ties (soms een kwart pagina). De vorm van het betreffende wereld- deel wordt dan vrijwel onherken- baar. Veelvuldig wordt een onnodige kombinatie van diagram en kaart toegepast. In een samengesteld staafdiagram wordt voor een be- paald produkt het aandeel van de tien belangrijkste landen in de wereldproduktie aangegeven (overigens zonder absolute kwan- titatieve gegevens)Via nodeloos ingewikkeld verlopende lijnen van het diagram naar de bijbehorende wereldkaart wordt de ligging van de betreffende landen met een ge- kleurd bolletje op de kaart aange geven. Wanneer niet ddn maar drie Produkten tegelijkertijd wor den aangeduid is de kaart over- bodig: de beoogde funktie van de kaart, het lokaliseren, is verloren gegaan omdat door plaatsgebrek een aantal bolletjes in zee moet zwemmen (o.a. deel 1, p. 124). Enkel een goed diagram zou hier beter voldaan hebben. Evenals bij de kaarten komen een aantal diagrammen bij elke landbe- schrijving terug. Deze geven in- formatie over identifikatie ten op- zichte van de rest van de wereld (oppervlakte, bevolkingsaantal BNP), bevolkings- en inkomens- groei, geldkringloop, bevolkings- samenstelling en levensstandaard. Daarnaast komen er veel 'losse' diagrammen voor. Meestal is ge- bruik gemaakt van driedimensio- nale Symbolen die erg suggestief hadden kunnen zijn wanneer de vorm eenvoudiger was gehouden. Ontwikkelingen in de tijd worden aangegeven door een van de drie dimensies te varife'ren wat de her- kenbaarheid van de Symbolen vaak nog slechter maakt. Vooral de diagrammen worden ge- kenmerkt door een grote mate van originaliteit. Door de vele kleur- rijke afbeeldingen ontstaat een prettig leesbaar geheel. Tot slot nog iets over het artikel onder het trefwoord cartografie. Dit beslaat in totaal 10 pagina's (deel 2, p. 166-175), waarvan de eerste twee geheel worden inge- nomen door een afbeelding van de wereldkaart in 20 gelijkzijdige driehoeken van de Amerikaanse kunstschilder Jasper Johns. In de overige acht wordt vrijwel uitslui- tend aandacht besteed aan het samenstellen en (re)produceren van kaarten. Er wordt overigens wel verwezen naar de artikelen over historische kaarten, kaart- soorten en landmeetkunde die in de volgende delen zullen ver schonen. Tussen de kaartproduk- tie en -reproduktie is een hoofd- stukje over automatisering opge- nomen. Het is jammer dat er geen voorbeeld van een automa tisch vervaardigde kaart is afge- beeld (wel een tekening van een grondboor Het artikel wordt besloten met eenlijstje belangrijke namen. Daarin worden de ICA en het ITC als belangrijke instanties genoemd, en enkele vakbladen uit Amerika en de ons omringende landen. Het is vreemd dat de NVK en het Kartografisch Tijd- schrift niet worden genoemd. De bij deze encyclopedie behoren- de atlas wordt in een van de vol gende nummers van het KT apart besproken. A. van Slobbe BAINES, J. enJ. MALEK, Atlas van het oude EgypteUitgave Elsevier Focus, Amsterdam 1981. 249 pp.34 x 24 cm., 35 kaarten, 30 plattegronden en 500 illustraties in kleur. Biblio- grafie en registers. ISBN 9010035190. Prijs f 69,50. Het begrip 'atlas' wordt in het algemeen niet alleen in kartogra- fische zin gebruikt, maar ook als aanduiding van een verzameling samenhangende illustraties. In die betekenis zijn dan ook de mees- te atlassen van Elsevier op te vat- ten zoals de Atlas van de klassieke beschaving of de Atlas van de oud- christelijke wereld. Met de hier besproken Atlas van het oude Egypte brengt Elsevier echter een Synthese tussen beide interpretaties van het atlasbegrip: het brengt, als altijd een uitgele- zen serie illustraties, maar er is een serie kaarten aan toegevoegd die op zichzelf de titel atlas al zou verdienen. De hoge kwaliteit van dit kartografische deel maakt het de moeite waard om dit werk in dit tijdschrift te signaleren. Het gaat hier om de Nederlandse editie van een in 1980 door Else vier onder de titel "Atlas of ancient Egypt" uitgebrachte inter nationale uitgave, en het is ge- drukt door Mondadori in Verona. De kaarten zijn het werk van John-David Yule. Na een chrono logisch overzicht wordt het cultu- rele kader gepresenteerd met geo- grafische en historische achter- gronden en een overzicht van de verschillende stijlen, met o.a. 10 kaarten van de historische ont- wikkeling gedurende de Oudheid. Daarna volgt een regionale be- schrijving waarbij stroomaf längs de Nijl de verschillende landschap- pen worden beschreven alsmede de ter plaatse aanwezige oudheden. In dit deel vindt men ook de regio nale kaarten op schalen 1 1.000.000 voor Egypte en 1 2.750.000 voor Nubie en detailkaarten op schalen van 1 100.000 - 1 1.000. Het derde deel beschrijft aan de hand van illustraties aspecten van de Egyptische maatschappij zoals het dagelijks leven, de godsdienst, het leger, en de schrijfkunst. Met tevens een uitputtende open- legging van het geboden materiaal door middel van een verklärende woordenlijst, bibliografie, regis ters op plaatsnamen en tref- woorden, en een verantwoording van de illustraties is het hoofd- doel van deze atlas, een systema tisch overzicht te geven van de be langrijkste opgravingsterreinen met oude Egyptische monumenten zowel grafisch, kartografisch als illustratief, zonder twijfel bereikt. De regionale overzichtkaarten heb ben een duidelijk referentiesysteem; ook op de grootschaliger detail kaarten ontbreekt een indicatie van de geografische coördinaten meest al niet. Situatiekaartjes laten tel- kens weer zien waar we nu precies zijn op onze tocht stroomaf längs de Nijl. Het aangeven van tot 3 verschillende namen per plaats, nl. in de huidige, klassieke en oud-Egyptische versie, leidt niet tot onduidelijkheid. De spelling van de plaatsnamen is consequent in het Nederlands getranscribeerd. Op de kaarten geven onbenoemde hoogtelijnen een indicatie van het reliöf, en kleuren delen het gebied in in stedelijk bebouwd of geculti- veerd gebied en woestijn. Op de geschiedeniskaarten in het eerste deel is de ondergrondtint te donker gekozen zodat er onvoldoende con- trast met de gekarteerde inform a- tie is - de andere kaarten hebben dit euvel niet, en tonen fraai op KT 1982. Vin. 2 45

Kartografisch Tijdschrift | 1982 | | pagina 47