a Ilm! bg3 10 km l j BG5 -1 BG6 a. Ede b. Wageningen c. Nijmegen 3. Bodemgeschiktheid voor akker- en weidebouw (volgens A. P. A. Vink en E. J. van Zuilen, Stiboka, 1967). Ingekorte legenda: B Bouwlandgrond, BG Bouwgraslandgrond, G Graslandgrond, GB Grasbouwlandgrond, O Ongeschikt. Twee hoofdkenmerken van het aardrijk als topografisch domein De grote verscheidenheid van milieutypen en dienten- gevolge van milieuproblemen maakt het moeilijk ze in een samenhangend Schema onder te brengen. Daar- door is het ook niet eenvoudig te omschrijven wat milieukartografie inhoudt; zelfs de gemeenschappe- lijke werkgroep van IGU en ICA voor milieu-atlassen heeft nog geen antwoord op de door haar in 1980 gestelde vragen naar het wezenlijke van milieu- kartering. What is environmental cartography? A representation of man's physical envi- ronment? A representation of the varia- bility of social, etc. factors affecting man? But note that if it were decided that our subject is the representation of everything influencing human life, then all possible topics could claim to be included as envi ronmental. 5. Citaat uit: Examples of Environmental Maps (bron: IGU - ICA Working group on Environmental Atlases. Madrid, 1980). Bij het zoeken naar duidelijkheid in deze vinden we houvast in een tweetal milieu-aspecten, een van ruimte en een van tijd. Het ruimte-aspect bestaat hierin dat alle milieuver- schijnselen zieh voordoen in het contactgebied van atmosfeer, aardkorst en zee. Voor de milieukartering is het van belang dat grote delen van dit kwetsbare contactgebied behoren tot het werkterrein van de topo grafische kartografie. Het tijdsaspect van het milieu vloeit voort uit de grote vergankelijkheid van de bestanddelen van het milieu en het topografische domein. In het reeds genoemde con tactgebied doen zieh immers, soms snel, soms lang- zaam, onafgebroken veranderingen voor: opbouw en afbraak wisselen elkaar hier af, waardoor het oudere telkens wordt vervangen door nieuw. Dit geldt zowel voor gesteenten, grond en bodems als ook voor hoog- ten en laagten. Ook het leven ontkomt hier niet aan: afzonderlijke Organismen maar ook gehele levensge- meenschappen ontstaan hier, groeien, rijpen en sterven af. En in dit vergankelijke en kwetsbare milieu bouwde de mens zijn nederzettingen, die even- als de omringende natuur onderhevig zijn aan verval, vervanging en veranderingen. Hoe weinig bleef er bewaard van middeleeuwse landschappen; slechts met moeite kan de archeoloog voormalige nederzettingen reconstrueren en in kaart brengen. Immers door de snelle wijzigingen in het topografisch domein werden ze nagenoeg geheel uitgewist of bedolven. De topogra fische kartering kan de veranderingen, zelfs met mo derne luchtfoto-technieken, nauwelijks bijhouden. Kwetsbaarheid en vergankelijkheid zijn dan ook de meest belangrijke eigenschappen van het aardrijk, het topografisch domein, en maken dit ontvankelijk voor omvorming en verval. Hoe deze veranderingen verlo- pen en welke Problemen daaruit voor milieu en land- Het industrieterrein van Maastricht (topografische kaart 1:25. 000, blad 61 F). 14 KT 1982. VIII. 3

Kartografisch Tijdschrift | 1982 | | pagina 16