lectieontsluiting en Conservering. Daamaast neemt het inlichtingen- werk (intern, binnen- en buitenland) en instructie aan gebruikers van de verzameling nogal wat tijd in be- slag. Verder was zij van mening dat er, gezien de huidige financiele situatie waarin de meeste verzame- lingen verkeren, misschien afspra- ken gemaakt kunnen worden tussen de diverse academische verzame- lingen met betrekking tot de aan- schaf van tijdschriften en kartogra- fische documenten. Een voorwaar- de hiervoor is dat het interbiblio- thecair ruilverkeer gemakkelijker gemaakt wordt. Hiema hield de heer H. Naaijkens van de P. P. D. Noord-Brabant een inleiding over zijn dienst. Deze dienst, die sinds 1942 bestaat, be Staat uit de afdelingen Onderzoek (t. b. v. het eigen beleid)Pönolo gie (opstellen van streekplannen), Gemeentelijke Plannen (toetsing van bestemmingsplannen aan de streekplannen) en Algemene Zaken (ondersteunende dienst). Via een aantal streekplan- en bestemmings- plankaarten illustreerde hij het werk van de P. P. D.De P. P. D. is op dit moment een informatie- systeem aan het opzetten waarin de in de kaarten gebruikte elemen- ten (een 100-tal) gekoppeld worden aan de gemeenten (96) en de be stemmingsplannen (ongeveer 1. 500 per jaar). Hierdoor zal het archief beter beheerd kunnen worden. Om ongeveer half vier kon de heer H. de Graaff van de P. P. D. die de organisatorische kanten van deze dag voor zijn rekening geno- men had, ons een rondleiding geven door het provinciehuis. De dag werd besloten met een bezoek aan de bibliotheek en de archieven van de P. P. D. en de Provinciale Wa terstaat. AI met al weer een geslaagde studiedag. Jan Smits CAERT-THRESOOR In KT 1982. VIII. 2 berichtten wij dat Caert-Thresoor, een nieuw historisch-kartografisch tijdschrift, wordt uitgegeven door de werk- groep voor de geschiedenis van de kartografie. Dit is echter niet hele- maal juist. In de redaktie van Caert-Thresoor hebben weliswaar diverse leden van de werkgroep zitting, maar het blad is geen uit- gave van de werkgroep als zoda- nig. ICA-IGU JOINT WORKING GROUP ON ENVIRONMENTAL ATLASES, 1981 In 1980 werd door de werkgroep een eerste publicatie uitgeb rächt welke thans ook bij Rudolf Muller te koop is: Examples of Environ mental Maps (Madrid, 1980). Bedoeling van deze uitgave was om een aantal methoden te presenteren volgens welke men milieu-gegevens op atlaskaarten kan weergeven. Het is niet zo dat daarvoor al alge- meen geldende voorschriften uit- gewerkt zijn, men heeft het bij de presentatie dan ook bewust bij "samples", monsters, gelaten. Deze opzet is zo aangeslagen dat er voor de conferentie in Warschau in augustus 1982 een vervolgbundel gepland was, waarin alle nog ont- brekende aspecten van de milieu- kartering aan bod zouden komen. De nederlandse bijdrage daaraan kon dankzij hulp van de Stiboka gerealiseerd worden en beschrijft de opzet en kosten van de bodem- kartering in ons land. Naar ver- wachting zal deze vervolgbundel nog vdör augustus 1982 in druk verschijnen. F. J. Ormeling ICA COMMISSION A - COMMISSION ON CONTINUING EDUCATION, 1981 Na Tokyo is het voorzitterschap van deze commissie van prof. Koeman overgenomen door dr. Meine uit de BRD. De nieuwe ta- ken van de commissie betreffen: - het verstrekken van informatie Over kartografie-opleidingen aan ontwikkelingslanden - het uitwerken van leerplannen voor verschillende opleidings- niveaus - het uitwerken van uitrustings- programma's voor materialen en apparaten voor kartografie- cursussen op verschillende niveaus - het aanmoedigen van de uitwisse- ling van ervaringen in practische oefeningen - het aanmoedigen van de produc- tie van kartografie-leerboeken - het aanvullen van de leerboeken met oefeningen-boeken - het stimuleren van regionale op- leidingscentra in de kartografie - het bevorderen van het organise- ren van Seminars over kartogra fie-opleidingen - het helpen opleiden van leerkrach ten voor dergelijke opleidings- centra - het helpen opzetten van corres- pondentie-cursussen voor ver schillende niveaus van kartogra fie-opleidingen - het in stand houden van het onder- wijs in de traditionele kartogra- fische handvaardigheden. Op de eerste bijeenkomst van de commissie, in november 1981 in Frankfurt, bestond het eerste punt van de agenda uit een verslaggeving van de nationale ontwikkelingen op onderwijsgebied. Ook vanuit Nederland is er gerapporteerd in deze zin. De verslagen worden binnenkort gepubliceerd. In Frankfurt zijn vier werkgroepen ingesteld met als taak: a) uitwerken van een enquete naar de behoefte aan 'continuing education' b) uitwerken van opleidingspro- gramma's voor de kartografi- sche praktijk c) uitwerken van onderwijspro- gramma's voor wetenschappe- lijke kartografie d) onderhouden van contact met andere commissies om de kwali- teit van kartografische produc- ten te handhaven. Nederland is in deze laatste werkgroep ver- tegenwoordigd. Men is thans bezig met de voorbe- reiding van een seminar in Afrika waar het opzetten van kartografie- cursussen in ontwikkelingslanden besproken zal worden. F. J. Ormeling ICA COMMISSIE - KAART- PRODUKTIE, 1981 De 6e Algemene vergadering van de Internationale Kartografische Vereniging (Tokyo, augustus 1980) wees commissie B - Kaartproduk- tie de volgende taken toe: 1. Uitwisseling tussen de leden van de commissie van de nieuwste ontwikkelingen op het gebied van de kaartproduktie, zodat de leden op de hoogte blijven van die ontwikkelingen. Daartoe zal 8 KT 1982. VIII. 3

Kartografisch Tijdschrift | 1982 | | pagina 10