van de maritieme kartografie naar de geschiedenis van de kartografie van Nederland. Dit blijkt uit de vele kaar ten van Nederland uit de 18e en 19e eeuw, waaronder hoogheemraadschapskaartenwaterstaatskaarten rivierkaarten, m'ilitaire kaarten en de eerste uitga ven van de Nederlandse topografische kaarten. Hier- toe wordt het werk gerekend van kaartprodueenten als de Hattinga's, Schenck, Tirion, Valck, Covens en Mortier, R. en J. Ottens, Bolstra en anderen. In het regeringsbesluit dat de weg opende voor het geografie-onderwijs werd de wens ultgesproken dat deze opleiding volledig moest zijn. Dit hield in dat de mogelijkheid geschapen moest worden om het hele aardoppervlak te bestuderen, waarvoor de overzichts- kaarten van de hele wereld of van grote delen daar- van aanwezig moesten zijn, evenals de topografische kaarten van de belangrijkste landen. Momenteel zijn (vrijwel) komplete topografische series aanwezig van West-Europa, de Verenigde Staten, Indonesie en Australid als ook van delen van Afrika en Azife", in schaal uiteenlopend van 1 25.000 tot 1 250.000. Van Nederland zijn de verschillende edities van de topografische kaart 1 25.000 en 1 50.000 bijna kompleet aanwezig (van T.M.K, tot en met de 'noodeditie' 1 25.000). Daarnaast zijn er series overzichtskaarten (met een schaal kleiner dan 1 250.000), die kompleet aanwezig zijn voor zover versehenen. De belangrijkste zijn de International Map of the World 1 1.000.000 en de Karta Mira 1 2.500.000. Ook de World Topographical Map 1 500.000 zal op den duur in zijn geheel aanwezig zijn. De deelverzameling moderne kaarten en atlassen be- staat voor 65% uit topografisch en voor 35% uit the matisch kaartmateriaal. Wat de thematische kaarten aangaat wordt er niet zo'n hoge graad van volledigheid nagestreefd. De losse, d.w.z. zelfstandige, thema tische kaarten worden aangeschaft voor zover ze van belang zijn voor het onderwijs en onderzoek of re- presentatief zijn voor het thema dat wordt afgebeeld. Van de series wordt slechts een gedeelte aangekocht. De series waterstaats-, bodem-, geologische en geomorfologische kaart van Nederland (alle op de schaal 1 50.000) zullen na verschijning kompleet aanwezig zijn, evenals enkele buitenlandse series. Deze deelverzameling bevat voorts een groot aantal algemeen-geografische, nationale, regionale en thematische atlassen. Een bijzondere plaats wordt ingenomen door het werk van F. W. Michels (1906-1975)Deze eigentijdse kar- tograaf ontwikkelde een eigen kartografische stijl (panoramakaarten) die zozeer werd gewaardeerd dat prof. Koeman hem in 1974 verzocht "om een voor zijn arbeid representatief te noemen verzameling aan kaartmateriaal te willen afstaan aan het Geografisch Instituut van de Rijksuniversiteit te Utrecht". Aan dit verzoek gaf Michels gevolg; hij voorzag zijn ver zameling van een katalogus waarin hij ook een levens- beschrijving en "toelichtende beredeneringen" met betrekking tot zijn manier van kaartmaken opnam (6) Facsimile 's De deelverzameling facsimile-uitgaven bestaat uit een kleine 4000 kaartbladen en 135 atlassen. De laat- ste tientallen jaren zijn vele, met name belangrijke en vaak zeldzame oude, kaarten en atlassen in een fotografische herdruk versehenen en door het Geogra fisch Instituut aangekocht. Dit biedt de mogelijkheid door eigen aanschouwing een goed beeld te verkrijgen van de ontwikkeling van het wereldbeeld en van de geschiedenis van de kartografie, zowel nationaal als deelverzameling (eigenaar) aantal kaart bladen aantal atlas sen oude kaarten en atlassen (v<5<5r 1850) (Geografisch Instituut) 2.300 61 moderne kaarten en atlassen (nä 1850) (Geografisch Instituut) 59.500 715 facsimile kaarten en atlassen (Geografisch Instituut) 3.585 135 kollektie Moll (Universiteitsbibliotheek) 1.380 10 kollektie Ackersdijck Universiteitsbibliotheek) 1.465 16 KT 1982. VIII. 2 29

Kartografisch Tijdschrift | 1982 | | pagina 31