ANDRE, Albert, L'expression graphique: cartes et diagrammes. Collection Geographie. Paris, Masson, 1980. 224 pp. 327 ill 13 gekleurde kaartbijlagen. Prijs ca. f 30,—. ISBN 225 62832 7 Bij debespreking van Wieland's Diagram en kaart (Romen, Haar- lem 1980) in KT 1981. VII.2 blz. 41 werd reeds gewezen op een gelijk- tijdig versehenen Franstalige uit- gave over hetzelfde onderwerp. Niet alleen de titel, ook de doel- groep van deze laatste publikatie is vrijwel identiek. Het boek van Andrd is geschreven als een alge- mene inleiding tot het gebruik van (karto)grafische hulpmiddelen ten behoeve van aankomende geografie- studenten. Het begrip 'hulpmiddel' wordt door Andre vanuit twee ge- zichtspunten benaderd. Kaart en diagram zijn in de eerste plaats hulpmiddelen om geografische infor- matie te presenteren, maar tevens zijn het hulpbronnen die het geogra- fisch onderzoek richting kunnen ge- ven. De auteur beoogde - volgens het voorwoord - geen fundamenteel leerboek in de kartografie samen te stellen. Het was hem er vooral om te doen de basisbegrippen en -technieken van de kartografische weergave bij te brengen. In deze opzet is de auteur volledig geslaagd. Deze publikatie over grafische vormgeving en weergave is zdlf een opvallend voorbeeld van grafische presentatie geworden. Meer dan 80% van de ruimte wordt ingenomen door grotendeels oor- spronkelijke illustraties; de tekst is kort, maar krachtig. De defini- ties van bepaalde begrippen zoals schaal, generalisatie, zijn puntig en vormen een logisch geheel met aansprekende, originele illustra ties. Waar het gaat om de keuze van een bepaalde wijze van weer gave of om de analyse van een be paalde kaart, wordt begonnen met een körte probleemstelling, gevolgd door een aantal oplossingen waar- bij steeds voor- en nadelen tegen elkaar worden afgewogen. Na drie inleidende hoofdstukken over resp. kartografische publi- katies, wiskundige kartografie (projekties, schaal, coördinaten) en grafische taal, volgt een uit- voerig hoofdstuk over de gebruiks- mogelijkheden van de topografische kaart (kartometrie, kaartanalyse, interpretatie) Dan volgen hoofdstukken over dia- grammen, grafieken en het be- werken van statistische gegevens De behandeling van de thematische kaarten geschiedt gescheiden voor de fysische thema's en de sociaal- economische thema's. Bij de behandeling van de eerst- genoemde onderwerpen passeren de verschillende kaartsoorten de revue, gevolgd door een min-of- meer gestandaardiseerde metho- de voor de bestudering van een gebied met behulp van een topo grafische kaart en geologische, geomorfologische en bodemkun- dige schetskaartenDe tweede groep thematische kaarten is eveneens onderverdeeld naar de weer te geven, e.q. weergegeven verschijnselen: bevolking, neder- zettingen, bodemgebruik, Indus trie. In een kort slothoofdstuk worden praktische aanwijzingen gegeven voor de algemene vormgeving van de grafische presentatie lay-out, schriftkeuze, legenda en randschrift. Op de laatste pagina van het boek tracht de auteur een antwoord te formuleren op de vraag: la car- tographie, science ou technique? Deze vraagstelling en de stelling- name van Andrd lenen zieh er voor om in vertaalde vorm, en voorzien van enkele kanttekeningen, in een van de volgende afleverin- gen van het KT wat breder aan de orde gesteld te worden. AI met al verschaft deze publika tie ons een uitermate praktische handleiding voor het zelf samen stellen en het gebruik van kaarten door geografen. Door de gekozen vorm is het didaktisch gehalte hoog. Heiaas is ook de taalbarriere hoog. Een Nederlandse vertaling of be- werking zou een zeer bruikbare inleiding tot de kartografie opleve- ren, waarvan niet alleen geogra fen maar ook kartografen veel konden leren. P.W. Geudeke WORTHINGTON, B.D.R. and Robert GANT, Techniques in Map Analysis. London, Macmillan Education Ltd. 1975. 104 pp., 80 ill.10 kaartfragmenten ISBN 333 16667 1. Het leren omgaan met kaarten, en vooral het leren "zien" van het landschap met behulp van kaarten heeft in het Britse onderwijs al vanouds een belangrijke rol ge- speeld. Hoe vaak ziet men tijdens een reis door Engeland niet groep- jes leerlingen bezig met "field study"! Toch hebben de auteurs van de onderhavige publikatie onderkend dat bij aankomende geograüe- studenten grote verschillen voor wat betreft vaardigheid in het kaartge- bruik bestaan. Met deze publikatie beogen zij een meer systematische aanpak bij te brengen voor wat be treft de analyse en interpretatie van topografische kaarten uitge- geven door de Ordnance Survey Het is een boek vol oefeningen ge- baseerd op fragmenten van de kaart- series 1 10.560, 1 25.000 en 1 63.360. De betekenis van andere kaarten, in samenhang met het ge bruik van de topografische kaart, wordt aangetoond aan de hand van fragmenten van oude kaarten, geologische kaarten en bodemge- bruikskaarten. KT 1982. VIII. 2 43

Kartografisch Tijdschrift | 1982 | | pagina 45