matie aan gebruikers, gebeurt onder meer door het organiseren van tentoonstellingen, het uitgeven van aanwinstenlijsten, het geven van werkkolleges en speciüeke dienstverlening aan bezoekers. Passieve ontsluiting is eveneens het geven van informatie, echter niet over een bepaald onderdeel van de verza- meling, niet voor ddn of enkele bezoekers en niet tijdelijk, maar informatie die altijd beschikbaar is voor iedereen en van alle onderdelen van de verza- meling in de vorm van katalogi. De kaartenverzameling is toegankelijk gemaakt door middel van een regionale en een thematische katalo- gus. De regionale katalogus is opgebouw uit 13 hoofdgroe- pen die samen de hele wereld omvatten. Binnen elke hoofdgroep is een verdere onderverdeling in (groepen van) landen gemaakt. De thematische katalogus bestaat uit 18 rubrieken waarbinnen de hiervoor genoemde regionale indeling wordt gehanteerd. De indeling van de twee katalogi dateert, net als de verzameling zelf? uit het begin van deze eeuw, waar- door bijvoorbeeld Finland nog bij Europees-Rusland is ingedeeld en de thematische katalogus rubrieken als schetskaarten en expeditiekaarten bevat. Beide katalogi bevatten zowel kaarten als atlassen (inklu- sief de wandkaarten en reliefmodellen)Luchtfoto's zijn via een aparte regionale en thematische katalo gus ontsloten, omdat ze tot 1979 door een andere af- deling beheerd werden. De kollekties Moll en Ackers- dijck zijn open gelegd door middel van gedrukte katalogi Het beschrijven van kaarten en atlassen vond tot voor kort nog plaats volgens de 'Regels voor de titelbe- schrijving', vastgesteld door de Rijkscommissie van advies inzake het bibliotheekwezen (10). Nu wordt er beschreven volgens de ISBD(CM) (International Standard Bibliographie Description for Cartographic Materials) (11), een standaard, die aanwijzingen geeft voor de (bindende) volgorde van en de punktuatie tussen de verschillende beschrijvingselementen. Berging Voor het opbergen en bewaren van de kaarten wordt vnl. gebruik gemaakt van metalen ladenkasten (hori zontale berging) en van een hangend en een staand vertikaal bergingssysteemVoor het overige maakt men gebruik van dozen (gevouwen kaarten, luchtfoto's), atlassenkasten, archiefkasten (gevouwen kaarten, atlassen), rails (wandkaarten) en vitrines (enkele globes) Gebruik van de verzameling De kaartenzaal is voor iedereen vrij toegankelijk. Kaarten en atlassen kunnen daar ter plaatse worden geraadpleegd en bestudeerd, want deze worden niet uitgeleend. Wel wordt de mogelijkheid geboden foto- kopieen te laten maken en desgewenst foto's. Volgens tellingen bedraagt het aantal bezoekers ongeveer 1500 per jaar. Dit betreft voor 75% universitaire be zoekers, merendeels Studenten en stafleden van het Geografisch Instituut, maar ook van andere instituten zoals planologie, vegetatiekundegeschiedenis, e.d. Ongeveer een kwart van de bezoekers komt van bui- ten de Utrechtse Universiteit. Deze heterogene groep bestaat o.a. uit medewerkers van andere onderzoeks- instellingen, uit partikulieren en uitgeversBehalve door bezoekers wordt ook vaak telefonisch en schrif- telijk een beroep op de kaartbeheerder en zijn verza meling gedaan met vragen van uiteenlopende aard. De kaartenverzameling van het Geografisch Instituut van de Rijksuniversiteit Utrecht is gehuisvest in het Universiteitskomplex De Uithof (Transitorium 2, 5e verdieping), Heidelberglaan 2, 3584 CS Utrecht. De openingstijden zijn van 9.00 tot 17.00 uur op maandag tot en met vrijdag. Voor inlichtingen kan men zieh wenden tot de kaart beheerder, de heer R.P. Oddens (tel. 030 - 53 44 01). Literatuur 1. Gids voor Kaartenverzamelingen in Nederland. Samengesteid door Annemieke van Slobbe. Amersfoort; Alphen aan den Rijn, 1980. 2. W.A.M. van den Dries, Kaartenverzamelingen in Nederland. In: Kartografisch Tijdschrift 1977. III.3, blz. 17-20. 3. J.B.L. Holen J.P. Bakker, Prof. dr. Karl Oestreich 1873-1948. In: T.K.N.A.G. LXV (1948) blz. 3-18. 4. Catalogue de geographieGeographie - voyages; globes - cartes - vues - manuscrits - livres. Amsterdam, 1910. 5. Oude kaarten en globes uit het bezit van de Uni- versiteitsbibliotheek, het Universiteitsmuseum en het Geografisch Instituut der Rijksuniversiteit te Utrecht. Tentoonstellingskatalogus 17 decem- ber 1964 - 14 januari 1965. Met een inleiding van J.G. van Cittert-Eymers, D. Grosheide en C. Koeman. Utrecht, 1964. 6. F.W. Michels aan Geografisch Instituut Rijks universiteit Utrecht. "Verzameling Cartogra- fische Werkstukken", Getypt manuscript.Amster- dam, 1974. 7. C. Koeman, De kaartenverzamelingen van de Universiteitsbibliotheek te Utrecht. In: Uit Bibliotheektuin en Informatieveld, blz. 358-372. Utrecht, 1978. 8. J. Harms en M. Donkersloot-de Vrij, Catalogus van de kaartencollectie-Moll. Met een inleiding van A.D.A. Monna. Utrecht,1977. 9. Lijst van kaarten in de Ackersdijck-collectie van de Rijksuniversiteit Utrecht. Samengesteid onder redactie van G.G. Schilder. Bulletin van de Vak- groep Kartografie no. 1. Utrecht, 1975. 10. Regels voor de titelbeschrijving van boeken en periodieken: voorlopige uitgave. Rijkscommissie van advies inzake het bibliotheekwezen. 's-Gravenhage, 1975. 11. ISBD(CM). International Standard Bibliographie Description for Cartographic Materials. IFLA International Office for UBC. London, 1977. KT 1982. VIII. 2 31

Kartografisch Tijdschrift | 1982 | | pagina 33