s*s Drenthe. De basis van vrijwillig- heid, welke de overheid steeds als voorwaarde voor het spreidingsbe- leid heeft gehanteerd, kwam hier- door danig in de knel. Er zijn hiervoor enkele oplossingen gevonden. Zo worden thans de open- vallende plaatsen in het bedrijf op- gevuld met medewerkers uit Em men en omgeving. Vanaf 1 Septem ber j. 1. is zelfs in Emmen een op- leiding gestart van kartografisch tekenaars. Verder zullen een aantal oudere medewerkers in staat worden ge- steld om hun carriere grotendeels te voltooien in Delft, waar na de verhuizing naar Emmen een depen- dance zal achterblijven. Overigens zal pas in de loop van 1983 bekend zijn wie al-of-niet meegaan naar Emmen op grond van een enquete die dan zal worden gehouden. Naast het oplossen van de perso- neelsproblemen wordt reeds enkele jaren intensief gewerkt aan de huis- vesting van de dienst in Emmen. Met behulp van een extern advies- bureau is een uitvoerig programma van eisen opgesteld voor een nieuw bedrijfsgebouw. Na de goedkeuring hiervan is de Rijksgebouwendienst begonnen met het maken van de plannen. Als architect voor de nieuwbouw is de heer ir. J.D. Peereboom Voller aangewezen. Na ruim anderhalf jaar van ontwer- pen en voorbereiden is in het begin van 1982 een begin gemaakt met de nieuwbouw, welke in het totaal jaar zal duren. Het nieuwe bedrijfscomplex (zie foto) wordt neergezet op een fraai terrein nabij het centrum van de stad, op 5 minuten loopafstand van het Station. Het wordt een uniek complex, speciaal ontworpen voor de Topografische Dienst, met een uitgekiende infrastructuur en opti male bedrijfstechnische voorzienin- gen. Wat dit betreff zal het vervaar- digen van hoogwaardige kartografi- sche produkten beslist onder bete- re condities kunnen gebeuren. Wellicht geeft dit voldoende com- pensatie voor degenen die daarvoor hun vertrouwde piek in of nabij Delft zullen moeten verlaten. P. W. Geudeke DEMONSTRATIE AUTOMA TISE- RINGSAPPARATUUR OP HET ITC Van 25 t/m 28 mei heeft het ITC te Enschede gastvrijheid verleend aan de firma Kongsberg uit Noorwegen, welke een Scanner en een interactief grafisch systeem demonstreerde. Gasten uit binnen- en buitenland waren uitgenodigd, waaronder de Kontaktgroep Automatisering en Openbare Werken Amsterdam; de Duitse en Belgische gasten waren veelal gebruikers van de Kongsberg automatische tekentafel. De ITC medewerkers en Studenten konden profiteren van deze "in huis" de- monstraties, welke bestonden uit een körte videofilm met aanslui- tend een inleiding Over de appara- tuur en programmatuur. Vervol gens werden de Scanner en het IGS (Interactive Graphic System) getoond. De Scanner, een automa tisch digitaliseerapparaat, tast een lijnenkaart af. Na het instellen van de parameters voor lichtsterkte, resolutie en snelheid wordt de kaart gescand in stroken. De op deze wijze verzamelde gegevens, de grijswaarde van ieder stukje van de kaart, worden op magneet- band vastgelegd. Het vectoriseren, d. w. z. het omzetten van raster- data naar lijnen,werd gedaan met programma's die op een VAX (750) Computer draaien. Eerst wordt een drempel ingesteld die de grens legt tussen ruis en sig- naal. Direkt kan worden gezien wat bij een bepaalde drempel over- blijft van de rasterdata. Na het vectoriseren worden een aantal correcties aangebracht zoals het glad strijken van lijnen, knooppunt correcties en haakse hoeken bij werken. Vooral deze laatste pro grammatuur maakt het scannen van met name grootschalige lijnen- kaarten aantrekkelijk. Het IGS wordt gebruikt voor het bijwerken van kaarten. Met gra fisch beeldscherm, lichtpen en speciale functietoetsen worden de kaartelementen bewerkt. De lijnen kunnen worden geordend in een door de gebruiker gedefinieerde struc- tuur. Tevens kan niet-grafische informatie aan een lijn worden ge- koppeld. Op deze wijze kan een volwaardige kartografische data- base worden opgebouwd en bijge- houden. Voor het uittekenen van een gra fisch bestand werd gebruik gemaakt van de Kongsberg automatische tekentafel van het ITC. AI met al een zeer informatief gebeuren op het gebied van de geautomati- seerde kartografie. D. Boonstra De Automibile Association van Zuid-Afrika, gevestigd te Johannesburg, heeft laten weten enige vacatures voor kartografen te hebben. Er is zowel behoefte aan kartografen met 3 tot 4 jaar ervaring in de kaartproduktie (met kennis van kleursepara- tie en de vervaardiging van wegenkaarten) als aan karto grafisch tekenaars. Standplaats: Johannesburg, Zuid-Afrika. Verdere inlichtingen zijn verkrijgbaar bij de heer M. A. G. Bos, ANWB, Papelaan 154, 2254 AJ Voorschoten, tel. 01717-6968 toestel 111. KT 1982. VIII. 3 11

Kartografisch Tijdschrift | 1982 | | pagina 13